PANASONIC
SC-NE5

Po kilku zawodnikach klasy ciężkiej, stacja Panasonica jawi się niemal jak piórko, ale wszechstronne i nowoczesne. Model ten został pokazany na CES 2013 (do sprzedaży ma trafić w maju) i dotarł do nas w postaci egzemplarza „dla prasy”, który może nieznacznie odbiegać od wersji produkcyjnej.

Nasza ocena
Wykonanie
Skromne, ale estetyczne, wzorniczo nieinwazyjne. Ciekawy podział na dwa moduły – stacja źródłowa (dock plus CD) i wzmacniająco-głośnikowa.
Funkcjonalność
Najlepsza w całym teście! Teoretycznie i praktycznie – jest wszystko. I wszystko działa.
Brzmienie
Bardzo porządne, przyzwoity bas, przyjemny środek i tylko góry trochę mało.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Koncepcyjnie różni się nieco od pozostałych uczestników testu, ponieważ jego dock, pozwalający fizycznie załadować grajka, jest autonomiczny i łączy się bezprzewodowo z częścią wzmacniająco- głośnikową. Część dokująca zestawu została pomyślana jako podręczne niewielkie pudełko, które łatwo postawić gdzieś pod ręką. Mamy do czynienia z bardzo nowoczesną konstrukcją, jako że zastosowano przyłącze nowej generacji, występujące w iPhone 5, czyli tzw. Lightning.

Posiadacze starszych urządzeń Apple nie muszą się zbytnio martwić - mamy do dyspozycji AirPlay, a z boku stacji dokującej jest wyprowadzone dedykowane gniazdo USB do podpinania starszych tabletów. Z przodu wysuwa się port Lightning, a z tyłu jest jeszcze... odtwarzacz CD! Z boku - 9 przycisków do operowania utworami i samym urządzeniem.

Płaski błyszczący element na górze obu korpusów jest wyświetlaczem, pokazującym jednocześnie te same komunikaty - o aktywnym źródle sygnału. Bogactwo owych źródeł jest jednak zaskakujące (w tak niepozornym urządzeniu): Lightning dock (iPhone 5), ładowanie starszych modeli Apple (port USB), wszystkie urządzenia Apple i iTunes z komputerów (AirPlay), inne urządzenia bezprzewodowe, w tym smartfony (Bluetooth), wszystko co ma DLNA (Wi-Fi), inne nietypowe urządzenia (Aux), CD, Tuner FM... sporo tego!

Połączenie pomiędzy modułami jest realizowane bezprzewodowo, więc część głośnikową możemy postawić (lub powiesić - haczyki w komplecie) dowolnie daleko (w granicach jednego mieszkania, oczywiście). Z uwagi na brak agresywnych akcentów wzorniczych, Panasonic wtopi się w każde otoczenie.

System głośnikowy składa się z pary układów dwudrożnych, z 8-cm nisko-średniotonowymi i 25-mm wysokotonowymi. Umieszczona w centrum cienka, długa dioda sygnalizuje pracę wybranej funkcji. Na górze umieszczono kilka najważniejszych przycisków - włącznik, wybór źródła, WPS i głośność.

Odsłuch

Zaskakująco dobra separacja między kanałami posłuży każdej muzyce. Przesłuchałem kilkanaście utworów i oto wnioski ogólne: bas, mimo że objętościowo nie najpotężniejszy, dobrej jakości, jest gdzie trzeba, kiedy trzeba i ile trzeba. Właśnie "młócą" Rammstein "Mein Teil" w wersji koncertowej i aż głupio to powiedzieć, ale gra lepiej niż niektóre znacznie droższe konstrukcje.

Trochę brakuje oddechu wysokich tonów, tam gdzie pracują jazzowe miotełki szemrzące po werblach (ale mam zachcianki), ale stacje muzyczne to nie sprzęt audiofilski i ta uwaga dotyczy stacji z tego testu - poza Logic3 Ferrari - bo tam dla odmiany wysokie tony golą jak żyletką.

Wokale chłopskie i babskie naturalne, bez dudnienia i syczących sybilantów. Japończycy rzetelnie wykonali robotę. To nie jest duże stereo, tylko małe stereo za relatywnie małe pieniądze, ale jeśli ktoś szuka estetycznego i bardzo uniwersalnego systemiku z przyzwoitym dźwiękiem w cenie poniżej 2000 zł, to w tym teście widzę takie tylko dwa - jednym z nich jest Panasonic SC-NE5.

Pana-so-gut!

Aplikacja Panasonic Music Streaming App (iOS, Android) sprawia wyjątkowo dobre wrażenie, ponieważ nie jest przekombinowana - bardziej intuicyjna od innych, a jednocześnie wykonuje to, co do niej należy, czyli streamuje muzykę. W pierwszej zakładce wybieramy spośród dostępnych źródeł, np. u mnie od razu zgłosił się serwer NAS; druga - to wybór artystów, utworów, płyt; trzecia - odtwarzacz z możliwością wskazania, na którym urządzeniu (jeśli mamy kilka takowych) ma grać muzyka.

Parametry
PANASONIC SC-NE5
Produkowany Tak
Stacja dokująca dla iPoda Nie
Wejścia/wyjścia AUX
USB Tak
Bluetooth tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
PANASONIC testy
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio marzec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu