HiFiMAN
HE400i

Słuchawki planarne to wciąż podobna nisza jak kolumny elektrostatyczne, chociaż w osiągnięciu popularności pomaga producentowi przyjęta polityka względnie niewygórowanych cen. HiFiMan HE400i to jeden z tańszych modeli. Wydaje się, że to bezpośredni następca HE400, z tym zastrzeżeniem, że obydwa modele występują równolegle w ofercie, a nowe "i" mają więcej wspólnego z droższymi konstrukcjami.

Nasza ocena

Wykonanie
Unikalne przetworniki planarne w kolejnej firmowej odsłonie, duże słuchawki otwarte stylizowane na klasykę gatunku.
Funkcjonalność
Dość ciężkie, ale dzięki konstrukcji otwartej i wspaniałym padom bardzo wygodne. Zestaw akcesoriów ograniczony do jednego kabla.
Brzmienie
Analogowo harmonijne, barwne, naturalne i bogate, dynamicznie uspokojone, gładkie i czytelne.
Artykuł pochodzi z Audio

Kiedy firma HiFiMan stawiała swoje pierwsze kroki, a było to rok 2007, wielu recenzentów było zdziwionych. W czasach "multimedialności" i zastępowania przeróżnych empetrójek przez "wszystkopotrafiące" smartfony, nowa firma zaproponowała specjalizowane, przenośne odtwarzacze audio, dorzucając tkwiące jeszcze wtedy w stagnacji słuchawki - w dodatku egzotyczne i kapryśne, z przetwornikami planarnymi...

Gdy dodano do tego jednoznacznie chińskie korzenie firmy (deklaracja mówiąca o tym, że jej właściciel wpadł na pomysł nowego biznesu w Nowym Jorku niewiele zmienia), wydawało się, że przepis na spektakularną klapę był murowany. Tymczasem wysokiej klasy przenośne odtwarzacze muzyki znalazły sobie miejsce, a słuchawki wywołały eksplozję niemal nowego rynku.

Słuchawki planarne to wciąż podobna nisza jak kolumny elektrostatyczne, chociaż w osiągnięciu popularności pomaga producentowi przyjęta polityka względnie niewygórowanych cen. HiFiMan HE400i to jeden z tańszych modeli. Wydaje się, że to bezpośredni następca HE400, z tym zastrzeżeniem, że obydwa modele występują równolegle w ofercie, a nowe "i" mają więcej wspólnego z droższymi konstrukcjami.

Niektóre elementy tych słuchawek sprawiają wrażenie cofnięcia się w czasie do Hi-Fi sprzed 30, 40 lat...Takie jest choćby opakowanie, karton - kuferek z ogromnym wiekiem. Całość oklejono skórą i dodatkowo obszyto jasnym, grubym ściegiem.

Wewnątrz obszerne wyściółki i przegródki utrzymują słuchawki na miejscu. Żadnych etui, sprytnie zamykanych "kokonów" ani podtrzymywanych czarodziejskimi mechanizmami sposobów składania i rozkładania. Po prostu kawał domowych słuchawek w rozmiarze maxi.

HiFiMan HE400i - konstrukcja

Muszle słuchawek HiFiMAN HE400i są okrągłe, zawieszone na wykonanych z tworzywa, ale sprawiających solidne wrażenie, widelcach, które mechanizmem obrotowym przytwierdzono do pałąka. Tu na pierwszy rzut oka widać największe zmiany względem modelu HE400.

System podwójnego pałąka to jedna z nowości w wersji "i".

System podwójnego pałąka to jedna z nowości w wersji "i".

Pałąk jest podwójny, górną sekcję wykonano z metalu, w nietypowym kształcie, niemal prostym na górze, ostrymi zagięciami przechodzącym w boczne części i łączącym się bezpośrednio ("na sztywno") z przegubami muszli.

Za komfort odpowiada stykający się z głową, dodatkowy dolny pałąk, zawieszony pod metalową ramą na przesuwnych klipsach. To właśnie wysokość dolnego pałąka jest odpowiednikiem typowej regulacji góra-dół. Z głową styka się miękki, perforowany materiał. Muszle są od zewnątrz wykończone metalową siateczką.

HiFiMan HE400i to słuchawki otwarte, producenci - zwłaszcza modeli z niższych przedziałów cenowych - nie decydują się na nie zbyt często, ale o ile naszą grupę można traktować reprezentatywnie, to powyżej 2000 zł takie rozwiązanie zaczyna cieszyć się nieco większym zainteresowaniem.

Zupełnie nowe są też poduszki, określane mianem hybrydowych; ich zewnętrzne pierścienie wykonano ze skóry, część, która styka się z głową, jest welurowa, a wewnątrz (prostopadle do przetwornika) występuje znowu skóra, jednak już nieco inna - z wyraźną perforacją. Na każdej muszli zainstalowano miniaturową, zakręcaną wtyczkę - co jest dość typowe dla słuchawek HiFiMana.

Nowe są także hybrydowe poduszki złożone z trzech różnych materiałów: gładkiej skóry na zewnątrz, porowatej wewnątrz i warstwy welurowej przylegającej do ucha.

HiFiMan HE400i przygotowano w ten sposób do okablowania "zbalansowanego" - niezależnego prowadzenia ścieżek masowych, jednak w komplecie jest klasyczny przewód zakończony (od strony wzmacniacza) kątowym złączem mini-jack (3,5-mm).

"400-tki" to słuchawki z przetwornikami planarnymi. Rozwiązanie polega na wykonaniu membran o dużej powierzchni z cienkiej folii mylarowej, na którą napylono aluminiową ścieżkę przewodzącą - układ nie ma typowej cewki.

Magnes ulokowano z jednej strony (zewnętrznej patrząc od ucha), dlatego producent określa ten typ przetwornika "Single Side". Istnieją jeszcze wersje (droższe) z magnesami umieszczonymi z dwóch stron.

Główną bolączką przetworników planarnych jest ich niska efektywność, choć w przypadku HE400i ma to być przyzwoite 93 dB, a sam producent zachęca, by nie lekceważyć także przeciętnej jakości źródeł przenośnych.

Odsłuch

HiFiMan żyje we własnym świecie, położonym w pewnej odległości względem większości testowanych słuchawek. Nie chodzi tu o proste relacje między różnymi podzakresami, rozciągnięcie pasma czy dynamikę.

Nawet w połączeniu ze źródłami dostarczającymi najbardziej "cyfrowy" dźwięk, który na innych słuchawkach był już mało akceptowalny, HiFiMan HE400i swoim sposobem trzymają analogowy fason, opanowują i przysposabiają każdy materiał. Nie trzeba się długo wsłuchiwać - taki efekt pojawił się natychmiast, gdy podłączyłem "400-tki", a potem tylko potwierdza się, że to cecha trwała.

Można poczuć zatopione gdzieś w oddali, ale jakże ważne dla komfortu, bardzo ciemne, oleiste tło, z którego jakby bez pośpiechu wyłaniają się wszystkie instrumenty. Dźwięk jest zwarty, mięsisty, ustawiony nisko, może lekko przymglony, choć to bardziej kwestia wyjścia z kręgu brzmień otwartych i bezpośrednich.

HiFiMan bawi się dźwiękiem, dopieszcza go i modeluje ze starannością, osiąga to jednak w absolutnej zgodzie z delikatnością góry pasma, a także pewną nieśmiałością środka.

Słuchawki HiFiMan HE400i

Słuchawki HiFiMan HE400i

Wydawałoby się, że osiągnięcie tak dobrej szczegółowości - a przede wszystkim złożonej, skomplikowanej faktury dźwięków - musi być połączone z ich bardzo jaskrawą ekspozycją.

Tymczasem HiFiMany pokazują, że można to zrobić inaczej. Przenoszą muzykę i dźwięki z ostrego, prażącego słońca w przyjemny cień, nie poświęcając przy tym wiele z dokładności.

Ponadto - o ile wiele słuchawek wraz cichym słuchaniem traci na czytelności - HE400i utrzymują powyższy charakter, nie stają się bardziej wyraziste, ale nie wpadają w matowość.

Bas jest dość delikatny, znów ciepły, pulsujący, teoretycznie przydałoby mu się więcej masy i brutalności, ale mogłoby to zburzyć całościową koncepcję.

Z niedrogimi źródłami przenośnymi brzmienie traci na rozdzielczości, ale inaczej niż w innych słuchawkach, dobrze broni się przed rozjaśnieniem wprowadzanym przez niektóre odtwarzacze.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

HiFiMAN HE400i
Typ Otwarte
Poduszka Wokółuszne
Impedancja (Ω) 35
Sterowanie (podst./MFI/Android) nie/nie/nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu