Jaki jest optymalny nacisk igły na płytę?

Jaki jest optymalny nacisk igły na płytę?

Stereo, gramofony analogowe

Optymalny nacisk igły na płytę jest określony przez zależności mechaniczne i konstrukcję wkładki. Producent dla każdej wkładki określa zalecany zakres nacisku, przy czym eksperymentalnie należy ustalić 'złoty środek'. 

Najczęstszym zakresem jest 1,75 g - 2 g, chociaż co jakiś czas potyka się wkładki z rekomendowanym naciskiem do 2,5 g, a także, choć znacznie rzadziej, z naciskiem 1,2-1,5 g. Podawany jest zakres, a nie konkretna wartość, ponieważ nawet minimalne zmiany nacisku zmieniają w znacznym stopniu dźwięk.

Dzięki temu można dopasować w pewnym stopniu dźwięk gramofonu do dźwięku systemu. I tak, obniżając nacisk, polepszamy przestrzenność, a dźwięk jest nieco jaśniejszy. Zwiększając, dodajemy basu i zwiększamy dynamikę, jednak zmniejsza się wówczas poziom wysokich tonów.

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj