JVC XV-PB1

JVC
XV-PB1

Odtwarzacze Blu-ray

Pierwszy odtwarzacz Blu-ray firmy JVC pojawił się dość późno, mimo że firma od dawna i ambitnie rywalizuje na polu techniki A/V. Ma swoje udziały na rynku telewizorów LCD, które czekają na sygnał HD.

Odtwarzacz Blu-ray JVC XV-BP1 wygląda dość zwyczajnie, bez upiększeń i stylistycznych kombinacji. Niewysoka obudowa, a na froncie, pokrytym w części błyszczącą taflą, znajduje się niemal wyłącznie to, co niezbędne - pięć przycisków transportu i zamaskowana prostą klapką tacka mechanizmu. Z przodu jest też gniazdo USB, którego początkowo można nie zauważyć, dyskretnie zakneblowane gumową zatyczką. A możliwości z tym związane są imponujące. Odtwarzacz JVC XV-BP1 z podłączonego dysku lub np. karty pamięci odczytuje oczywiście zdjęcia oraz muzykę, lecz najważniejsza jest obsługa plików AVI oraz MKV, w tym materiałów wysokiej rozdzielczości, do 1920 x 1080 punktów włącznie. To wyjątkowa umiejętność, znana obecnie zaledwie z kilku urządzeń Blu-ray.

Dzisiaj nie wypada już wypuszczać na rynek odtwarzacza, który nie radziłby sobie z formatem BD-Live, więc JVC musi taki dodatek mieć, a z racji ograniczonej pamięci wewnętrznej wymagany jest nośnik podłączony do portu USB. Materiał z płyt DVD może zostać poprawiony skalerem do 1080p. Wyposażenie w gniazda przyłączeniowe jest w większości sytuacji zupełnie wystarczające.

Chłopak z wigorem

HDMI v1.3 oraz port sieciowy LAN to pożywka dla nowoczesnych aplikacji, ale można również skorzystać z "podstarzałego" zestawu audio oraz wyjść analogowych, chociaż bez S-Video i wyjścia 7.1 (więc przygotowanie sygnału surround należy powierzyć amplitunerowi). Znajdująca się na froncie naklejka "Quick Disc Loading" mówi prawdę: wigor z jakim pracuje JVC XV-BP1 stawia go w gronie liderów, po włączeniu zasilania urządzenie bardzo szybko przechodzi w stan gotowości do pracy, a wczytywanie dysków (nawet tych bardziej wymagających) jest równie sprawne. Cicha praca napędu jak też w pełni pasywne chłodzenie urządzenia, bez szumiącego wiatraczka, to dodatkowy atut.

Projektanci menu postanowili nie wchodzić w szczegóły, użytkownikowi oddano zaledwie kilka podstawowych działów, co korzystnie wpłynęło na przejrzystość, choć np. zaawansowanych parametrów regulacji obrazu nie odnajdziemy. Grafika menu nie jest spektakularna, bliska, nawet bliźniacza, w stosunku do modelu LG BD370, testowanego pół roku temu. Znajdziemy więcej wspólnych cech tych konstrukcji, co wcale nie umniejsza klasie JVC XV-BP1; 370-tka to wciąż jeden z najlepszych odtwarzaczy Blu-ray w swoim przedziale cenowym, a cena JVC jest niemal identyczna.

Brzmienie i obraz

Tanie odtwarzacze wideo, Blu-ray czy cała rzesza wybierających się już na emeryturę DVD, nie grzeszą wyrafinowanym dźwiękiem, przygniatając często nasz słuch brzmieniem efektownym, odważnym, ale nienaturalnym i nieraz wręcz nieprzyjemnym. JVC, przy swojej niewysokiej cenie, nie jest wyjątkiem na miarę rewelacji, ale ma przynajmniej jedną, bardzo cenną w takich warunkach, cechę - potrafi zachować umiar.

JVC XV-BP1 odtwarza muzykę dość delikatnie, chroniąc nas od wyostrzeń, a jednocześnie nie tracąc dużo z detaliczności. Nawet w stereo dobrze prezentują się wokale. Czystość przeniesiono także na grunt wielokanałowy, gdzie pojawia się już więcej energii w na skrajach pasma. Przy imponujących możliwościach odtwarzania plików multimedialnych, układy skalujące odtwarzacza będą mogły się wykazać nie tylko podczas odtwarzania płyt DVD-Video. Odtwarzacz zachowuje płynność ruchu, linie są stabilne,  krawędzie uciekają od rozmycia, dzięki czemu nawet w szybkich partiach otrzymujemy dobrą wyrazistość. JVC chętnie wkracza w ciemność, wyrazistość jest dobra, niemal bez szumu.

Moda na MKV

Kontener Matroska skupiający obraz i dźwięk jest stosunkowo młodym projektem, stworzonym zgodnie z zasadami tzw. otwartego oprogramowania (kod źródłowy został udostępniony dla każdego). Można jednak zastanawiać się, po co w ogóle powstał MKV, skoro popularny AVI (utożsamiany z DivXami) ma się dobrze i spełnia większość oczekiwań. W stosunku do projektu Microsoftu (AVI), Matroska oferuje szersze spektrum zastosowań.

Najnowszy kontener może zawierać niemal dowolną kombinację metod kodowania dźwięku i obrazu (Matroska stała się ulubionym wyborem dla materiałów HD), choć na samym przekazywaniu tych treści sprawa się nie kończy. W pojemnej specyfikacji pozostawiono także miejsce dla różnorodnych dodatków, takich jak napisy oraz całe struktury ekranowego menu. Oznacza to możliwość spakowania do jednego, wygodnego pliku, zawartości choćby całej płyty DVD.

Z uwagi na niemal całkowity brak ograniczeń, Matroska błyskawicznie wkupiła się w łaski osób, które traktują komputer jako centrum domowej rozrywki. Nowy format niesie jednak ze sobą koszmarną zmorę niekompatybilności. Z plikami MKV nie radzą sobie odtwarzacze DVD, dzielnie pracujące z plikami AVI. Jednak producenci sprzętu dostrzegają powoli potęgę i popularność formatu, implementując algorytmy Matroska do najnowszych źródeł, czego przykładem są niektóre z najnowszych modeli Blu-ray.

Parametry

JVC XV-PB1

 • Obraz Naturalny, z lubością cyzeluje miękkość i płynność.
 • Produkowany Tak
 • Rodzaj Blu-ray
 • Obsługiwane formaty DVD-Video, CD, CD-R/RW, DivX, jpg, mp3
 • Wyjścia wideo HDMI, komponent, kompozyt
 • Wyjściowa rozdzielczość 1080p
 • Dekodery surround DD-TrueHD, DTS HD MA, DD, DTS

Podstawowe dane

 • 1 200 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Pod względem wzorniczym bez akrobacji, a przez to oryginalny i schludny.
 • Laboratorium: Bardzo szybka praca, Profil 2.0, odczytuje pliki MKV z portu USB, wygodny pilot.
 • Brzmienie: W stereo spokojnie i czysto, bez ofensywy basu i góry, w kinie już śmielej, ale wciąż klarownie.
OPPO UDP-205

OPPO
UDP-205

Cena: 8 200 zł

PIONEER BDP-LX88

PIONEER
BDP-LX88

Cena: 7 000 zł

CAMBRIDGE AUDIO CXU

CAMBRIDGE AUDIO
CXU

Cena: 5 290 zł

ARCAM UDP41

ARCAM
UDP41

Cena: 5 990 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

POLK AUDIO
Signa S1

POLK AUDIO Signa S1

Soundbary stały się jedną z najważniejszych kategorii sprzętu A/V. Zdobyły w kinie domowym większą popularność niż wielo...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio