MAGNUS ÖSTRÖM & DAN BERGLUND

e.s.t. 30

e.s.t. 30

Wykonanie

Nagranie

Szesnaście lat temu, 14.06.2008 r., podczas nurkowania w Bałtyku zginął wybitny szwedzki pianista Esbjörn Svensson, lider cenionego na całym świecie tria e.s.t. Pozostali muzycy, perkusista Magnus Öström i kontrabasista Dan Berglund, uczcili trzydziestą rocznicę założenia zespołu koncertem w Filharmonii Kolońskiej.

Fani e.s.t. wiedzą, że obaj prowadzą teraz własne formacje i wykonują własne utwory, ale z okazji jubileuszu sięgnęli po kompozycje z repertuaru legendarnego tria. Na scenę zaprosili kolejno: pianistę Joela Lyssaridesa, gitarzystę Ulfa Wakeniusa, trębacza Verneri Pohjolę i saksofonistę, flecistę Magnusa Lindgrena.

Koncert rozpoczęli z Lyssaridesem grając tytułowy utwór z albumu "From Gagarin’s Point of View", od wydania którego zaczęła się ich międzynarodowa kariera. To balladowy temat z wpadającym w ucho motywem przywołującym pamięć wielkiego pianisty i kompozytora. W 2003 r. ukazał się album "Seven Days of Falling" i ten temat muzycy wybrali na kolejny utwór wspomnieniowego koncertu.

Piękną melodię wykonał na gitarze elektrycznej Ulf Wakenius, a kapitalne solo smykiem na kontrabasie zagrał, tak jak przed laty, Dan Berglund. Album "e.s.t. 30" zamyka utwór "Believe, Beleft, Below" z nostalgicznymi solówkami trąbki, fortepianu i saksofonu. Wspaniały hołd dla Svenssona.

Marek Dusza
ACT Music/GiGi

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu