Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

JVC EX-A15

JVC EX-A15

Spośród trzech modeli Wood Cone mieliśmy już przyjemność opisywać "pośredni" - A3. Najnowszym i zarazem najlepszym w całej "drewnianej" rodzinie jest zestaw EX-A15, reklamowany jako system kina domowego DVD, choć z wielokanałowością mający niewiele wspólnego. Źródłem kinowych - a raczej filmowych – możliwości systemu jest po prostu czytnik DVD, lecz zdecydowanie większy nacisk położono na jakość brzmienia.

Geneza DVD może być tu szczególna - JVC wciąż nie może się rozstać z DVD Audio, funkcjonowanie formatu zaznaczane jest jako pierwszoplanowa cecha wszystkich zestawów Wood Cone. Skoro więc mamy już na pokładzie czytnik DVD wraz z całą gamą niezbędnych podzespołów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dorzucić wyjścia wideo. System JVC EX-A15 odczytuje więc całkiem sporą gamę formatów, również pliki MP3 oraz WMA dostarczone albo na CD-R/RW, albo na nośniku wpiętym do złącza USB.

JVC dzieli elektronikę w klasyczny sposób - na odtwarzacz oraz amplituner. Urządzenia wyglądają bardzo dobrze dzięki solidnym, aluminiowym obudowom. Ciekawostką jest dodatkowa warstwa "podłogi" odtwarzacza wykonana z tworzywa o strukturze plastra miodu. Matryce wyświetlaczy są umiarkowanej wielkości, co stanowi pewną odmienność w stosunku do coraz bardziej popularnych ciemnych pleksi u konkurentów, ale dzięki temu można wyeksponować szlachetny metalowy panel i jego metalowe manipulatory.

Bi-amping

Z przodu odtwarzacza umieszczono port USB, a do amplitunera można szybko podłączyć słuchawki lub analogowe źródło przenośne - w obydwu przypadkach za pomocą wtyków mini-jack. Na tylnej ściance odtwarzacza znajdują się dwa wyjścia optyczne audio; na wyjściu HDMI, dzięki układom skalującym dostępny jest sygnał wideo 1080p.

Możliwości rozbudowy systemu są ograniczone, bowiem odtwarzacz należy podłączyć zarówno analogowo, jak i cyfrowo (kablem optycznym), a po tej operacji zostanie nam już tylko wolna pętla dla rejestratora oraz jedno wejście optyczne. Usprawnienie komunikacji między elementami systemu zapewnia firmowe połączenie specjalnymi przewodami sterowania.

Zaskakujące w wsystemie JVC EX-A15 są natomiast dwie pary wyjść głośnikowych, za którymi kryje się nietypowa aranżacja wzmacniaczy amplitunera. Nie chodzi bowiem tylko o bi-wiring, a raczej o bi-amping. Wewnątrz amplitunera znajdują się cztery końcówki mocy (po dwie na kanał) o zróżnicowanej charakterystyce. Przygotowano oddzielne moduły (w technice impulsowej) dla głośnika wysokotonowego (30 W) oraz niskotonowego (40 W). Mamy tu także dekodery Dolby Digital, DTS oraz protokół MLP wymagany w ramach standardu DVD-Audio, przy czym są to układy generujące sygnał dwukanałowy, bez dodatków wirtualnych oraz kanału LFE, który jest miksowany z sygnałem głośników przednich.

K2

Wyjątkową cechą JVC EX-A15 jest także procesor K2, realizujący algorytm upsamplingu sygnału z płyt CD, stosowany w niektórych hi-endowych odtwarzaczach za kilkadziesiąt tysięcy złotych! System wyposażono w funkcję zegara i timera. Możemy rozszerzyć możliwości przyłączeniowe o współpracę z iPodem, ale jeśli dokupimy zewnętrzną stację dokującą.

Głośniki to prawdziwe perełki. Wykonane z lakierowanego drewna, grube skrzynki, mają wewnętrzne wieńce wzmacniające. To jakość wykonania na poziomie, którego nie powstydziłyby się monitorki za kilka tysięcy złotych! W układzie dwudrożnym pracują firmowe przetworniki – z membranami z drewna. Głośnik nisko-średniotonowy ma średnicę 10 cm, kopułka wysokotonowa 20 mm.

Brzmienie

Z drewnianych membran można usłyszeć doskonały środek, homogeniczny, wypełniony, dokładny, jednak niewielkie gabaryty i zaledwie pojedyncza "10-tka" wzbudzają niepokój o fundament basowy i możliwości dynamiczne. Brzmienie JVC EX-A15 jest podporządkowane pewnym regułom, jednak trudno odmówić mu wiarygodności i pewnego pomysłu. Wyrównanie zakresu średnio-wysokotonowego jest bardzo dobre, do tego czystość i artykulacja - wybitne. Można by ponarzekać na brak ciepła i miękkości, ale to jakby narzekać na brak słabości…

Dynamika, szybkość, dźwięczność, jak i duża gama barw dostatecznie legitymują rzetelność i klasę JVC. Sprawdza się to w każdym rodzaju muzyki, chociaż narzuca własny styl. Płyty CD brzmią bardzo dobrze, natomiast nowy obraz wyłania się z materiału DVD, w klasycznej wersji AC-3 pojawia się metaliczność i suchość, którą głośniki systemu odtwarzają bez owijania w bawełnę. W realizacjach kinowych ograniczenie basu może okazać się dotkliwe, teraz przydałby się subwoofer, którego integracja będzie zresztą sprawą prostą z uwagi na specjalnie przygotowane wyjście niskopoziomowe.

Słabo rozciągnięty bas w muzyce to zjawisko, z jakim nauczyliśmy się żyć… Zwłaszcza gdy uratowany jest przynajmniej średni bas i związany z tym rytm. Przy swojej wielkości JVC EX-A15 wręcz imponuje animuszem tego podzakresu, a konturowość wyższego basu konsekwentnie przechodzi w dokładność średnicy. Całe brzmienie jest niezwykle zwarte, a przy tym analityczne, podane jak na dłoni.

Radosław Łabanowski

JVC EX-A15

  • Produkowany Tak
  • Skład DVD, A
  • Przedwzmacniacz gramofonowy Nie
  • Moc8 [W] 100
  • Wyjście słuchawkowe Tak
 
 

Podstawowe dane

  • 4 000 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Ciężkie obudowy odtwarzacza i amplitunera, wspaniałe minimonitorki. Wyrafinowany procesor cyfrowy K2, cztery zróżnicowane końcówki mocy napędzają w bi-ampingu sekcje wysoko- i średnioniskotonową.
  • Laboratorium: Odczytuje płyty DVD-Audio, DVD-Video oraz CD. Skalowanie wideo 1080p, dekodery AC-3 i DTS, wejście USB, umiarkowany zestaw wejść i wyjść, iPoda podłączymy przez stację dokującą.
  • Brzmienie: Spójne, dźwięczne, szybkie i wyraziste, nawet bez niskiego bas popisuje się dynamiką.
YAMAHA Piano Craft MCR-670

YAMAHA
Piano Craft MCR-670

Cena: 3 000 zł

PIONEER X-HM82

PIONEER
X-HM82

Cena: 2 250 zł

PIONEER P2

PIONEER
P2

Cena: 3 600 zł

 

 

Audio - luty 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze stereo były, są i będą; zmieniają się ich dodatkowe funkcje, ale podstawowa jest oczywista i konieczna - wzmacniać sygnał ze źródła, aby podać go do głośników. Są wzmacniacze tanie i bardzo drogie, ale większość audiofilów szuka czegoś wartościowego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PEACHTREE AUDIO Nova 150 V2

PEACHTREE AUDIO
Nova 150 V2

Nova to linia wzmacniaczy zintegrowanych, którą Peachtree Audio ma w ofercie od kilku lat, ale obydwa jej modele - Nova...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio