Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

KODA DVD-500

KODA DVD-500

Jeszcze do niedawna Koda oferowała odtwarzacze DVD z symbolami zaczynającymi się cyfrą 6, i wówczas kosztowały one ok. 500 zł. Wprowadzone obecnie mają oznaczenia z 5-tką, a najtańszy z nich, właśnie dostarczony do testu, kosztuje znacznie mniej niż 500 zł – za 400 zł kupimy nawet dwa... Ale wcale nie musimy, możemy kupić tylko jeden, za 200 zł. A według ostatnich doniesień, jeszcze oddadzą nam 20 zł reszty.

Nie wyobrażam sobie, by w kolejnej generacji udało się jeszcze tę cenę odtwarzaczy DVD obniżyć, ale z drugiej strony można już wyobrażać sobie wszystko.

Koda DVD-500 prezentuje się jak klasyczna Koda - chyba możemy już tak mówić. Panel przedni ma metalowy (!), obudowa jest niewielka, ale nie szczególnie płaska. Kieszeń wysuwa się i chowa wolno i majestatycznie. To niezwykłe przeżycie za jedyne 200zł.

Koda DVD-500 potrafi przeczytać DVD-V, CD, VCD, SVCD, CD-R/RW, MP3 i krążki ze zdjęciami. Nie ma jednak dekodera DivX. Wyświetlacz (matryca punktowa) jest staranny i dokładny. Zestaw wyjściowy standardowy: trzy złącza komponent, kompozyt, S-Video, audio - cyfrowe wyjścia światłowodowe i koncentryczne, jedna para analogowa para i jeszcze SCART. Do obsługi najbardziej potrzebnych funkcji napędu wydelegowano tylko kilka przycisków, ulokowanych na "ściętej" przedniej części obudowy, resztę opcji trzeba uruchamiać z pilota.

W ustawieniach nie doszukamy się wyjątkowych opcji, ale żadnej koniecznej możliwości również nie brakuje. Irytująca może być tylko obecność regulacji raczej przestarzałych, z których współczesny użytkownik sprzętu AV nie skorzysta.

Odsłuch / Obraz

Wizja jest ostra, dynamiczna, podkreślono wszystkie elementy choć trochę na to zasługujące. Oglądając spokojne pejzaże nic nas jeszcze nie zaniepokoi, ale niech tylko pojawi się np. osoba w pomarańczowym szaliku! Koda DVD-500 zareaguje ochoczo i zdecydowanie. Ale podstawowe kolory na przednim planie są pełne, ciężkie i ogólnie raczej ciemne. Zważywszy ich masę, kontury są bardzo delikatne, ale spełniają swoje zadanie. Czarny jest głęboki, a biały bardzo jasny, kontrast jest więc dobry.

Brzmienie jest energetyczne, wręcz żywiołowe. Filmowe sceny z wybuchowymi efektami odtwarzane są przeszywająco, z wielkim zaangażowaniem.

Średnica jest twarda, ale trochę wycofana, więcej do powiedzenia ma góra pasma. Tam pojawia się duża paleta szczegółów, jednak nie do końca uporządkowanych. Bas jest najbardziej miękkim elementem tej układanki, ale jego plastyczność tylko odrobinę łagodzi całość brzmienia. Kontrola niskich częstotliwości jest zadowalająca. Przestrzenność w 5.1 jest bardzo dobra, podobnie z rozłożystością planu w stereo – dźwięki są poukładane w logicznej kolejności i przychodzą z właściwych miejsc. Dwukanałowy dźwięk lepiej eksponuje średnicę i delikatnie skraca bas – co wychodzi mu na zdrowie. Góra pozostaje jednak hałaśliwa.

KODA DVD-500

  • Obraz Świetny kontrast, duża szybkość zmian, kolory nasycone.
  • Produkowany Tak
  • Obsługiwane formaty DVD-V, CD, MP3, DIVX
  • Wyjścia wideo -/kompon.
  • Wyjściowa rozdzielczość 576p
  • Dekodery surround nie
 
 

Podstawowe dane

  • 180 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Metalowy przedni panel, solidna mechanika. Elektronika - po prostu jest.
  • Laboratorium: Odpowiedni komplet wyjść, dobra obsługa z pilota, czytelny wyświetlacz.
  • Brzmienie: Energetyczne, środek nieco schowany, atakująca góra, łagodniejszy bas. Prawidłowe efekty przestrzenne. W stereo lepsza kontrola i porządek całości.
ARCAM DiVA DV135

ARCAM
DiVA DV135

Cena: 3 490 zł

NAD T535

NAD
T535

Cena: 2 490 zł

PIONEER DV-LX50

PIONEER
DV-LX50

Cena: 2 249 zł

CLASSE CDP-502

CLASSE
CDP-502

Cena: 37 800 zł

 

 

Audio - luty 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze stereo były, są i będą; zmieniają się ich dodatkowe funkcje, ale podstawowa jest oczywista i konieczna - wzmacniać sygnał ze źródła, aby podać go do głośników. Są wzmacniacze tanie i bardzo drogie, ale większość audiofilów szuka czegoś wartościowego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PEACHTREE AUDIO Nova 150 V2

PEACHTREE AUDIO
Nova 150 V2

Nova to linia wzmacniaczy zintegrowanych, którą Peachtree Audio ma w ofercie od kilku lat, ale obydwa jej modele - Nova...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio