Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
PHILIPS
HTS8140

Najnowszym krzykiem mody w obszarze zintegrowanych systemów kina domowego jest "sound bar". Trudno o zgrabne tłumaczenie tego określenia. Dźwiękowy baton, wał, sztaba, laga... Ważniejsza jest jednak zasada działania - w jednej obudowie, zwykle bardzo smukłej, zaprojektowanej bowiem z myślą o umieszczeniu urządzenia bezpośrednio pod telewizorem, lokuje się komplet głośników (za wyjątkiem wyodrębnionego subwoofera) i odtwarzacz. 

Testy porównawcze

HTS8140
SAMSUNG
HT-X810

Nasza ocena

Wykonanie
Nowoczesny, elegancki, europejski styl Philipsa. Wzmacniacze wyprowadzone do obudowy subwoofera pozwoliły na wyszczuplenie jednostki centralnej.
Laboratorium
Przyjemna obsługa, wcześniej łatwa instalacja, choć subwoofer podłączamy kabelkiem. Wejścia cyfrowe i analogowe dla przenośnych urządzeń multimedialnych.
Brzmienie
Dobra porcja dźwięku przestrzennego. Miękki, lekki, swobodny, komfortowy dźwięk.
Artykuł pochodzi z Audio

Wystarczy podejść, włożyć płytę, usiąść i zapomnieć o kłopotliwych w instalowaniu systemach 5.1. Czy trzeba też przy tym zapomnieć o dźwięku przestrzennym i w ogóle o dobrym dźwięku? Najczęściej tak...

Projektor dźwiękowy jest tylko jedną z części składowych całego zestawu, który Philips bez skrępowania zalicza do jednego grona wraz z wieloma klasycznymi systemami kina domowego 5.1. Bardzo słusznie zresztą, gdyż ogromne pudło z Philisem HTS8140 zawiera dosłownie wszystko, by kino uruchomić.

Testowany model nie jest debiutem Philipsa w materii grających (i to dookólnie) "belek", a kolejną generacją tego typu systemów. Głównym elementem jest mierząca ponad metr długości i stosunkowo niska jednostka centralna, w której umieszczono odtwarzacz i komplet głośników.

W centrum znajduje się duża płytka pleksi, nad którą znajduje się wyświetlacz oraz przyciski. Najciekawszym elementem, choć już nie niespodzianką, gdyż znamy to z poprzedniej generacji systemów Philipsa, jest mechanizm odsuwający cały panel i odsłaniający dostęp do zamontowanego pionowo czytnika płyt.

Obsługiwane są wszystkie popularne standardy, oczywiście z DVD-Video na czele, ale również z nośnikami pochodzącymi z nagrywarek czy plików DivX. Głośniki znalazły się po prawej i lewej stronie pod metalowymi maskownicami.

Philips stworzył dwa zróżnicowane konstrukcyjnie podsystemy - pierwszy dla sekcji "przedniej", drugi dla "tylnej" - oczywiście wszystko w jednej obudowie, która fizycznie znajdzie swoje miejsce przed nami.

"Front" posługuje się układem dwudrożnym (sześcioipółcentymetrowy średniotonowy + jednocalowa kopułka), rolę surroundów powierzono natomiast łącznie czterem (po dwa na stronę) przetwornikom sześcioipółcentymetrowym.

Wszystkie znajdują się obok siebie, ale są tak ustawione, aby wraz z pomocą procesora DSP generować efekty przestrzenne. Philips nazwał swoją technologię Ambisound i stosuje ją nie tylko w soundbarach, ale również w innym sprzęcie.

W komplecie jest także subwoofer, a w jego obudowie wzmacniacze i procesory, podłączenie jest jednak zupełnie proste i sprowadza się do wpięcia dwóch małych wtyczek.

Najważniejsze wyjście obrazu to oczywiście HDMI, choć można też skorzystać z komponentu czy Scarta. Jedno z wejść liniowych znajduje się z tyłu, pozostałe dwa przeniesiono do subwoofera, gdzie mamy także złącza cyfrowe. Jest wejście USB i port stacji dokującej dla iPoda.

Brzmienie opiera się na poluzowanym, choć nie natrętnym basie. Dźwięk jest przez to zmiękczony, jednocześnie swobodny i nawet dość jasny, jednocześnie nie wyostrzony, bowiem góra pasma jest ciekawa i nietypowa - słychać ją wyraźnie, na pierwszym planie, a pozostaje w tonacji pastelowej.

Rozdzielczość jest wskutek tego umiarkowana, ogólne wrażenie jest jednak dobre - ani ciężkości ani agresywności, największe zagrożenia dla komfortu słuchacza są zażegnane.

Wirtualne oszustwo dobrze się udaje, wielu znajomych odwiedzających mnie podczas testu odwracało głowy do tyłu, nie mogąc uwierzyć, że to tylko... belka.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

PHILIPS HTS8140
Skład systemu ADVD, SW, PROJ
Dekodery surround DD, DTS, DPLII
Obsługiwane formaty DVD-V, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, MP3, DIVX
Wyjścia wideo HDMI/kompon.
Wyjściowa rozdzielczość 1080p
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
PHILIPS testy
Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio grudzień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu