AKG
Q701

Chociaż marka AKG - należąca do grupy Harman International - prezentuje różnorodny sprzęt profesjonalny, to w opiniach audiofilskich, a raczej w uszach, kojarzy się przede wszystkim ze słuchawkami. Ostatnim hitem jest zupełnie nowa, wyodrębniona linia słuchawek Quincy Jones Signature. Referencyjny model z tej serii jest specjalną edycją znanego klasyka - K701.

Samego Quincy Delight Jones Jr. przedstawiać chyba nie trzeba i nie ma tutaj na to miejsca… W jednym zdaniu: słynny amerykański trębacz, kompozytor, aranżer i producent muzyczny, który bodaj w tej ostatniej roli osiągnął największe komercyjne sukcesy, stojąc za takimi sławami jak Michael Jackson. Czy mariaż z AKG też będzie sukcesem? Tajemnic kontraktu nie znamy…

"Jego" linia zawiera trzy modele: douszne - Q350, nieco większe, nauszne - Q460 oraz referencyjne, nauszne - AKG Q701, którym przyglądamy się w tym teście. Słuchawki wpisują się w znany już z drogich modeli AKG design.

AKG Q701 - konstrukcja

Duże muszle połączono z pałąkiem za pomocą obrotowego przegubu; na pałąku z dwóch prętów zainstalowano przylegający do głowy skórzany pasek; nie ma tradycyjnego wysuwanego mechanizmu do regulacji.

Jego rolę przejął system elastycznych strun rozciągniętych między muszlami a konstrukcją skórzanego paska, ściskających słuchawki na głowie w odpowiednim położeniu.

Duże, obejmujące całe ucho poduszki wykonano z mięciutkiego materiału - są grube i, podobnie jak w Denonie, mają asymetryczny kształt. Mają porowatą strukturę, "oddychają", czujemy się w nich swobodnie, co w połączeniu z otwartą konstrukcją tyłu zapewnia bardzo wysoki komfort. Coś za coś - taka "przewiewność" odbija się jednak dość znacznie na emitowanym do otoczenia (i z otoczenia) dźwięku.

AKG Q701 - izolacja hałasów i przewody

Trzeba przyznać, że AKG Q701 grają głośno "na zewnątrz", nie ma także co liczyć na izolację od hałasów. W konstrukcji przetworników firma AKG posłużyła się swoimi najlepszymi technologiami - cewki nawijane są płaskim drutem, a membrany wykonano w dwuwarstwowym systemie Varimotion.

AKG Q701 występują w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, białej z limonkowymi akcentami (prezentowanej na zdjęciach) oraz limonkowej z czarnymi akcentami.

W każdym przypadku kabel jest zielony (w dwóch wersjach: 3 i 6 m), dołączany do lewej muszli za pomocą gniazdka Mini XLR. W zestawie znajduje się przejściówka z wtyku 3,5 mm na 6,3 mm. Cechą wyróżniającą edycję QJS są też numery seryjne nabijane na ozdobnej tabliczce każdej pary słuchawek.

Odsłuch

Zapewniając AKG porządną elektronikę, uzyskamy dźwięk wyrównany, spójny i dynamiczny. Słuchawki grają zarówno lekko, jak i z dobrym wypełnieniem wszystkich podzakresów. Bas stoi gdzieś pomiędzy szarżą Pioneera a lekkością Audio-Techniki, jednak od Denona różni go twardszy charakter, bardziej wyrazista faktura.

AKG Q701 potrafią przy tym zagrać bardziej stanowczo i zdecydowanie, bas sięga nisko, lecz nie jest to tłuste cielsko. Środek pasma jest szybki, wyrazisty, ale niewystrzelony na orbitę i dobrze powiązany ze skrajami pasma.

AKG Q701 są dynamiczne, żywe i tymi cechami bardzo przekonują, słucha się ich z przyjemnością, lecz nie jest to przyjemność płynąca z głaskania ucha łagodnymi, stonowanymi dźwiękami.

Nie jest to też dzikość i agresywność, lecz naturalność dobrze definiowanych, separowanych, a jednocześnie współpracujących dźwięków. Natrętnego klimatu nie ma też w zakresie wysokich tonów, wcale nie sypią się tam iskry, a blacha wybrzmiewa z właściwą siłą, blaskiem i swobodą harmonicznych.

Wyrównany, spójny, a przy tym klarowny i nieprzeładowany basem charakter zachęca, by słuchać muzyki głośno, bo nawet wtedy panuje porządek, a detale nie kłują w ucho.

Specyfikacja techniczna

AKG Q701
Typ Otwarte
Poduszka Nauszne
Masa 235 g
Impedancja (Ω) 62
Ergonomia Duże, ale lekkie i wygodne słuchawki otwarte.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu