CREATIVE
Zen X-Fi3

W przypadku Creative`a też pojawił się wybór - Touch 2 oraz miniaturowa nowość Zen X-Fi3. Androidowa "dwójka" charakterem najbardziej przystaje do wyglądu i możliwości pozostałych uczestników testu, jednak jest to model schodzący z rynku (i nie zanosi się, aby w ciągu kilku najbliższych miesięcy doczekał się następcy w swojej kategorii), przyjrzeliśmy się więc bliżej pięknej miniaturce - X-Fi3 o wielkości pudełka od zapałek.

Nasza ocena

Wykonanie
Ładne, malutkie urządzenie, starannie zaprojektowane i wykonane, z 2-calowym ekranem (przyciski dotykowe mało czułe).
Laboratorium
Obsługuje bezstratne pliki FLA C i APE, gra bez przerw pomiędzy utworami. Tuner FM, dyktafon, przeglądarka zdjęć, budzik i odtwarzacz wideo, 8 GB pamięci wbudowanej, rozszerzalne o kolejne 32 GB.
Brzmienie
Niezbyt wyrafinowane, mało dynamiczne odczytywanie plików bezstratnych nie wnosi dużej poprawy. Wąskim gardłem jest najprawdopodobniej wbudowany wzmacniacz. Znacznie lepiej, gdy korzystamy ze stacji dokującej – Bluetooth z apt-X nie psuje transferowanych plików.
Artykuł pochodzi z Audio

Odtwarzacz Creative Zen X-Fi3 dostarczany jest w komplecie ze słuchawkami dousznymi (EP-630 - popularny model, cieszący się dość dobrą opinią) oraz kablem USB o długości 5 cm (nawet nie wiedziałem, że produkuje się takie krótkie).

Tu pojawia się drobny problem: przewód jest tak krótki, że uniemożliwia swobodne manewrowanie odtwarzaczem, a ten - z uwagi na takie, a nie inne wzajemne położenie wtyków - przekręca się ekranem w dół. Na szczęście jest to typowy mini-USB i łatwo go będzie wymienić.

Sam Creative Zen X-Fi3 to słodkie maleństwo 65 x 45,5 x 12,5 mm, jego front i tył błyszczą się czarnym plastikiem, boczki z matowego, metalizowanego tworzywa mieszczą wygodne w użytkowaniu przyciski: głośności, włączanie/ blokada ekranu, mikrofon, zakrywane gniazdo kart microSD (do 32 GB), reset, wyjście audio/ wideo, wejście mini-USB/ładowanie i głośnik (jazgotliwy).

Reszta funkcji (wybór utworów, odtwarzanie/pauza, menu, powrót) jest dostępna z poziomu dotykowych pól umieszczonych wokół ekranu, jednak ich czułość pozostawia nieco do życzenia; być może z czasem nabiera się wprawy. Sam dwucalowy ekran TFT nie jest dotykowy.

Ogólna stylistyka Creative Zen X-Fi3 przypomina grubszą wersję iPoda Nano, ale w przeciwieństwie do tamtego oferuje dwie bardzo przydatne funkcje - dyktafon i radio FM. I już z powodu tylko tych dwóch dodatków warto się zastanowić nad Zenem, gdy szukamy małego odtwarzacza.

Mamy tu też dedykowany odtwarzacz audiobooków (Audible), przeglądarkę zdjęć, odtwarzacz wideo, zegarek z budzikiem oraz X-Fi (zdecydowanie lepiej poprawia przyjemność odsłuchu niż wbudowane tryby EQ), a wszystko to w spolonizowanej wersji menu.

Do tego należy pamiętać o możliwości bezprzewodowej transmisji dźwięku poprzez Bluetooth, co sprawdza się znakomicie w połączeniu np. ze słuchawkami Creative WP-350 (przyjemne bezprzewodowe słuchawki nauszne) lub stacjami dokującymi wszelkiej maści. Transmisja (pomiędzy kompatybilnymi urządzeniami) odbywa się z użyciem kodeka apt-X, gwarantującego zachowanie wysokiej jakości przekazu.

Cechą odróżniającą ten model od poprzednika jest niewątpliwie wsparcie dla odtwarzania plików FLAC (w standardowej rozdzielczości) i od razu powiem, że to maleństwo potrafi to, czego reszta uczestników tego testu, niestety, nie - odtwarza pliki bez przerw (czasem słychać malutki przeskok, ale to naprawdę drobiazg) - czyli jak się chce, to można ten problem rozwiązać. Brawo dla Creative Labs i powód do mobilizacji dla reszty.

Technika poprawy dźwięku

Technika poprawy dźwięku X-Fi opiera się na dwóch suwakach: Crystalizer i Expand. Pierwszy zwiększa świetlistość utworów poprzez "uzupełnienie ich" o część danych utraconych podczas kompresji, drugi dodaje przestrzeni, oddalając nieco źródła od głowy. Efekty są subtelne i przez to miłe dla uszu, czego nie mogę powiedzieć o predefiniowanych ustawieniach EQ, które są toporne, a ustawienie Rock bije "chamstwem" całą resztę na głowę.

Jedynym usprawiedliwieniem dla takiego działania, jest założenie, że odbiorcami odtwarzacza Creative Zen X-Fi3 będą osobnicy ze "zjechanym" słuchem z powodu zbyt dużej głośności w używanych przez nich, tandetnych słuchawkach.

EQ wali z grubej rury, ale na szczęście nie mamy obowiązku korzystania z tej funkcji. Muszę też wspomnieć o innej przypadłości tego urządzenia - na niektórych nagraniach, np. Lana Del Rey "Born to Die", pojawiały się nieprzyjemne artefakty, przypominające z jednej strony słuchanie "zjechanej" płyty analogowej (trzaski), a z drugiej - mocne momenty z dołu pasma (stopa perkusji) brzmiały jak przesterowane.

Nie studiowałem tego przypadku dogłębnie, ale wydaje mi się, że problem pojawia się jedynie podczas odtwarzania FLACów z aktywnym X-Fi - algorytm nie wykazuje się tu szczególną "inteligencją" i próbuje poprawiać coś, co z definicji nie wymaga poprawiania, przez co efekt jest gorszy - zamiast lepszy.

Sam Creative Zen X-Fi3 gra akceptowalnym dźwiękiem o ograniczonej dynamice. W przypadku tak małych urządzeń krytyczna staje się chyba pojemność baterii i albo słuchamy dynamicznie, ale krótko (tu prym wiodą Colorfly i HiFiMan), albo bardziej płasko, za to przez wiele godzin.

Urządzenie gra środkiem pasma, co dobrze wpływa na wokale, pozostawiając dół i górę bardziej jako dodatkową dekorację niż integralne elementy przekazu.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Specyfikacja techniczna

CREATIVE Zen X-Fi3
Obsługiwane formaty MP3,AAC,WMA9,FLAC,WAV,APE,Audiabile
Pamięć Flash
Pojemność pamięci 8
Radio Tak
Masa 45
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
CREATIVE testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu