WOJCIECH KILAR

Sami swoi

Sami swoi

Wykonanie

Nagranie

Czy w kultowej komedii "Sami swoi" (1967) w reż. Sylwestra Chęcińskiego była jakaś muzyka, pytają nawet ci, którzy widzieli film wielokrotnie i cytują co celniejsze zwroty. Otóż jest muzyka i to samego Wojciecha Kilara, choć jest jej niewiele.

Zwracamy uwagę głównie na dosadne dialogi i muzyka może nam umknąć. Przyznam się, że oprócz nostalgicznej czołówki zapamiętałem twa motywy. W pamięć wryła mi się partia perkusyjna podczas ujeżdżania konia z UNRRA.

Widz wstrzymywał oddech, serce skakało mu do gardła i w duchu modlił się, żeby Witia zdobył narowistego rumaka. Drugi, ujmujący liryką temat towarzyszył scenom miłosnym Jadźki i Witii. Na płycie są jego trzy wersje.

Jednak kiedy słucham muzyki z albumu CD, zadaję sobie pytanie, jak mogłem nie zwrócić uwagi na motyw muzyczny towarzyszący scenie na peronie czy wspomnieniu wojny o miedzę – słynne "Trzy palce".

Muzykę Wojciecha Kilara można określić jako minimalistyczną, taka też była jej instrumentacja. Dominują instrumenty perkusyjne i dęte, w tym pięknie brzmiący fagot w "Kłótni". Same tematy są subtelnie zaznaczone, lecz bardzo sugestywne, jak kilka taktów "Zgody" czy "Pozytywki".

Na płytę "Sami swoi" trafiła również muzyka Wojciecha Kilara do filmu "Czerwone i złote" Stanisława Lenartowicza z 1969 r., nagrodzona na festiwalu Lubuskie Lato Filmowe.

Marek Dusza
GAD Records

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu