Markull: Organ Works vol. 1

RÓŻNI WYKONAWCY
Markull: Organ Works vol. 1

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Friedrich Wilhelm Markull urodził się 17 lutego 1816 r. w Rychlikach k. Elbląga, w rodzinie organisty z kościoła św. Anny w Elblągu. Muzyki uczył się u swego ojca, a także u Friedricha Schneidera w Dessau. Od 1836 r. był pierwszym organistą kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Gdańsku. Uczył w gimnazjum miejskim, był dyrygentem chóru mieszanego Singakademie, komponował symfonie, opery, oratoria, kantaty, utwory organowe, fortepianowe i kameralne oraz pieśni. Koncertował jako organista, pianista i dyrygent, wykonując również własne kompozycje.

Większość jego dzieł organowych powstała w latach 1850-1880 i została zapomniana. Do życia przywrócił je Andrzej Szadejko, który dla wytwórni MDG dokonał nagrań w kościele pw. św. Mikołaja w niemieckim Stralsund. Szadejko gra na organach Buchholza, a doskonałego nagrania dokonano w systemie wielokanałowym i wydano na płycie SACD/CD.

MDG używa własnego systemu 2+2+2, który zapewnia lepszą reprodukcję przestrzeni miejsca nagrania poprzez umieszczenie dwóch dodatkowych głośników z przodu ponad parą stereo i oczywiście dwóch z tyłu słuchacza. Mając odpowiedni sprzęt i odrobinę wyobraźni, znajdziemy się w kościele, gdzie słychać wszystkie niuanse piszczałek i basowych dźwięków rozchodzących się z organów. Świetne interpretacje dopełniają mocnych wrażeń.

Marek Dusza
MDG/CMD

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj