Philosophia

MAZOLEWSKI / PORTER
Philosophia

Folk/Rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

John Porter gościnnie wystąpił w utworze "Polish Girl" na solowej płycie Wojciecha Mazolewskiego "Chaos pełen idei" (2016). To wtedy narodził się pomysł na całkiem nowy projekt.

Dwóch muzyków z dwóch różnych pokoleń, z całkiem odmiennym dorobkiem artystycznym, połączyła jedna "Philosophia". Skład zespołu, który zagrał na płycie, uzupełnili gitarzysta Piotr Rubik i perkusista Tomasz Wadowski. Piosenki powstawały na gitarze akustycznej Portera i kontrabasie Mazolewskiego. Nadało to muzyce organiczne folkowo-bluesowo-rockowe brzmienie.

Obaj muzycy doskonale odnajdują się w takiej formule. Podczas słuchania "Philosophia" albumu wydaje się, że dominującą postacią jest tu John Porter. To na pierwszym planie jest jego charakterystyczny wokal, a piosenki oscylują wokół jego wcześniejszych dokonań.

Wiele jednak dzieje się w warstwie instrumentalnej - zachwycić mogą nośne riffy, zwięzłe solówki oraz soczyste i dopieszczone brzmienie. Choć piosenek jest aż 14, to nie ma tu miejsca na nudę. Muzycy doskonale wyważyli proporcje między ognistymi gitarowymi numerami ("Life Story") a balladami ("Melancholia"), prostymi wpadającymi w ucho kawałkami jak za czasów Porter Bandu ("Don’t Ask Me Questions") a utworami o mrocznym klimacie ("Black Dress"). "Philosophia" to album do słuchania jednym tchem.

Grzegorz Dusza
Agora

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj