Bailar Cantando: Fiesta Mestiza en el Peru

JORDI SAVALL & HESPERION XXI
Bailar Cantando: Fiesta Mestiza en el Peru

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Utworzona 20 lat temu przez katalońskiego muzyka Jordiego Savalla wytwórnia Alia Vox ma w katalogu już 70 pozycji, z czego większość to wydawnictwa w wersji Super Audio CD. Ten niestrudzony eksplorator światowego repertuaru sięga po zapomniane nuty układając programy prezentowane na najlepszych festiwalach. Co najważniejsze, koncertowe nagrania od razu trafiają na pięknie wydawane albumy z grubymi książeczkami w kilku językach.

Tej muzyki zawsze słucha się z zainteresowaniem, zgłębiając przy okazji eseje na temat historycznego kontekstu dzieła. Nie inaczej jest w przypadku albumu "Bailar Cantando: Fiesta Mestiza en el Peru" ("Tańcząc i śpiewając: święto Mestiza w Peru"). Jordi Savall opracował muzykę z Codex Trujillo del Perú z końca XVIII wieku, zawierającą tradycyjne tańce: tonadas, cachuas, tonadillas, bayles, cachuytas i lanchas - tak lubiane przez przybyszów do Nowego Świata.

Jordi Savall poprowadził swój zespół Hesperion XXI, a także zaprosił do wykonania grupy wokalno- -instrumentalne: La Capella Reial de Catalunya i Tembembe Ensamble Continuo. Dwadzieścia utworów towarzyszyło świątecznym zabawom, jakie 200 lat temu organizowano w Peru. We współczesnej interpretacji odżywają, by znowu zachęcać do wspólnej zabawy. To niezwykle radosny, rozśpiewany i roztańczony album. Każdemu poprawi nastrój.

Marek Dusza
Alia Vox/CMD

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj