W 1982 roku magazyn "Time" po raz pierwszy osobowością roku nie wybrał człowieka, a komputer. To także rok, w którym urodzili się muzycy zespołu Liima: fiński perkusista Tatu Rönkkö oraz grający w znanym w alternatywnych kręgach duńskim Efterklang: Mads Brauer, Casper Clausen i Rasmus Stolberg. Kolejną postacią związaną z Liimą jest basista Grizzly Bear, Chris Taylor.

Album "1982" jest zainspirowaną latami 80. opowieścią o poszukiwaniu człowieczeństwa w stechnicyzowanym świecie. Muzycy zadają sobie i słuchaczowi pytania natury egzystencjalnej, a towarzyszy im interesująca oprawa muzyczna. Dominują tu analogowe syntezatory o różnych barwach, przywołujące niemieckich elektroników i czasy new romantic. Towarzyszy im płynąca perkusja, wyrazisty puls basu i alternatywne gitary.

Piosenki mają tę tak charakterystyczną dla skandynawskich grup melancholię, ale nie są pozbawione tanecznego pulsu. Muzyka Liimii daje nam spore pole do wyobraźni. Przywołuje krajobrazy odległych miejsc, skłania do refleksji, łączy elektronikę, indie rock i rock progresywny.

Grzegorz Dusza
CITY SLANG/SONIC

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj