Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

DENON DBP-2012UD

DENON DBP-2012UD

Jest niemal pewne, że za chwilę wszystkie odtwarzacze Denona (i nie tylko tej marki) będą modelami 3D. Ale obecnie trójwymiarowe obrazy wyświetla tylko jeden z nich - właśnie najnowszy DBP-2012UD. Nie jest to jednak wcale najdroższy odtwarzacz Denona, zajmuje miejsce w środku stawki, pomiędzy tańszym DBP-1611UD a referencyjnym DVD-A1UD. Każdy z nich odczytuje DVD-Audio i SACD.

Denon DBP-2012UD wygląda podobnie jak sprzęt Denona z zeszłego roku, chociaż widać drobny lifting. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne - srebrna i czarna. Mechanizm oraz wyświetlacz znajdują się w centrum, w otoczeniu kilku podstawowych przycisków. Towarzyszy im gniazdo USB a także audiofilskie tryby Direct (wyłączają sekcje obrazu, wyświetlacz i wyjścia cyfrowe), przełącznik wyjściowej rozdzielczości obrazu oraz warstw dla płyt SACD.

W ramach technologii Blu-ray mechanizm jest jednym z najlepszych dostępnych obecnie na rynku. Metalowa tacka, wzmocniona rama, kultura pracy sugerują, że Denon nie zaaplikował wprost taniego "gotowca". Multiformatowość Denona widoczna jest nie tylko w pakiecie obsługiwanych płyt, ale również w kształcie wyjść na tylnym panelu. Jest tam pełen wielokanałowy komplet 7.1 oraz niezależne analogowe wyjście stereofoniczne.

Obraz podłączymy z pewnością przez HDMI, choć są też złącza kompozytowe i komponentowe, "zaplątało" się jeszcze wyjście koaksjalne. Obowiązkowe w przypadku BD Live jest złącze sieci LAN (wykorzystane tu do jeszcze innych celów). Funkcja BD Live nie mogłaby też obyć się bez modułów pamięci, jednak w ramach oszczędności wielu producentów przerzuca obowiązek zapewnienia stosownego magazynu danych na samego użytkownika, wymuszając podłączenie zewnętrznej pamięci do portu USB lub np. slotu dla kart SD.

Denon DBP-2012UD ma wewnątrz pamięć 1 GB, a gdyby okazała się niewystarczająca, można - alternatywnie - skorzystać z portu USB. Jego podstawowym zadaniem będzie jednak odtwarzanie plików multimedialnych, fi lmów, zdjęć, muzyki. Denon odczytuje większość formatów (włącznie z MKV), natomiast zaskakującym ograniczeniem jest maksymalna wielkość pojedynczego pliku, wynosząca tylko 2 GB.

Obsługiwane systemy plików to - typowo - FAT32, ale nie skorzystamy z zapisu NTFS. Źródłem multimediów może być Internet, pod warunkiem podłączenia kablowego LAN. Denon stawia przede wszystkim na serwis YouTube, choć - tak jak w przypadku innych odtwarzaczy - wyszukiwanie treści za pomocą ekranowej klawiatury nie jest najwygodniejsze. Coraz popularniejsze są też rozwiązania oparte na serwerach plików NAS, z których (protokół DLNA) Denon DBP-2012UD może również korzystać. Budowę systemu multiroom ułatwiają złącza sygnałów sterujących.

W menu wśród wielu regulacji na uwagę zasługuje bardzo obszerny dział sterowania parametrami obrazu. Odzwierciedla on zaawansowanie zastosowanych układów grafi cznych, pozwala na szereg zmian w różnych kierunkach, dopasowania do preferencji użytkownika, ale i wyciśnięcie wszystkich możliwości z gorszej jakości nagrań. Trzeba jednak zaznaczyć, że nieudolna ingerencja może przynieść więcej szkód niż korzyści.

Wielokanałowe wyjścia analogowe można z powodzeniem wykorzystać - w menu znajdziemy kompletną sekcję regulacji z poziomem dźwięku i opóźnieniami. W porównaniu z najlepszymi, a przecież znacznie tańszymi odtwarzaczami firm "telewizorowych" Denon imponuje solidnością i starannością wykonania. Obudowę wykonono z grubych płyt, które wraz z dużymi nóżkami mają stanowić ochronę przed wibracjami.

Dodatkowe wzmocnienie (konstrukcja "kanapkowa") otrzymała płyta dolna. Denon nazywa układ elektroniczny Independent Block Construction, wskazując na odseparowanie funkcjonalnych modułów. Podobnie jak w niektórych amplitunerach, za obsługę sygnałów wideo odpowiada procesor Anchor Bay ABT2015, a gdyby trzeba było konwertować obraz do postaci analogowej, pracę wykona układ Analog Devices o rozdzielczości 12 bitów i częstotliwości próbkowania 297 MHz. Nie mniej imponująco wygląda sekcja audio z dziesięcioma (niezależne dla wyjść wielokanałowych 7.1 oraz stereo) przetwornikami 192 kHz/32 bity.

Brzmienie i obraz

W wielokanałowej odsłonie DBP-2012UD ma wielki potencjał "rozrywkowy", podkręca emocje, emituje kawał solidnego basu. Oczywiście bez dobrego subwoofera ciężko o dobre rezultaty, jednak sygnał, jaki płynie ze źródła, też ma znaczenie, a w tym przypadku pozwala uzyskać imponujące efekty. Środek pasma jest otwarty i rześki, w porównaniu z Cambridge rysowany ciut ostrzej, nie brakuje mu też substancji i namacalności.

Przyjemnie ogląda się nie tylko wszystkie filmy, ale także koncerty, dające zapowiedź muzykalnych predyspozycji 2012-tki. Góra pasma nie powstrzymuje się przed ukazaniem metalicznej natury niektórych dźwięków, dając jednocześnie popis zróżnicowania i rozdzielczości, nie grozi nam z tej strony ani zmęczenie ani znużenie.

Denon nie traci fasonu i nie poświęca czystości sopranów tylko dla ich uaktywnienia, bardzo starannie wyciąga długie wybrzmienia. Z kolei spójność i harmonia wszystkich elementów stanowią świetną bazę do budowy wiarygodnej, kompletnej przestrzenności. Efekty surround czerpią w dużym stopniu z naturalności średnicy - wówczas realizm zdarzeń jest znacznie większy. Nie wystarczy jednak w tym celu umieścić z tyłu byle jakie głośnikowe satelitki - system głośnikowy musi sprostać możliwościom źródła.

Płacąc 3500 zł, nie powinniśmy być od razu pewni, że tylko z powodu swojej ceny odtwarzacz BD zasługuje na miano "audiofilskiego", że jest wyraźnie lepszy od znacznie tańszych modeli dużych firm. Ale prawdę mówiąc, dopiero podczas słuchania muzyki w stereo można docenić największe walory Denon DBP-2012UD. Nie po raz pierwszy (więc może będzie się to wydawać trywialne…) kluczem do sukcesu nie jest szczegółowość, ale zrównoważenie i charakter średnich tonów.

Środek nie jest czarujący i subtelny, nie wywołuje skojarzeń z lampowością, a wręcz przeciwnie - potrafi być twardy, zdecydowany, lecz ma to ścisły związek z jego dokładnością i bogactwem wybrzmień. Nie ujednorodnia ich do miękkości i pastelowości, dysponuje też szybkością, konturem, lekką chrypką tak jak i gładkością - płyty są świetnie różnicowane, ale podkreślany jest nie suchy detal, lecz swoista barwa, indywidualny klimat i całe środowisko akustyczne nagrania.

To droga do brzmienia neutralnego i naturalnego, z przekazaniem wszystkiego co ładne i brzydkie. Pewne momenty można zinterpretować jako napastliwość samego odtwarzacza, lecz to raczej jego gotowość do ukazania mocnych  akcentów nagrania. Bas porusza się w pełnej zgodzie z tymi założeniami - jest dynamiczny, zwinny, raczej twardy. W obrazie odtwarzacz prezentuje oczekiwaną przy płytach Blu-ray jakość, ale trudno się nią po raz n-ty zachwycać, tym bardziej, że tutaj przewaga nad tańszymi modelami jest mniej ewidentna niż w jakości brzmienia.

Radek Łabanowski

DENON DBP-2012UD

  • Obraz Szczegółowy, czysty, bogaty
  • Produkowany Tak
  • Rodzaj Blu-ray
 
 

Podstawowe dane

  • 3 500 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Solidna konstrukcja obudowy, specjalnie przygotowany i elegancko pracujący mechanizm, świetna sekcja cyfrowa.
  • Laboratorium: Full HD 3D, odtwarza wszystkie typy płyt z SACD i DVD-Audio włącznie, bez fajerwerków natury sieciowostrumieniowej, za to z audiofilskimi dodatkami Direct.
  • Brzmienie: Żywe, mocne, dynamiczne, z dużym udziałem otwartej średnicy i bezpośrednią, czystą górą, w kinie obszernie, ze spójną, plastyczną przestrzenią.
OPPO UDP-205

OPPO
UDP-205

Cena: 8 200 zł

PIONEER BDP-LX88

PIONEER
BDP-LX88

Cena: 7 000 zł

CAMBRIDGE AUDIO CXU

CAMBRIDGE AUDIO
CXU

Cena: 5 290 zł

ARCAM UDP41

ARCAM
UDP41

Cena: 5 990 zł

 

 

Audio - luty 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze stereo były, są i będą; zmieniają się ich dodatkowe funkcje, ale podstawowa jest oczywista i konieczna - wzmacniać sygnał ze źródła, aby podać go do głośników. Są wzmacniacze tanie i bardzo drogie, ale większość audiofilów szuka czegoś wartościowego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PEACHTREE AUDIO Nova 150 V2

PEACHTREE AUDIO
Nova 150 V2

Nova to linia wzmacniaczy zintegrowanych, którą Peachtree Audio ma w ofercie od kilku lat, ale obydwa jej modele - Nova...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio