Musica Nova

JORDI SAVALL & HESPERION XXI
Musica Nova

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Niestrudzony poszukiwacz pięknych, dawnych dźwięków, kataloński wiolonczelista Jordi Savall, prezentuje kompozycje powstałe w latach 1500 – 1700. To czas renesansu, w którym tempo przemian społecznych i kulturalnych przyspieszyło. To czas, kiedy w muzyce rozwijała się gra smykiem na instrumentach zwanych naukowo chordofonami smyczkowymi.

Należy do nich hiszpańska prekursorka violi da gamba – vihuela del arco - na której w odróżnieniu od vihueli szarpanej (prekursorki gitary) grano smykiem. To także trzystrunowy instrument ówczesnych trubadurów rebec lub rebeb pochodzenia arabskiego i bizantyjskiego, na którym grano smykiem w kształcie łuku.

Kształtujące się w XVI i XVII wieku style muzyczne nazywane są Musica Nova, jak utwór Hieronimusa Parabosco z 1540 r. Tak zatytułował swój album Jordi Savall dodając w podtytule "Harmonie des Nations", sugerując, że wybrał dzieła kompozytorów z różnych krajów. Album otwierają cztery tańce weneckie nieznanych autorów z ok. 1500 r. Następnie wędrujemy przez Francję, Niemcy, Italię i wracamy do Hiszpanii.

Jordi Savall gra na sopranowej violi da gamba, a więc jej nieco mniejszej odmianie. Pozostali członkowie grupy Hesperion XXI grają na violach o różnych tonacjach. Słychać też lutnie, teorban i instrumenty perkusyjne.

Cecylia Hofman
ALIA VOX/CMD

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj