Jakie wyróżniamy kształty ramion gramofonowych?

Stereo, gramofony analogowe

Najpopularniejsze obecnie ramiona gramofonowe mają jeden punkt podparcia, igła porusza się na łuku o optymalnej geometrii, gwarantującej najniższy poziom zniekształceń.

Gramofony - ramię proste

We współcześnie produkowanych gramofonach spotyka się trzy główne rodzaje ramion, proste, "J" oraz "S". Większość producentów posługuje się ramionami prostymi, optymalna geometria toru igły wymaga jednak, aby zainstalowane były do nich główki kątowe. W ramionach tego typu główka jest często zintegrowana z prostą rurką (np. poprzez spłaszczenie jej części).

Odmianą popularnych ramion prostych są krótkie konstrukcje z zerowym kątem offsetowym (główka ustawiona jest równolegle do rurki ramienia). To rozwiązania z rynku DJ, specyficzne ustawienie igły ułatwia tzw. "skreczowanie". W sprzęcie Hi-Fi nie stosuje się raczej takich konstrukcji ze względu na znaczne błędy śledzenia ścieżki i wynikający z nich wysoki poziom zniekształceń.

W ramię proste został wyposażony m.in. gramofon Pro-Ject RMP 9.2

Pro-Ject RMP 9.2

Pro-Ject RMP 9.2

Gramofony - ramię typu S

Ramiona typu S zaczęły pojawiać się na szerszą skalę w latach 70. ubiegłego wieku, szczyt ich popularności przypadł dekadę później. Szczególną karierę zrobiły wśród producentów japońskich, dzisiaj wciąż znajdują się w ich ofertach, choć sięgają po nie również inne firmy.

Ramiona typu S mają charakterystyczny profil wygięty w dwóch miejscach (w przeciwnych kierunkach). Główki są tutaj zwykle proste, bo za wymagany optymalną geometrią kąt odpowiada sam kształt rurki.

Ramie typu S znajdziemy np. w gramofonach Pro-Ject RMP-1 Carbon czy TEAC TN-350

Pro-Ject RPM-1 Carbon

Pro-Ject RPM-1 Carbon

Gramofony - ramię typu J

Najmniej popularne są ramiona typu J, wygięte tylko w jednym miejscu - w kierunku talerza. Często w ramionach typu "S" oraz "J" spotykamy mocowane za pomocą złącza główki, co umożliwia ich łatwą wymianę (dostrojenie układu przez zmianę masy, czy szybką wymianę wkładki). Odłączane główki trafiają czasem również do ramion prostych.

Gramofony - ramię tangencjalne

Egzotyczną grupą ramion są te związane z konstrukcjami tangencjalnymi - to proste, krótkie ramiona, w których zamiast wokół osi obrotu poruszają się po prowadnicy, a igła pozostaje zawsze styczna do rowka.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu