COWON
X-7

Cowon to południowokoreańska firma specjalizująca się w produkcji odtwarzaczy audio i multimedialnych. Katalog urządzeń robi wrażenie, pojawiają się w nim ciągle nowe modele, niektóre ultranowoczesne i bardzo designerskie.

Nasza ocena

Wykonanie
Uniwersalne urządzenie audio/wideo o niesamowicie wydajnej baterii, dużej pojemności 120/160 GB, z dużym dotykowym ekranem 4,3 cali (mało czuły) i solidną, ergonomiczną konstrukcją.
Laboratorium
FUNKCJONALNOŚĆ Bardzo rozbudowany EQ pozwala dostosować brzmienie do każdych wymagań. Tuner FM, odtwarzacz wideo, dyktafon, notatnik itd., Bluetooth.
Brzmienie
Pełne, soczyste, modyfikowalne w dowolnym kierunku.
Artykuł pochodzi z Audio

Wybór padł na Cowon X-7. To urządzenie naprawdę spore (dajmy na to iPody Touch pewnie ze dwa dałoby się wsadzić do jego środka), jest co wziąć do ręki - gabaryty i masa przeciętnej nawigacji samochodowej. Co tam tyle waży?

Rzut oka na specyfikację - to urządzenie z wbudowanym twardym dyskiem (120 lub 160 GB). Urządzeń o tak dużej pojemności jest na rynku jak na lekarstwo. Jeśli więc nie chce się ciągle walczyć z zapchaną pamięcią odtwarzacza lub po prostu lubi się mieć pod ręką muzykę zapisaną bezstratnie w formacie FLAC, to właściwie nie ma za bardzo z czego wybrać, no bo cóż nam pozostaje?

Dysk jednego Cowon X-7 to odpowiednik 10 sztuk kart MicroSD po 16GB (32-GB nadal są dość drogie), kart wielkości paznokcia, których nie ma jak opisać, gubiących się w torbach, kieszeniach czy portfelach.

Mam od kilku lat iPoda Classic 120 GB i wiem, jaka to wygoda, jednak mój staruszek "wymięka" przynajmniej pod trzema względami: ekran w nim to namiastka tego, co tu mamy - panoramiczny 4,3 cala (tyle co w największych smartfonach, jak Samsung Galaxy S2), wyświetlający pełną paletę 16 milionów kolorów, z szerokimi kątami widzenia.

Drugi parametr po prostu rozwala konkurencję - odtwarza ponad 100 godzin muzyki na jednym ładowaniu!!!

Cowon X-7 odtwarza filmy przez 10 godzin - też nieźle, i na lot transatlantycki wystarczy. System zarządzający urządzeniem przypomina nieco starsze edycje Androida, choć został napisany we Flashu - mamy tu do dyspozycji 3 pulpity, na które można wyciągnąć widgety lub inne ikony skrótów i ustawiać je według własnego upodobania, lub wybrać bardzo estetyczny układ z bezpośrednim dostępem do wszystkich funkcji w postaci pasków.

System jest częściowo spolonizowany. Osoby przyzwyczajone do iOS lub innych systemów opartych na ikonach poradzą sobie właściwie bez trudu, chociaż sam ekran mógłby być nieco czulszy na dotyk (to mój główny zarzut wobec tego urządzenia).

Ustawienia i możliwości

Dostajemy do dyspozycji odtwarzacz wideo, radio FM, budzik, kalendarz, notatnik, przeglądarkę plików tekstowych, zdjęć, gry napisane we Flashu itp. oraz możliwość nagrywania z mikrofonu i z radia (niech żyją dawne dobre czasy i nagrywanie z FM). Do tego obsługiwane jest mnóstwo kodeków audio/wideo.

Jeżeli komuś nie odpowiadają ustawienia fabryczne, to możliwość wpływania na parametry EQ jest niesamowicie duża i pozwoli zaadaptować chyba każde słuchawki.

Cowon wbudował dwa systemy modyfikujące charakter brzmienia - studyjny BBE+ (8 ustawień) i własnego autorstwa JetEffect 3.0 (4 ustawienia użytkownika + normal, rock, jazz, classic, ballad, pop, club, funk, hip-hop, techno, blues, metal, dance, rap, wide, x-bass, hall, vocal, maestro, feel the wind, mild shore, crystal clear, reverb room, reverb club, reverb stage, reverb hall, reverb stadium).

Ustawienia użytkownika pozwalają wpłynąć na niemal każdy parametr przekazu - unikalne rozwiązanie. Dalsza debata na temat charakteru brzmienia staje się bezzasadna, ponieważ może ono być niemal dowolne :); na serio - Cowon X-7 to bardzo przyzwoicie grający sprzęt, z solidną podstapodstawą basową i proporcjonalną resztą pasma, bezproblemowo odtwarzający różnorodne rodzaje plików audio/wideo z FLAC (16/44,1) i APE na czele.

Cowon X-7 odtwarza .m4a, mimo że nie ma tego w specyfikacji. Gdy mu się trafi przez pomyłkę 24/96, walczy dzielnie (zamiast się zawiesić), chociaż przypomina to pracę magnetofonu na zbyt niskiej prędkości. I jeszcze do tego ma Bluetooth, który pozwala na bezprzewodowe granie na kompatybilnych głośnikach zewnętrznych.

To bardzo uniwersalne urządzenie o mocnym wzmacniaczu, pozwalającym na używanie nawet bardziej wymagających słuchawek.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Specyfikacja techniczna

COWON X-7
Obsługiwane formaty FLAC(do 44,1/16),WAV(48/16),APE (Fast, Normal, High, 16 bit),mp3(do 320),WMA(do 320),OGG(do Q10)
Pamięć Flash
Pojemność pamięci 1
Radio Tak
Masa 212
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
COWON testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu