WOJCIECH KILAR

Cała naprzód!

Cała naprzód!

Wykonanie

Nagranie

Wojciech Kilar napisał muzykę do ponad 130 filmów, a najbardziej znana jest ta do "Ziemi obiecanej" i "Pana Tadeusza" w reż. Andrzeja Wajdy. W świecie sławę przyniosła mu muzyka do filmu "Bram Stoker’s Dracula" Coppoli, za którą Amerykańskie Towarzystwo Kompozytorów Autorów i Wydawców przyznało mu nagrodę. Współpracował m.in. z Kieślowskim, Zanussim i Polańskim.

Swą przygodę z filmem zaczął w 1958 r. od "Narciarzy" w reżyserii N. Brzozowskiej. Muzyka do dwóch komedii Stanisława Lenartowicza, obie ze Zbigniewem Cybulskim w rolach głównych: "Giuseppe w Warszawie" (1964) i "Cała naprzód!" (1966) znalazła się na płycie GAD Records.

Warte podkreślenia jest, że w latach 60. Kilar, Penderecki i Górecki współtworzyli polską szkołę awangardową. Zaś w muzyce filmowej Wojciech Kilar szukał możliwości ukazania emocji i nastroju, chętnie sięgał do popularnych światowych motywów. Okazją były przygody marynarza (w tej roli Z. Cybulski) w obrazie "Cała naprzód!".

Słyszymy rozkołysaną uwodzącym tanecznym rytmem cha-chę, motywy latynoskie i afrykańskie w wyrazistych orkiestrowych aranżacjach. Wojciech Kilar potrafi ł podkreślić dramatyzm scen, jak i ich humorystyczny aspekt. Historii włoskiego żołnierza "Giuseppe w Warszawie" towarzyszą lekkie melodie z akompaniamentem mandoliny, jak i okupacyjna przyśpiewka.

Marek Dusza
GAD Records

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu