PANASONIC SC-BTT590

PANASONIC
SC-BTT590

Zestawy kina domowego

Moje zeszłoroczne doświadczenia z kinem domowym Panasonica były, oględnie mówiąc, nieszczególne, więc do tego testu zabrałem się jak przysłowiowy pies do jeża. Karton dwa razy mniejszy i lżejszy niż poprzednio był niby wygodniejszy do ugryzienia... Ale też nie wróżył najlepiej.

A tu niespodzianka - w środku znalazło się miejsce na nowoczesną jednostkę centralną z odtwarzaczem Blu-ray 3D, pięć głośników satelitarnych, subwoofer Jest też oczywiście pilot. Jednostka centralna oraz subwoofer na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia od ubiegłorocznych.

Wyraźnie inne są głośniki (i w tym momencie przeleciało mi przez głowę - jak wymienili głośniki, to jest nadzieja). Ultrapłaską obudowę (40 mm) wypełniono po brzegi elektroniką (bywa ciepła). Górna powierzchnia, mimo że błyszcząca i wykonana z tworzywa, nie powinna się szybko porysować, a to dzięki sprawdzonemu pomysłowi na pokrycie jej "gęsią skórką".

Front Panasonica SC-BTT590

Front urządzenia zajmuje długa otwierana klapka, skrywająca tackę napędu Blu-ray 3D, gniazdo USB (muzyka, filmy, zdjęcia) oraz slot dla kart SD (o identycznym zastosowaniu jak USB). Podstawowe przyciski Play/Stop oraz Open i Volume umieszczono na górnej krawędzi, schowana wewnątrz obudowy szuflada skrywa jeszcze stację dokującą iPod/iPhone.

Co słychać z tyłu?

Z tyłu ulokowano wejście USB dla firmowej kamery do komunikatora Skype (chyba tylko Panas oferuje taką opcję, opierając ją na dedykowanej i nienaturalnie drogiej kamerce internetowej), wejście sieci LAN + Wi-Fi (to urządzenie "czerpie garściami" z internetu), trzy gniazda HDMI (z czego jedno 3D/ARC - HDMI 1.4), wejście optyczne audio, gniazdo anteny radiowej (sama antenka to symboliczny kawałek cienkiego drucika).

Dla posiadaczy starszych odbiorników przewidziano jeszcze połączenie audio/wideo trójką RCA. Włączenie zasilania automatycznie uruchamia telewizor (przynajmniej tak się dzieje z moim) i przełącza go na obraz z gniazda HDMI.

Menu - w pełni spolonizowane - można dostosować do odmiennych gustów kilku domowników. Poruszanie się po nim nie nastręcza żadnych problemów. Napęd jest szybki i cichy. Możemy też odczytywać informacje zapisane na pendrajwach (poprzez USB) jak i na kartach SD.

Viera Connect

Jednak to, co najbardziej obecnie lansuje Panasonic, to dostęp do VIERA Connect - kolekcji aplikacji sieciowych jak: YouTube (to chyba każdy zna), IPLA (gigantyczne archiwum materiałów wideo pochodzących głównie z Polsatu), IPLEX (dostęp do ok. 1500 filmów kinowych za darmo, nie licząc konieczności obejrzenia reklam), radio internetowe, prognozę pogody, wiadomości, gry i dziesiątki innych. Oferta legalnych, darmowych materiałów z sieci jest tak gigantyczna, że program TV z anteny przestaje nam już być potrzebny.

Czuję się w obowiązku poinformować, iż urządzenie ma wbudowany system utrudniania życia kolekcjonerom filmów z sieci (jak i, niestety, własnych kopii bezpieczeństwa), po prostu blokując ich odtwarzanie - w praktyce nie udało mi się odtworzyć żadnego MKV, żadnego DVD ani DVIX-a, ani XVID-a czy nawet MPG, poza fragmentem nagranych wiadomości z dziennika telewizyjnego. Pozytywnie zaskoczyły mnie natomiast możliwości obsługi plików muzycznych włącznie z FLAC 24/96 i 192 (sample od Linna zagrały bezproblemowo!).

Z innych drobiazgów warto wymienić możliwość zapisania ustawień dla 4 różnych użytkowników, w tym m.in. ustawienia equalizera dźwięku, obrazu, tapety ekranu oraz przypisanie smartfona jako osobistego pilota. Posiadacze kamerki do Skype’a mogą liczyć na automatyczne rozpoznanie i przełączanie ustawień, gdy tylko zasiądą przed telewizorem.

Głośniki

Głośniki są nadal plastikowe i ważą tyle co pół kostki masła, subwoofer jest niewiele cięższy, ale... one grają!!! Odrzucając uprzedzenia, trzeba przyznać, że Panas się postarał i dojrzał w brzmieniu (informacja ta dotyczy zarówno odsłuchów płyt audio, jak i filmów).

Gdy zacząłem odtwarzać koncert Davida Gilmoura "Live in Gdańsk" (5 Disc Special Edition), w scenie na początku kamera przesuwała się blisko generatorów sztucznego dymu i było słychać ich świszczącą pracę, jakby się stało obok - właśnie takie efekty kreują naturalność przekazu. Tłuczone szkło brzmi jak... tłuczone szkło. Urządzenie radzi sobie ze wszystkimi standardami dźwięku towarzyszącymi obrazowi - Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS-HD High Resolution Audio and DTS-HD Master Audio.

W scenach walki produkuje ono sugestywny i wystarczająco masywny dźwięk. Dzięki opcjonalnemu przekaźnikowi bezprzewodowemu (SH-FX71) system można rozbudować do 7.1, a pobierając darmową aplikację na tablet lub smartfon (iPhone/iPad/Android), możemy wszystkim sterować. Firmowe patenty typu Cinema Surround Plus - czyli 25 wirtualnych głośników - też tu znajdziemy. Bardzo udany zestaw.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry

PANASONIC SC-BTT590

  • Produkowany Tak

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Klasycznie "naleśnikowata" jednostka centralna, ładne i solidne satelity, mało efektowny subwoofer.
  • Laboratorium: Blu-ray 3D, USB, SD, stacja dokująca iPod, kamera Skype (opcja), bezprzewodowa rozbudowa do 7.1 (opcja), LAN , Wi-Fi, 3x HDMI, tuner FM, funkcje sieciowe, Viera Connect, FLAC 24/96 i 192, kustomizacja ustawień dla 4 użytkowników.
  • Brzmienie: Dobrze zrównoważone i wypełnione brzmienie, z ładną górą i spokojnie wkomponowanym basem. Najlepiej brzmiący "zestaw z jednego pudełka" w historii Panasonica.
HARMAN/KARDON BDS 480

HARMAN/KARDON
BDS 480

Cena: 5 500 zł

KEF V300

KEF
V300

Cena: 3 400 zł

PHILIPS Fidelio E5

PHILIPS
Fidelio E5

Cena: 3 180 zł

Zobacz także
Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

KEF
V300

KEF V300

KEF niemal co roku zgarnia za coś nagrodę EISA. Głośniki Serii T, które znajdują się w testowanym systemie, również taką...