Hidden Violin

JANUSZ WAWROWSKI
Hidden Violin

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości polski biznesman Roman Ziemian zakupił cenne skrzypce wykonane przez Stradivariego w 1685 r. i przekazał je wybitnemu skrzypkowi Januszowi Wawrowskiemu. Po pierwszych koncertach nagrał na tym instrumencie album wyłącznie z polskim repertuarem, co doskonale wpisało się w obchody.

Jest prawdopodobne, że to jeden z najlepiej brzmiących egzemplarzy skrzypiec Stradivariusa, oczywiście z tych, które można usłyszeć na scenach i w nagraniach, co Janusz Wawrowski potwierdza ekspresyjną grą. Warto zaznaczyć, że skrzypce zostały specjalnie przygotowane dla wirtuoza przez artystę lutnika Jerzego Maślankę.

Mistrzowie konsolety Aleksandra Nagórko i laureat dwóch Grammy Andrzej Sasin dokonali perfekcyjnego nagrania duetu Wawrowskiego z pianistą Jose Gallado. Album "Hidden Violin" pokazuje, jak znakomity repertuar na skrzypce tworzyli polscy kompozytorzy. Przede wszystkim Henryk Wieniawski, którego Polonez, Kujawiak i Legenda otwierają album.

Polski kaprys i Oberek Grażyny Bacewicz także podkreślają polskość tej płyty obok utworów: Paderewskiego, Karłowicza, Lutosławskiego i Szymanowskiego w doskonałych, nasyconych intensywnymi emocjami interpretacjach. Pięknie wydany i elektryzujący muzyką album ucieszy każdego melomana i audiofila.

Marek Dusza
Warner Classics

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj