Jaka jest żywotność wkładek gramofonowych?

Jaka jest żywotność wkładek gramofonowych?

Stereo, gramofony analogowe

To jeden z najczęściej przemilczanych parametrów technicznych wkładek. Głównym problemem w jego oszacowaniu jest brak ustaleń co do tego, jaki parametr ma określać 'żywotność' wkładki, czyli kiedy wkładka musi być wymieniona. 

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że parametr ten uzależniony jest od np. nacisku na płytę - który musi się zawierać w wyznaczonym przedziale (zbyt duży, ale i zbyt mały zmniejszają żywotność wkładki) oraz stanu samych płyt (winyle muszą być regularnie myte, ponieważ kurz przyspiesza ścieranie igły).

W ogólnych zarysach przyjmuje się jednak, że jest to zakres 2000 - 4000 godzin. Warto zauważyć, że zużywa się niemal wyłącznie igła (tip), jedynie bardzo stare wkładki wymagają wymiany elementu tłumiącego, wykonywanego najczęściej z gumy.

We wkładkach MM wymiana igły jest prosta i można ją często wykonać samemu, jednak we wkładce MC musi to zrobić firma ją produkująca, a wymiana igły to spory koszt, wynoszący nieraz 90% ceny nowej wkładki.

Zobacz także
Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj