Co to jest moment obrotowy gramofonu?
Stereo, gramofony analogowe

Moment obrotowy (inaczej moment siły) jest ściśle związany z napędem i ruchem obrotowym, z tą wielkością fizyczną spotykamy się najczęściej w motoryzacji, ale ma ona zastosowanie także w przypadku gramofonu.

Moment obrotowy względem osi obrotu jest iloczynem wektorowym ramienia i siły (przyłożonej w danym punkcie). Niezależnie od typu zastosowanego w gramofonie napędu, potrzebna jest stabilna i ściśle określona prędkość obrotowa talerza. Silnik o wyższej wartości momentu obrotowego pozwoli na rozkręcenie talerza w krótszym czasie - oczywiście przy założeniu, że masa jest stała.

Każdy konstruktor gramofonu dba o ustalenie odpowiednich parametrów (w tym momentu obrotowego) napędu tak, aby zachować pożądane cechy funkcjonalne. Użytkownik gramofonu z reguły nie musi zastanawiać się nad tymi kwestiami, przynajmniej gdy mówimy o urządzeniach na rynek Hi-Fi/High-End. Rzadko zdarza się, aby gramofon miał wyraźnie zbyt słaby (albo zbyt mocny) silnik. Inaczej jest w przypadku gramofonów dla DJ, gdzie moment obrotowy ma duże znaczenie.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu