Co to jest moment obrotowy gramofonu?

Co to jest moment obrotowy gramofonu?

Stereo, gramofony analogowe

Moment obrotowy (inaczej moment siły) jest ściśle związany z napędem i ruchem obrotowym, z tą wielkością fizyczną spotykamy się najczęściej w motoryzacji, ale ma ona zastosowanie także w przypadku gramofonu.

Moment obrotowy względem osi obrotu jest iloczynem wektorowym ramienia i siły (przyłożonej w danym punkcie). Niezależnie od typu zastosowanego w gramofonie napędu, potrzebna jest stabilna i ściśle określona prędkość obrotowa talerza. Silnik o wyższej wartości momentu obrotowego pozwoli na rozkręcenie talerza w krótszym czasie - oczywiście przy założeniu, że masa jest stała.

Każdy konstruktor gramofonu dba o ustalenie odpowiednich parametrów (w tym momentu obrotowego) napędu tak, aby zachować pożądane cechy funkcjonalne. Użytkownik gramofonu z reguły nie musi zastanawiać się nad tymi kwestiami, przynajmniej gdy mówimy o urządzeniach na rynek Hi-Fi/High-End. Rzadko zdarza się, aby gramofon miał wyraźnie zbyt słaby (albo zbyt mocny) silnik. Inaczej jest w przypadku gramofonów dla DJ, gdzie moment obrotowy ma duże znaczenie.

Zobacz także
Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj