RACHEL PORTMAN

Beyond the Screen – Film Works on Piano

Beyond the Screen – Film Works on Piano

Wykonanie

Nagranie

Brytyjska kompozytorka i pianistka Rachel Portman jest najbardziej znana z muzyki filmowej. Zilustrowała ponad sto filmów kinowych i telewizyjnych oraz przedstawień teatralnych. Napisała również operę dla dzieci. Jest pierwszą kobietą – laureatką Oscara w kategorii Musical–Komedia za muzykę do filmu "Emma" (1996).

Rachel Portman otrzymała także dwie nominacje Akademii za soundtracki: "Wbrew regułom" (1999) i "Czekolada" (2000). Docenioną ją także za oryginalne kompozycje do filmu biograficznego "Bessie" o śpiewaczce Bessie Smith. Na Zurich Film Festival odebrała nagrodę za całokształt twórczości.

Album "Beyond the Screen" zawiera nowe aranżacje jej najważniejszych kompozycji na fortepian solo i na duet fortepianu z wiolonczelą. Dla miłośników kina i pianistyki brytyjskiej kompozytorki najważniejsze jest, że sama te utwory wykonuje, a w kilku towarzyszy jej młoda Raphaela Gromes.

Odnosi się wrażenie, jakby całe życie tworzyła jedną wielką kompozycję, tak bardzo te tematy są spójne i różnorodne zarazem. Wystarczy przymknąć oczy, by akordy fortepianu i wiolonczelowe frazy ułożyły się w nową opowieść.

Mocne otwarcie stanowią fragmenty soundtracków: "Wbrew regułom" i "Czekolada", urzekająca melodia z "Emmy" jest kulminacją albumu, a wyciszenie następuje w duecie "Never Let Me Go" i solowym "Good Night".

Marek Dusza
Sony Classical

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu