Planetarium

S.STEVENS, B.DESSNER, N.MUHLY & J.MCALISTER
Planetarium

Rock alternatywny

  • Wykonanie
  • Nagranie

"Planetarium" stworzyło czterech muzyków o różnych rodowodach, a zalążkiem projektu było zlecenie holenderskiej hali koncertowej Muziekgebouw Eindhoven. Otrzymał je Nico Muhly - uczeń Philipa Glassa, współpracownik Bjork, mający doświadczenie w tworzeniu muzyki na chór i orkiestrę.

Muzyk o pomoc poprosił związanego z The National gitarzystę Bryce`a Dessnera (także twórcę dzieł na orkiestrę symfoniczną), perkusistę i odpowiedzialnego za sample Jamesa McAlistera oraz najbardziej znanego w tym gronie wokalistę, kompozytora i autora tekstów Sufjana Stevensa. Tak dobrana czwórka stworzyła dzieło wymykające się jednoznacznym klasyfikacjom. Punktem wyjścia do układania piosenek był dla nich układ słoneczny, rezultatem zaś jest muzyczna podróż od planety do planety i od jednego stylu muzycznego do drugiego.

"Planetarium" tylko częściowo można traktować jako rockowy projekt z perkusją, gitarą elektryczną i wokalem. To bardziej muzyczny eksperyment z odrealnionymi syntezatorowymi pejzażami, przetworzonym śpiewem, skomplikowanymi strukturami rytmicznymi, klasycznymi partiami smyczków oraz sekcją dętą puzonów.

Grzegorz Dusza
4AD/SONIC

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj