Brazil! The Birth of Bossa Nova

RÓŻNI WYKONAWCY
Brazil! The Birth of Bossa Nova

World Music

  • Wykonanie
  • Nagranie

Bossa nova czyli nowa fala w muzyce brazylijskiej powstała pod koniec lat 50. w Rio de Janeiro. Za pierwszy album uważa się "Cancao do Amor Demais" wokalistki Elizeth Cardoso (1958) z muzyką Antonio Carlosa Jobima do poezji Viniciusa de Moraesa.

Ta dwupłytowa kompilacja ma ambicję pokazać początki tego stylu, odświeżając nagrania z końca lat 50. i początku 60. Na pierwszej płycie znajdziemy artystów brazylijskich nagrywających w swoim kraju, a na drugiej - ich kolaboracje z amerykańskimi jazzmanami, które podbiły świat.

Urzekające interpretacje przebojów Jobima, Joao Gilberto, Luiza Bonfy i Baden Powella słyszymy w wykonaniu ich samych i zmysłowych wokalistek: Elizeth Cardoso w rozkołysanej "Outra vez" ze wspomnianego pierwszego albumu, Adaidę Costa w rozmarzonej bossie "Insensatez". Temat "Euridice" Jobima gra solo na gitarze Bonfa.

Dysk drugi to nieśmiertelne "Desafinado" z ciepłym jak Copacabana saksofonem Stana Getza i delikatnymi akordami gitary Charliego Byrda. Trąbka Milesa Davisa opiewa górę "Corcovado" w aranżacji Gila Evansa, konkurując z interpretacją tego tematu przez Getza, Joao i Astrud Gilberto. "Marcowe wody" czyli "Agua de beber", jeden z najpiękniejszych tematów Jobima, kompozytor gra z zespołem. Są i mniej znane melodie brazylijskie i amerykańskie stylizowane na bossa novę.

Marek Dusza
HARMONIA MUNDI/CMD

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj