SAMSUNG
HT-X810

Najnowszym krzykiem mody w obszarze zintegrowanych systemów kina domowego jest "sound bar". Trudno o zgrabne tłumaczenie tego określenia. Dźwiękowy baton, wał, sztaba, laga... Ważniejsza jest jednak zasada działania - w jednej obudowie, zwykle bardzo smukłej, zaprojektowanej bowiem z myślą o umieszczeniu urządzenia bezpośrednio pod telewizorem, lokuje się komplet głośników (za wyjątkiem wyodrębnionego subwoofera) i odtwarzacz. Wystarczy podejść, włożyć płytę, usiąść i zapomnieć o kłopotliwych w instalowaniu systemach 5.1. Czy trzeba też przy tym zapomnieć o dźwięku przestrzennym i w ogóle o dobrym dźwięku? Najczęściej tak...

Nasza ocena
Wykonanie
Wielkie, efektowne, błyszczące, mało dyskretne urządzenie podtelewizorowe.
Laboratorium
Bardzo nowoczesny zestaw podłączeniowy z transmisją Bluetooth, również bezprzewodowe podłączenie subwoofera!
Brzmienie
Hulający bas trochę zastraszył średnicę, ale wysokie tony dobrze sobie radzą. Efektowne, mocne, obszerne brzmienie.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Urządzenie ma umiarkowaną wysokość, jest też niezbyt głębokie, za to piekielnie szerokie, mniej więcej metrowe. Prawie całe czarne i błyszczące, bezwzględnie wpisuje się w aktualną modę na "piano black", chociaż poprzez swoją wielkość, wizualnie będzie nawet dominować na telewizorem. Nie jest to więc rozwiązanie estetycznie specjalnie dyskretne.

HT-X810 służyć ma przede wszystkim celom "kinowodomowym", jednak wrażenie dźwięku przestrzennego płynąć będzie nie z działania rozbudowanego systemu małych przetworników, jak u protoplasty tego gatunku, czyli Yamahy i jej całej rodziny "projektorów dźwiękowych". Samsung zaznacza, że jego rozwiązanie opiera się na układzie 2.1, a więc dwóch kanałach i subwooferze, tutaj wspomaganym firmowym procesorem dźwięku wirtualnego DNSe.

W tym samym walcu jest też odtwarzacz DVD, dekodery i wzmacniacze, a więc prawie całe kino domowe. Jedyny element zewnętrzny to aktywny subwoofer (oczywiście nie licząc pilota).

Pasek u góry urządzenia zajęty jest przez elementy konieczne do obsługi, wyświetlacz wykonano na bazie matrycy punktowej, ma on minimalne rozmiary i z daleka nie będzie dobrze widoczny. Jednak świecący display nawet nie powinien nadmiernie zwracać uwagi widza, do skomplikowanego menu ustawień i tak się nie przyda, gdyż łatwiej jest sprawę załatwić za pomocą dużego menu ekranowego. Slot na płytę znajduje się na środku wałka.

Na tylnej płycie najważniejsze jest wyjście HDMI, na którym może pojawić się sygnał 1080p. Są również gniazda komponent i kompozyt oraz dwa wejścia audio: jedno cyfrowe (światłowodowe), drugie analogowe RCA. Podręczne wejścia mamy jeszcze na jednym z boków urządzenia: port USB oraz mały jack dla przenośnego urządzenia audio, które dostarczy sygnał analogowy.

HT-X810R może również współpracować ze źródłami Bluetooth, można więc cieszyć się muzyką z telefonu czy odtwarzacza MP3. Wśród odczytywanych formatów jest DVD-Audio, a także pliki DivX.

Sound-bar z założenia ma być urządzeniem maksymalnie prostym w użyciu i instalacji, dlatego oprogramowanie graficzne menu użytkownika jest nieskomplikowane, daje dostęp wyłącznie do fundamentalnych kwestii. Prawdopodobnie i tak większość ograniczy się do podłączenia systemu i włożenia płyty, o menu oraz instrukcji w ogóle zapominając.

Pilot jest zupełnie zwyczajny. Wydaje się, że przy tak innowacyjnym urządzeniu należałoby pomyśleć o bardziej wyrafinowanym sterowniku. Trzeba jednak powiedzieć, że da sobie radę z wieloma telewizorami popularnych marek.

Subwoofer ma głośnik z boku, a wylot bas-refleksu z tyłu, sygnał z jednostki centralnej płynie do niego drogą radiową (!). Deklarowana odległość, na jaką można go odsunąć od jednostki centralnej to 10 m, ale producent zastrzega, że w przypadku wielu pracujących urządzeń w sieci bezprzewodowej dystans ten może być mniejszy.

Dźwięk jest obfity, oparty na ciepłym, rozłożystym basie. Niskie tony schodzą dość głęboko, są potężne swoją masą, choć nieprecyzyjne. Wlewają się też na średnicę, która stara się wypłynąć na powierzchnię dość rozpaczliwymi ruchami, czasami krzycząc, częściej jednak kapitulując. Lepiej wyzwala się z tej dominacji góra pasma, mało wyrafinowana, z metalicznym posmakiem, ale wyrazista, nie pozwalająca niskim tonom rządzić samodzielnie. Samsung HT-X810, nawet bez wielkiego udziału trybu wirtualnego, generuje duży, efektowny dźwięk - podobny jak on sam.

Radosław Łabanowski

Parametry
SAMSUNG HT-X810
Produkowany Tak
Skład systemu ADVD, SW, PROJ
Dekodery surround DD, DTS, DPLII
Obsługiwane formaty DVD-V, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, MP3, DIVX
Wyjścia wideo HDMI/kompon.
Wyjściowa rozdzielczość 1080p
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
SAMSUNG testy
Rubicon LCR + Sub P-10 DSS
DALI
Rubicon LCR + Sub P-10 DSS
Zestawy kina domowego

Firma Dali również przygotowała na rok 2014 całą nową serię zespołów głośnikowych. Jej nazwa też jest zupełnie nowa - Rubicon. Linia tych produktów nie powiększa jednak oferty Dali - i tak już bardzo bogatej, liczącej chyba z dziesięć serii - lecz wchodzi na miejsce serii Mentor. Czas szybko leci... Dopiero co poznawaliśmy Mentory, ale wystarczy sprawdzić, że od ich pierwszego testu na łamach "Audio" Dali RUBICON minęło 7 lat... Faktycznie, przyszła pora na zmiany.

BDS 480
HARMAN/KARDON
BDS 480
Zestawy kina domowego

Poprzednik przedstawianego modelu, czyli BDS 477, stał u mnie od zeszłorocznych wakacji i nie doczekał się testu. "Panie Nowak, czemu do ciężkiej cholery przez tyle czasu ten test nie został napisany?" - nawet jeżeli takie pytanie głośno nie padło, to wisiało w powietrzu. Odpowiadam: Przez kilka miesięcy nie udało się znaleźć dla BDS 477 rywala - systemu o podobnych funkcjach, jakości i cenie. Tak doczekaliśmy chwili, gdy BDS 477 został wycofany, a na jego miejsce wszedł BDS 480.

V300
KEF
V300
Zestawy kina domowego

KEF niemal co roku zgarnia za coś nagrodę EISA. Głośniki Serii T, które znajdują się w testowanym systemie, również taką otrzymały, i to już dwa lata temu. Nowością jest pojawienie się tych konstrukcji w osobnej podkategorii określanej przez firmę jako "dźwięk telewizyjny" - nie kinowy, a właśnie telewizyjny. W serii V znajdziemy: system płaskich głośników ze wzmacniaczem, czyli właśnie testowany system V300, oraz soundbary V720W i V700.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu