AUDIO PRO
G10

Szwedzka marka Audio Pro od wielu lat specjalizuje się w aktywnych systemach głośnikowych, więc w temat urządzeń, jakie znamy pod nazwą głośników bezprzewodowych, weszła łatwo. Głośnik G10 to najnowsza propozycja i zdecydowanie najnowocześniejszy z dotychczasowych modeli. Zaprezentowane tu rozwiązania otwierają zupełnie nowy rozdział w historii firmy.

Nasza ocena

Wykonanie
Popularna forma pionowego walca, przyjemna "włochata" maskownica. Monofoniczny układ dwudrożny z dodatkiem membran biernych.
Funkcjonalność
Sieciowa kompletność dzięki obsłudze systemów Google Cast oraz Apple AirPlay 2, multiroom, asystenci głosowi i pełna integracja z inteligentnym domem. Spotify Connect, Bluetooth oraz analogowe wejście przewodowe.
Brzmienie
Energetyczne, konturowe, detaliczne. Potrafi zagrać głośno i rozrywkowo, a grając cicho nie traci wyrazistości.
Artykuł pochodzi z Audio

Walcowa, pionowa obudowa, obłożona miękką, szarą albo czarną (bo są dwie wersje) maskownicą to dzisiaj forma najpopularniejsza, znana z produktów Apple. Audio Pro wcale nie naśladuje tutaj amerykańskiego giganta, lecz odwołuje się do własnego, wcześniejszego projektu A10.

Najbardziej oczywiste będzie ustawienie G10 na płaskiej powierzchni, na stole lub szafce, jednak gniazdo umieszczone na tylnej ściance pozwala też na montaż ścienny, a nawet sufitowy.

Obsługa może być zdalna, więc Audio Pro G10 umieścimy także z dala od naszych rąk, byle niezbyt daleko od uszu. Może też być konwencjonalna: na górnej ściance jest aż dziesięć przycisków - do regulacji głośności, sterowania odtwarzaniem, wyboru źródeł czy odłączania mikrofonów.

Audio Pro G10 - Bluetooth i asystenci głosowi

Audio Pro G10 ma także system Bluetooth, a o wszechstronności urządzenia świadczy też analogowe wejście przewodowe. Nad przyciskami widać moduł złożony z czterech diod, który sygnalizuje sposób komunikacji z siecią oraz centralą asystentów głosowych.

A skoro jest już asystent Google, to znajdziemy także związany z nim pakiet usług streamingowych w ramach platformy Google Cast. Ale nie tylko Google wszyscy żyją, więc jest również wsparcie dla drugiego z głównych systemów - Apple w ramach usługi Airplay 2. Nie ma trzeciego z wielkich - asystenta Amazon Alexa.

Dwa obecne systemy otwierają również gamę rozwiązań strefowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że Audio Pro G10 nie jest kompatybilny z wcześniejszymi strefowymi układami Audio Pro, więc nie dogada się ze starszymi modelami głośników tej marki. Sieć Wi-Fi pracuje w G10 w standardach 2,4 GHz oraz 5 GHz.

G10 ma wbudowany zasilacz, w wycięciu stopki znajduje się również analogowe wejście mini-jack.
G10 ma wbudowany zasilacz, w wycięciu stopki znajduje się również analogowe wejście mini-jack.

Audio Pro G10 - przetworniki i moc wzmacniaczy

Akustycznie Audio Pro G10 jest urządzeniem jednokanałowym (monofonicznym), jednak z dość rozbudowaną aranżacją przetworników i łączną mocą wbudowanych wzmacniaczy aż 52 W.

W przedniej części (a można ją ustalić po napisach na górnej płaszczyźnie obudowy) znajduje się para przetworników o średnicach 8 i 3 cm, dzielących pasmo, według specyfikacji firmowej, przy 300 Hz - to byłoby jednak dość dziwne, być może "wyparowało" jedno zero i częstotliwość podziału wynosi 3 kHz. Na bokach umieszczono dwie membrany bierne.

Audio Pro G10 - odsłuch

Audio Pro G10 jest w tym teście zaledwie średniakiem (jeśli chodzi o rozmiary), a mimo to radzi sobie świetnie, grając mocno i wyraźnie. Przekazuje dużo emocji, robi wrażenie dużej dynamiki, mniej stara się o neutralność, ale zabiegi mające uatrakcyjnić dźwięk nie czynią go przesadnie efekciarskim, a w dalszej konsekwencji męczącym - to brzmienie ogólnie nieźle zrównoważone, swobodne, rozrywkowe i przyjemne.

G10 obsłużymy także tradycyjnie, mając do dyspozycji aż dziesięć przycisków.
G10 obsłużymy także tradycyjnie, mając do dyspozycji aż dziesięć przycisków.

Audio Pro G10 może zagrać dość głośno, obsłużyć małą imprezę, a przy niskich poziomach utrzymuje dobrą czytelność, nie gaśnie, słychać skraje pasma, zwłaszcza aktywny basik; ten nie jest bardzo niski, lecz zręcznie podkreśla rytm i daje sporo energii.

Wysokie tony mają blask i zróżnicowane wybrzmienia, średnica jest o pół kroku cofnięta, jednak dobrze wkomponowana, zachowująca ciągłość. Żywy, soczysty i detaliczny obraz ma nas zabawiać, a nie zasmucać czy skłaniać do kontemplowania albo analizowania jego niedoskonałości.

Audio Pro G10 to głośnik uniwersalny, wydajny, skrojony na miarę zadań, jakie zwykle wykonują tego typu konstrukcje. Dziarsko zagra każdą muzykę, którą włączymy dla zabawy i w roli tła, a nie dla "odsłuchu".

Charakterystyczny układ czterech diod LED obecny jest w wielu głośnikach z systemem Google Assistant.
Charakterystyczny układ czterech diod LED obecny jest w wielu głośnikach z systemem Google Assistant.

Samodzielny i wszechstronny

Funkcje głosowych asystentów zdobywają coraz większą popularność, a w głośnikach bezprzewodowych mogą działać na dwa sposoby. W wersji uproszczonej większość zadań spoczywa na połączonym z głośnikiem sprzęcie mobilnym, którym jest najczęściej smartfon (można też wykorzystać tablet).

W tym układzie głośnik bezprzewodowy nie ma mikrofonów ani elektroniki do obsługi komend głosowych. Rolę takiego centrum dowodzenia pełni smartfon, który nasze polecenia "usłyszy" i wyśle do operatora systemu, a głośnik odtworzy np. pożądaną muzykę. W taki uproszczony sposób funkcjonuje np. Jays s-Living Three.

Audio Pro G10 jest niewielki, zatem łatwy do ustawienia w domu lub w dowolnym innym miejscu. Można go także zamocować na ścianie lub nowoczesnej szynie sufitowej.
Audio Pro G10 jest niewielki, zatem łatwy do ustawienia w domu lub w dowolnym innym miejscu. Można go także zamocować na ścianie lub nowoczesnej szynie sufitowej.

Audio Pro G10 (a także Harman Kardon Citation 200) należy do elity konstrukcji bardziej zaawansowanych. Wyposażono je w mikrofony oraz analizujące głos systemy elektroniczne (mówimy więc do głośnika, smartfon nie jest konieczny).

Głośnik tego typu jest samodzielny, na stałe nas "podsłuchuje" (chyba że wyłączymy mikrofony), przesyła komendy do centrali (np. Google) i odbiera dalsze wskazówki.

Asystent Google, z którym pracuje Audio Pro G10, należy do najbardziej sprytnych i wszechstronnych. Nie tylko odtworzy muzykę, której zażądamy, ale spełni też inne prośby, sprawdzi pogodę, kalendarz albo połączy nas z systemami inteligentnego domu, np. odpowiedzialnymi za zwiększenie temperatury w pomieszczeniu.

Specyfikacja techniczna

AUDIO PRO G10
Sieć Wi-Fi
Multiroom Google Cast, Apple AirPlay
Spotify Connect Tak
Tidal Nie
DLNA Tak
AirPlay Tak (2)
Złącza audio wej. analogowe
Asystenci głosowi Google Cast, Apple AirPlay
Bluetooth (kodowanie) tak 4.2 (bd)
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
AUDIO PRO testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu