Move Through The Dawn

THE CORAL
Move Through The Dawn

Rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

Od wydania debiutanckiej EP-ki w 2001 r. The Coral sprzedali ponad milion płyt, z których większość trafiła do czołówki listy sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Szkoda, że sława liverpoolczyków nie wykracza poza Wyspy, bo The Coral tworzy cudownie archaiczną muzykę, głęboko zakorzenioną w psychodelicznym popie.

Ich kolejna płyta przenosi słuchacza do czasów, kiedy tworzyli The Byrds, Jefferson Airplane, Love, The Beatles i The Kinks. W ich piosenkach odnajdziemy także nieco bardziej współczesne odniesienia do folku i glam rocka. Podczas słuchania "Move Through The Dawn" nasuwa się także skojarzenie ze słynną supergrupą The Traveling Wilburs, którą tworzyli bliscy im duchowo Orbison, Petty, Dylan, Lynne i Harrison.

Piosenki The Coral ujmują prostotą melodii, naturalnością i leniwym klimatem. Staroświeckość brzmienia podkreślają dźwięki organów Hammonda, lekko zelektryfi kowane gitary i wielogłosowe partie wokalne, jakby żywcem ściągnięte z lat 60.

"Move Through The Dawn" to idealna płyta do wypoczynku, niezbyt absorbująca słuchacza, ujmująca relaksującym klimatem. Dziś, gdy mało kto pamięta muzykę sprzed przeszło czterech dekad, The Coral może wydać się całkiem atrakcyjną kapelą, w swojej prostocie nawet odkrywczą.

Grzegorz Dusza
Ignition/PIAS

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj