Bold As Light

STEPHAN MICUS
Bold As Light

World Music

  • Wykonanie
  • Nagranie

Niemiecki multiinstrumentalista Stephan Micus jest artystą wyjątkowym. Zaintrygowany muzyką Azji i Afryki jeździ w niedostępne rejony w poszukiwaniu nowych dźwięków i instrumentów. Odkrywa je nawet przed tubylcami, potem szuka muzyków, którzy mogliby go nauczyć na nich grać.

Po takich podróżach Stephan Micus siada w swym domowym studiu i nakłada na siebie kolejne partie instrumentów. Przypominając sobie wrażenia, jakie towarzyszyły poznawaniu oryginalnej muzyki, tworzy osobiste interpretacje zasłyszanych tematów, improwizuje.

Inspiracją do nagrania nowej płyty "Bold as Light" były dwa instrumenty: przywieziony z Laosu raj nplaim (rodzaj fujarki z bambusa) i japoński flet bambusowy nohkan. Dodał do nich swój głos inspirowany polifonicznymi śpiewami z Gruzji i Bułgarii, a także obrządkiem kościoła prawosławnego. Kontrast pomiędzy subtelną fujarką laotańską, a wyrafinowanym brzmieniem nohkanu skłania do zastanowienia się nad różnorodnością Wschodu. Micus opowiada nam swoją historię egzotycznego świata, ale każdy usłyszy w niej coś innego. Trzeba tylko zamknąć oczy, włączyć odtwarzacz i odpłynąć.

Marek Dusza
ECM/Universal

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj