BOWERS & WILKINS
Panorama

Brytyjska firma, specjalizująca się w zespołach głośnikowych, już od kilku lat udowadnia, że może realizować - i to z wielkim powodzeniem - także inne, bardziej złożone projekty, jak choćby jedną z najdoskonalszych stacji dokujących - Zeppelin. 

Nasza ocena
Wykonanie
Potężna, luksusowa konstrukcja z „ciekłego metalu”, doskonała technika głośnikowa B&W w oryginalnej konfiguracji trójdrożnej.
Laboratorium
Cyfrowe wejścia optyczne i koaksjalne, dekodery DD oraz DTS, wyjście dla subwoofera, regulowane parametry wirtualnej przestrzeni, zdalne sterowanie.
Brzmienie
Bez subwoofera, a gra lepiej niż wszystkie soundbary z niskotonowym dopalaczem. Szybkie, energetyczne, konturowe.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Tam, gdzie tylko na końcu ma się pojawić dźwięk, B&W może zastosować swoje doskonałe przetworniki, a przede wszystkim swoją wiedzę o akustyce, i pokazać konkurentom, że to właśnie jest najważniejsze dla ostatecznego rezultatu brzmieniowego.

B&W Panorama ma wśród wszystkich prezentowanych soundbarów (testy soundbarów) najdłuższy staż rynkowy, co jednak w przypadku produktu skupionego na jakości dźwięku, a nie funkcjach multimedialnych, nie osłabia jego pozycji.

Panorama wciąż nie musi się wstydzić zastosowanych rozwiązań funkcjonalnych i użytej elektroniki cyfrowej, w zakresie techniki głośnikowej jest liderem. Styl i jakość wykonania są adekwatne ceny - to najdroższy soundbar w tym teście.

Nazwa jest znamienna - urządzenie "panoramiczne", ma długość (a może to szerokość?) ponad 110 cm, zresztą kosztując ponad 7000 zł będzie zapewne współpracować z odpowiednio dużym telewizorem. Do tego jest piekielnie ciężki. To nie jest plastikowa wydmuszka.

Obudowę B&W Panorama wykonano z błyszczącego metalu, zaokrąglony po bokach front pokrywa maskownica. W centrum zainstalowano subtelny panel obsługi z prostym, ale skutecznym wobec realizowanych funkcji wyświetlaczem oraz kilkoma przyciskami.

W zestawie jest także pilot - w formie znanej już np. z Zeppelina. Pod maskownicą znajduje się wyjątkowo zaawansowany i ciekawy układ przetworników.

Częstotliwości średnie odtwarzają głośniki 7,5-cm, w sumie jest ich aż sześć, przy czym cztery zarezerwowano dla kanałów efektowych, a dwa dla przednich. 25-mm aluminiowy tweeter (typu Nautilus) znalazł się w samym centrum obudowy - w całym urządzeniu jest tylko jeden!

Niskimi częstotliwościami zajmują się 9-cm woofery i dwa wyloty bas-refleksów (flow port). Cały ten arsenał zasila łącznie sześć końcówek mocy w klasie D. Panorama ma pięć wejść: dwa cyfrowe optyczne, jedno cyfrowe elektryczne (koaksjalne) i dwie analogowe pary RCA, przewidziano także klasyczne niskopoziomowe wyjście dla subwoofera.

Nie ma tu wejścia HDMI (ale w tym braku Panorama nie jest odosobniona). Wbudowane dekodery Dolby Digital i DTS oraz algorytmy DSP, a przede wszystkim ambitny układ głośnikowy w solidnej obudowie, zapowiadają dużo wrażeń.

Odsłuch

B&W Panorama ma trzy tryby pracy. W standardowym Stereo brzmi mocno, punktowo, dynamicznie, ale trochę sucho, dlatego większość odbiorców chyba lepiej oceni tryb Wide, wprowadzający delikatną, kulturalną przestrzeń (a raczej poszerzający przednią scenę); efekty Surround w trzecim z ustawień otwierają się bardziej na boki, przybliżając wszystkie wydarzenia do słuchacza, choć zatrzymując się gdzieś na jego linii.

Niezależnie od przestrzennego trybu, dźwięk jest zawsze bardzo zdeterminowany, żywy i bezpośredni. Wysokie tony mają bogate, nieskrępowane wybrzmienie, są wyraziste, z mocnym atakiem.

Średnica jest otwarta na najdrobniejsze smaczki, lecz nie jest delikatna - raczej ofensywna, trzyma w napięciu, nie szczędzi emocji. Zwykle w przypadku soundbarów o basie można mówić tylko wtedy, gdy w systemie jest subwoofer (tak jak w pozostałych modelach tego testu).

Panorama jest brawurową i udaną próbą pozbycia się niechcianego przez większość użytkowników pudełkowatego towarzystwa. Soundbar B&W (testy marki) gra w wielu partiach w sposób bardziej kompetentny od zestawów soundbar + subwoofer (testy subwooferów). Wiadomo, zagrały wielkość i cena... ale słychać, że zagrały.

Bas B&W Panorama jest zawsze czytelny, zwarty, mocny - ale uważny. Nie ma ostatecznego rozciągnięcia i porażającej mocy, znanej z dużych systemów, ale aby to osiągnąć, i tak byłby potrzebny subwoofer znacznie lepszy niż wszystkie z tego testu.

U podstaw "mocnych wrażeń", jakie dostarcza Panorama, leży żar i energetyczność, spleciona z wyrównanym i bardzo spójnym pasmem. Doskonałe brzmienie uzyskujemy niemal natychmiast, bez zawracania głowy wyregulowaniem subwoofera.

Parametry
BOWERS & WILKINS Panorama
Produkowany Tak
Zint. odtwarzacz blu-ray Nie
Subwoofer Nie
Bezprzewodowy subwoofer Nie
I/O/HDMI nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Videotesty
Wzmacniacz zintegrowany Luxman L-509X
Video test Wzmacniacz zintegrowany Luxman L-509X
Luxman L-509X - najdroższy w ofercie firmy wzmacniacz zintegrowany -...
6:07
BOWERS & WILKINS testy
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio marzec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu