JVC EX-A15

JVC
EX-A15

Minisystemy

Spośród trzech modeli Wood Cone mieliśmy już przyjemność opisywać "pośredni" - A3. Najnowszym i zarazem najlepszym w całej "drewnianej" rodzinie jest zestaw EX-A15, reklamowany jako system kina domowego DVD, choć z wielokanałowością mający niewiele wspólnego. Źródłem kinowych - a raczej filmowych – możliwości systemu jest po prostu czytnik DVD, lecz zdecydowanie większy nacisk położono na jakość brzmienia.

Geneza DVD może być tu szczególna - JVC wciąż nie może się rozstać z DVD Audio, funkcjonowanie formatu zaznaczane jest jako pierwszoplanowa cecha wszystkich zestawów Wood Cone. Skoro więc mamy już na pokładzie czytnik DVD wraz z całą gamą niezbędnych podzespołów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dorzucić wyjścia wideo. System JVC EX-A15 odczytuje więc całkiem sporą gamę formatów, również pliki MP3 oraz WMA dostarczone albo na CD-R/RW, albo na nośniku wpiętym do złącza USB.

JVC dzieli elektronikę w klasyczny sposób - na odtwarzacz oraz amplituner. Urządzenia wyglądają bardzo dobrze dzięki solidnym, aluminiowym obudowom. Ciekawostką jest dodatkowa warstwa "podłogi" odtwarzacza wykonana z tworzywa o strukturze plastra miodu. Matryce wyświetlaczy są umiarkowanej wielkości, co stanowi pewną odmienność w stosunku do coraz bardziej popularnych ciemnych pleksi u konkurentów, ale dzięki temu można wyeksponować szlachetny metalowy panel i jego metalowe manipulatory.

Bi-amping

Z przodu odtwarzacza umieszczono port USB, a do amplitunera można szybko podłączyć słuchawki lub analogowe źródło przenośne - w obydwu przypadkach za pomocą wtyków mini-jack. Na tylnej ściance odtwarzacza znajdują się dwa wyjścia optyczne audio; na wyjściu HDMI, dzięki układom skalującym dostępny jest sygnał wideo 1080p.

Możliwości rozbudowy systemu są ograniczone, bowiem odtwarzacz należy podłączyć zarówno analogowo, jak i cyfrowo (kablem optycznym), a po tej operacji zostanie nam już tylko wolna pętla dla rejestratora oraz jedno wejście optyczne. Usprawnienie komunikacji między elementami systemu zapewnia firmowe połączenie specjalnymi przewodami sterowania.

Zaskakujące w wsystemie JVC EX-A15 są natomiast dwie pary wyjść głośnikowych, za którymi kryje się nietypowa aranżacja wzmacniaczy amplitunera. Nie chodzi bowiem tylko o bi-wiring, a raczej o bi-amping. Wewnątrz amplitunera znajdują się cztery końcówki mocy (po dwie na kanał) o zróżnicowanej charakterystyce. Przygotowano oddzielne moduły (w technice impulsowej) dla głośnika wysokotonowego (30 W) oraz niskotonowego (40 W). Mamy tu także dekodery Dolby Digital, DTS oraz protokół MLP wymagany w ramach standardu DVD-Audio, przy czym są to układy generujące sygnał dwukanałowy, bez dodatków wirtualnych oraz kanału LFE, który jest miksowany z sygnałem głośników przednich.

K2

Wyjątkową cechą JVC EX-A15 jest także procesor K2, realizujący algorytm upsamplingu sygnału z płyt CD, stosowany w niektórych hi-endowych odtwarzaczach za kilkadziesiąt tysięcy złotych! System wyposażono w funkcję zegara i timera. Możemy rozszerzyć możliwości przyłączeniowe o współpracę z iPodem, ale jeśli dokupimy zewnętrzną stację dokującą.

Głośniki to prawdziwe perełki. Wykonane z lakierowanego drewna, grube skrzynki, mają wewnętrzne wieńce wzmacniające. To jakość wykonania na poziomie, którego nie powstydziłyby się monitorki za kilka tysięcy złotych! W układzie dwudrożnym pracują firmowe przetworniki – z membranami z drewna. Głośnik nisko-średniotonowy ma średnicę 10 cm, kopułka wysokotonowa 20 mm.

Brzmienie

Z drewnianych membran można usłyszeć doskonały środek, homogeniczny, wypełniony, dokładny, jednak niewielkie gabaryty i zaledwie pojedyncza "10-tka" wzbudzają niepokój o fundament basowy i możliwości dynamiczne. Brzmienie JVC EX-A15 jest podporządkowane pewnym regułom, jednak trudno odmówić mu wiarygodności i pewnego pomysłu. Wyrównanie zakresu średnio-wysokotonowego jest bardzo dobre, do tego czystość i artykulacja - wybitne. Można by ponarzekać na brak ciepła i miękkości, ale to jakby narzekać na brak słabości…

Dynamika, szybkość, dźwięczność, jak i duża gama barw dostatecznie legitymują rzetelność i klasę JVC. Sprawdza się to w każdym rodzaju muzyki, chociaż narzuca własny styl. Płyty CD brzmią bardzo dobrze, natomiast nowy obraz wyłania się z materiału DVD, w klasycznej wersji AC-3 pojawia się metaliczność i suchość, którą głośniki systemu odtwarzają bez owijania w bawełnę. W realizacjach kinowych ograniczenie basu może okazać się dotkliwe, teraz przydałby się subwoofer, którego integracja będzie zresztą sprawą prostą z uwagi na specjalnie przygotowane wyjście niskopoziomowe.

Słabo rozciągnięty bas w muzyce to zjawisko, z jakim nauczyliśmy się żyć… Zwłaszcza gdy uratowany jest przynajmniej średni bas i związany z tym rytm. Przy swojej wielkości JVC EX-A15 wręcz imponuje animuszem tego podzakresu, a konturowość wyższego basu konsekwentnie przechodzi w dokładność średnicy. Całe brzmienie jest niezwykle zwarte, a przy tym analityczne, podane jak na dłoni.

Radosław Łabanowski

Parametry

JVC EX-A15

  • Produkowany Tak
  • Skład DVD, A
  • Przedwzmacniacz gramofonowy Nie
  • Moc8 [W] 100
  • Wyjście słuchawkowe Tak

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Ciężkie obudowy odtwarzacza i amplitunera, wspaniałe minimonitorki. Wyrafinowany procesor cyfrowy K2, cztery zróżnicowane końcówki mocy napędzają w bi-ampingu sekcje wysoko- i średnioniskotonową.
  • Laboratorium: Odczytuje płyty DVD-Audio, DVD-Video oraz CD. Skalowanie wideo 1080p, dekodery AC-3 i DTS, wejście USB, umiarkowany zestaw wejść i wyjść, iPoda podłączymy przez stację dokującą.
  • Brzmienie: Spójne, dźwięczne, szybkie i wyraziste, nawet bez niskiego bas popisuje się dynamiką.
YAMAHA MCR-B370D

YAMAHA
MCR-B370D

Cena: 1 850 zł

PIONEER X-HM76

PIONEER
X-HM76

Cena: 1 800 zł

DENON D-M41DAB

DENON
D-M41DAB

Cena: 1 800 zł

SONORO Meisterstück

SONORO
Meisterstück

Cena: 6 000 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PIONEER
P2

PIONEER P2

System P2 jest referencją w obszernej kategorii mikrusów Pioneera. Tutaj, inaczej niż w przypadku Denona i Marantza, trz...