Przez długi czas Sonos wzorował się na estetyce firmy Apple. Te wpływy można wciąż, ale wcale nie trzeba, dostrzegać. To już styl bardziej uniwersalny, minimalistyczny, równie dobrze skandynawski.
Sonos Era 100 - wzornictwo i obsługa
Sonos Era 100 ma cylintryczny kształt, może być czarny lub biały. Metalowa maskownica pokrywa obudowę dookoła, górna ścianka pełni rolę wielofunkcyjnego sterownika; znajdują się tutaj sensory dotykowe służące do sterowania odtwarzaniem i regulowania głośności; przesuwając palcem w podłużnym wgłębieniu możemy precyzyjniej (niż dwoma sensorami) ustawić poziom.
Jeden z sensorów pozwala na łączenie kilku głośników w grupy (odtwarzające ten sam sygnał). Mechaniczne przyciski znajdują się na tylnej ściance – jeden służy do aktywacji trybu Bluetooth, drugi odłączy wbudowane mikrofony.
Sonos był jednym z pierwszych producentów, którzy opanowali sprawną obsługę za pomocą komend głosowych, potrafi jednak również zadbać o komfort tych użytkowników, którzy nie chcą być podsłuchiwani. Do USB można podłączyć sieć LAN albo źródło analogowe (to drugie pod warunkiem zakupu odpowiedniej przejściówki.
Sonos Era 100 - konfiguracja i aplikacja mobilna
Po włączeniu zasilania, Sonos Era 100 wita nas pulsującą, zieloną diodą. Po opuszczeniu fabryki głośnik obsługuje wyłącznie sieć Wi-Fi. Zaczynamy więc od zainstalowania aplikacji mobilnej, która pozwoli skonfigurować urządzenie. Logowanie do sieci Wi-Fi przebiega sprawnie, więcej czasu zajmuje wstępna procedura zakładania konta w systemie Sonosa, czego nie udało mi się pominąć.
Aplikacja mobilna sprawia wrażenie bardzo rozbudowanej, choć znaczna jej część jest poświęcona sprawom "organizacyjnym" i pozabrzmieniowym, np. strefie, alarmom, powiadomieniom, asystentom głosowym…
Regulacje związane z dźwiękiem są na pierwszy rzut oka skromne (barwa w najogólniejszej postaci tonów niskich i wysokich, ograniczenie natężenia dźwięku), ale jest wśród nich jedna perełka – system automatycznej kalibracji.
Czytaj również nasze testy głośników Sonos
Grupowanie źródeł dźwięku można przeprowadzić zarówno z poziomu samego głośnika, ale i aplikacji mobilnej, w której jest to znacznie wygodniejsze. I tak np. w salonie może pracować więcej niż jeden głośnik; kolejne, ustawione choćby w kuchni, mogą na żądanie "dostroić się" do tego samego źródła i odtwarzać ten sam kawałek.
Oprócz grup uruchomimy też system stereo (o ile mamy dwa głośniki Era 100), konfigurację 2.1 (dwa głośniki Era 100 oraz Subwoofer Sub), możemy nawet szarpnąć się na system wielokanałowy, gdzie Sonos Era 100 wchodzi w rolę głośników efektowych, a z przodu stawiamy firmowy soundbar Arc (i prawie na pewno subwoofer).
Sonos Era 100 - strumieniowanie i układ głośnikowy
Przygotowane jest strumieniowanie Apple AirPlay 2, udało mi się uruchomić Spoitify Connect, ale Tidala już bez Connect. Bluetooth obsługuje systemy SBC i AAC.
Układ głośnikowy składa się z jednego przetwornika nisko-średniotonowego oraz dwóch kopułek wysokotonowych, skierowanych lekko na boki.
Sonos Era 100 - odsłuch
W konfiguracji fabrycznej dźwięk jest obszerny i bogaty. Podkreślenie niskich tonów – wyraźne, ale nie karykaturalne – nadaje brzmieniu mięsistości, lecz nie przeciąża go, nie ogranicza dynamiki, nie przykrywa plastycznej średnicy i dźwięcznej góry. Takie wyprofilowanie charakterystyki może się podobać, brzmienie jest zarazem efektowne, jak i komfortowe, wyraziste i płynne.
Mocny bas nie ma problemów z kontrolą, to dźwięk dobry na różne okazje chociaż… Wykonanie automatycznej kalibracji przynosi znaczną zmianę, o czym każdy powinien się przekonać i samemu wybrać, który tryb bardziej mu pasuje.
Po kalibracji zaawansowanej, zgodnie z oczekiwaniami, niskie tony zelżały a zarazem lepiej połączyły się ze średnicą, natomiast już zaskakujące było dalsze wygładzenie, a nawet wycieniowanie wysokich tonów, według mnie niepotrzebne. Być może wynikało to z niskiej jakości mikrofonu (w telefonie), więc rezultaty mogą być od niego zależne.
Potem wykonałem kalibrację uproszczoną – z mikrofonami w samym głośniku Era 100. Efekty tej opcji były dla mnie najlepsze, dźwięk był znowu żywy i otwarty, z optymalnym udziałem soczystego i zręcznego basu, bliską średnicą i przejrzystą górą. Dźwięk z Era 100 w każdym trybie był muzycznie angażujący dzięki szczególnemu talentowi do podkreślenia rytmu.
Własna kalibracja na (dobry) początek
Era 100 dysponuje firmowym systemem automatycznej kalibracji (i korekcji akustyki pomieszczenia) TruePlay. W przypadku głośnika Era 100 (bo nie wszystkie urządzenia działają tak samo) mamy dwa tryby korekcji. Pierwszy to tzw. szybkie dostrajanie (Quick Tuning), w którym Era 100 generuje sygnały testowe oraz sama je mierzy, wykorzystując do tego wbudowane mikrofony, i na tej podstawie przygotowuje wymaganą korekcję.
Lepsze rezultaty ma zapewnić tryb zaawansowany (Advanced Tuning) przede wszystkim dlatego, że jest wówczas wykorzystywany mikrofon wbudowany w telefon, co pozwala zoptymalizować korekcję dla wybranego miejsca odsłuchu (a raczej obszaru, bo system wymaga, aby zmieniać pozycję mikrofonu). Po zakończonej kalibracji (w dowolnym trybie) można przyjrzeć się jej efektom i ewentualnie (ręcznie) zmodyfikować.
| Sieć | Wi-Fi |
| Parametry plików | b.d. |
| Multiroom | Sonos, Apple AirPlay 2 |
| Złącza audio | Analogowe mini-jack (po dokupieniu przejściówki) |
| Bluetooth (kodowanie) | Tak (SBC, AAC) |
| Zasilanie akumulatorowe (czas pracy) | Nie |
| Wymiary (S x W x G) [mm] | 183 x 120 x 131 |
| Masa [kg] | 2 |
| Strumieniowanie | Spotify Connect, Apple AirPlay 2 |