FOCAL
Listen

Focal zaangażował się w projektowanie słuchawek już kilka lat temu, odnosząc natychmiastowy sukces po wypuszczeniu modelu Spirit. Potem tempo zmian w ofercie było umiarkowane, ale w ostatnie wakacje firma zrobiła generalne porządki, wprowadzając trzy nowe modele - flagowe Utopie, wciąż luksusowe Eleary i najtańsze w tym tercecie Listen.

Nasza ocena

Wykonanie
Słuchawki domowo-mobilne, porządna i praktyczna konstrukcja, niezbyt ciężka, ale dostatecznie solidna.
Funkcjonalność
Efektywny mechanizm składania, fantastyczne (pasywne) właściwości izolacyjne, typowo podróżne akcesoria.
Brzmienie
Zdecydowane, błyskotliwe, szerokim frontem, bogactwo wysokich tonów, konturowy bas.
Artykuł pochodzi z Audio

Firma jednoznacznie określiła je mianem słuchawek mobilnych ("Mobile Headphones") i takim urządzeniom Listen są dedykowane, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączać je także do wzmacniaczy w domu.

Focal Listen - konstrukcja

Focal Listen nie są małe, a patrząc na ich konstrukcję, można się zdziwić, że ważą mniej niż 300 g. Mają nowoczesną formę z masywnym, grubym pałąkiem; jego mechanizm rozsuwania jest typowy, plastikowe szyny poruszają się z optymalnym oporem, klikając pomiędzy dziesięcioma pozycjami.

Muszle zainstalowano na dodatkowych przegubach kulowych - to połączenie jest ciasne i umożliwia tylko nieznaczną, ale wystarczającą korektę pozycji.

Konstrukcja pałąka musi spełnić jeszcze jedno zadanie - umożliwić szybkie składanie, zatem w tym celu zamontowano dwa dodatkowe przeguby, dzięki którym Focal Listen mogą bezpiecznie wylądować w miękkim etui (znajdującym się w komplecie).

Tradycyjnie dla Focala (podobnie jak w modelu Spirit), muszle i poduszki mają owalny kształt. Zewnętrzną oraz przylegającą bezpośrednio do głowy część wykonano ze skóry, część wewnętrzna jest welurowa, a osłonki kryjące przetworniki, zgodnie z firmowym stylem - czerwone.

Poduszeczki prezentują się niewinnie, podczas zakładania słuchawek czułem początkowo dość mocny ścisk, ale jednocześnie stopniowe, wyraźne uginanie się poduszek. Zwiększa to komfort oraz sprawia, że pady działają jak grube uszczelki z pamięcią kształtu.

Jak przystało na słuchawki mobilne, kabel jest krótki, ma sterownik i mikrofon, chociaż nietypowo rozdzielone między dwie "beczułki".

Jak przystało na słuchawki mobilne, kabel jest krótki, ma sterownik i mikrofon, chociaż nietypowo rozdzielone między dwie "beczułki".

Rezultat jest naprawdę wyjątkowy. Dodam jeszcze dla porządku, że Focal Listen to konstrukcja zamknięta, a chwaląc wysoki stopień izolacyjności od źródeł zewnętrznych, Focal ani trochę nie przesadza. To wręcz rewelacja, jeśli chodzi o tłumienie, jego sprawność jest tu rzeczywiście imponująca, zostajemy sam na sam ze słuchawkami i muzyką.

Focal Listen - dodatkowe wyposażenie i pretworniki

Zewnętrzne kapsle otaczające muszle pokryto materiałem imitującym szczotkowany metal. Sygnał jest doprowadzamy do jednej z muszli, kabel ma 3,5-mm wtyk ze zintegrowanym mechanizmem zatrzaskowym.

Wraz ze słuchawkami Focal Listen dostajemy pojedynczy, mobilny kabel o długości 140 cm, na którym zainstalowano uniwersalny, jednoprzyciskowy sterownik oraz niezależną (te dwa elementy są zwykle zintegrowane) "beczułkę" z mikrofonem.

Przetworniki mają standardową średnicę 40 mm, membrany wykonano z Mylaru pokrytego tytanem.

Przetworniki chroni materiał w kolorze czerwonym, podobnie jak w pierwszych słuchawkach Focala - Spirit.

Przetworniki chroni materiał w kolorze czerwonym, podobnie jak w pierwszych słuchawkach Focala - Spirit.

Odsłuch

Nie trzeba wcale spędzić dużo czasu, aby odkryć zarówno wszechstronność, jak też indywidualizm tych słuchawek. Błyskotliwe, rześkie, żywe brzmienie sprawdza się w różnych muzycznych i technicznych okazjach, czasami tylko robiąc wrażenie zbyt intensywnego, gdy klimat sugeruje, że dźwięki powinny płynąć spokojnie i powoli, a one wciąż rwą się do przodu i nie chcą nas usypiać.

Focal Listen omijają jednak jednoznaczną agresywność, jasny charakter nie niesie ze sobą nadmiernej dawki metaliczności - ta jest obecna w stopniu pozwalającym na oddanie naturalnego brzmienia wielu instrumentów potrzebujących tego składnika, ale nie koloryzuje całości.

Focal popisuje się atutami wysokich tonów, wydobywa wszystkie smaczki, błyszczy, posypuje, wpuszcza dużo światła i powietrza. Bas jest dokładny, może wydawać się ostrożny, nie rozwija potężnych uderzeń, ale każdy dźwięk należący do tego zakresu odnajdzie i wyodrębni, niechętnie zamieniając konkretne informacje w "substancję".

Miękkie etui wydaje się nieodpowiednie dla tak dużych słuchawek, jednak Listen składają się do rozmiarów przenośnych.

Miękkie etui wydaje się nieodpowiednie dla tak dużych słuchawek, jednak Listen składają się do rozmiarów przenośnych.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

FOCAL Listen
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 273
Impedancja (Ω) 32
Pasmo przenoszenia (Hz) 15-22 000
Sterowanie (podst./MFI/Android) tak / nie / nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu