Telewizory LG z technologią sztucznej inteligencji w języku polskim

10 kwietnia 2018 Sprzęt

Firma LG jako pierwsza wyposaża swoje produkty w technologię sztucznej inteligencji w naszym języku. 

Może Cię zainteresować

Firma LG jako pierwsza wyposaża swoje produkty w technologię sztucznej inteligencji w naszym języku. Na rynek wchodzą telewizory OLED TV i Super UHD 4K, którym będziemy mogli wydawać polecenia po polsku.

Telewizory LG OLED TV AI ThinQ

Flagowe modele telewizorów OLED zostały wyposażone w najnowszy procesor α (Alpha) 9 oraz technologię sztucznej inteligencji LG ThinQ®. Jak to działa? Telewizory uczą się komunikatów użytkownika w obszarach sterowania funkcjami telewizora, łączenia z innymi urządzeniami oraz wyszukiwania głosowego.

Sztuczna intelignecja umożliwia m.in. wyszukiwanie treści na YouTube, sprawdzanie godzin na całym świecie, zmienianie kanałów i poziomu głośności, przełączanie na konsole Xbox, przełączanie trybów wyświetlania obrazu, włączenie programów zainstalowanych na TV, włączanie drzemki, czy też wyłączanie telewizora o określonej godzinie. Co więcej, funkcja ta rozpoznaje styl i sposób wypowiedzi danej osoby.

Technologia LG AI wykorzystująca przetwarzanie języka naturalnego sprawia, że urządzenie rozpoznaje złożone komendy, np. "Jaka jest prognoza pogody na weekend?" i odpowiednio reaguje wyświetlając prognozę pogody na nadchodzące dni w wybranym regionie. Wyszukiwanie współpracuje ponadto z usługami opartymi na elektronicznym przewodniku po programach (EPG - Electronic Program Guide)*, który wyświetla bieżący plan emisji oraz informacje o nadawanych programach. Od teraz będziemy mogli poprosić telewizor o wyłączenie urządzenia po zakończeniu programu bez konieczności podawania określonej godziny czy nawet informacje o właśnie trwającej edycji lub obsadzie oglądanego filmu.

Jak działa sztuczna inteligencja w telewizorach LG OLED TV i SUPER UHD TV?

Jak działa sztuczna inteligencja w telewizorach LG OLED TV i SUPER UHD TV?

Telewizory LG OLED TV AI ThinQ

Telewizory LG OLED TV AI ThinQ

Telewizory LG wyposażone w technologię ThinQ AI będą pełniły w przyszłości rolę centrum sterowania inteligentnym domem, które pozwala na kontrolowanie pracy innych urządzeń, takich jak automatyczne odkurzacze, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, lampy, głośniki, itp., które będą mogły być podłączone do telewizora poprzez sieć Wi-Fi lub interfejs Bluetooth.

Sercem flagowych modeli OLED TV AI ThinQ: W8, E8, C8 jest procesor α (Alpha) 9, który dzięki zaawansowanym algorytmom oraz czterostopniowej redukcji szumów obejmującej dwukrotnie więcej etapów umożliwia oglądanie idealnie odwzorowanego obrazu z perfekcyjnymi kolorami. To wszystko z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos.

Najnowsze podzespoły LG pozwalają na przetwarzanie obrazu transmitowanego w technologii HFR (High Frame Rate). Dzięki tej technologii można oglądać treści zarejestrowane w trybie 120P lub 100P z bardzo dynamicznym ruchem pozbawione rozmyć i drżenia obrazu.

Telewizory LG OLED TV AI ThinQ są wyposażone w funkcję Cinema HDR gwarantującą zgodność z najważniejszymi z dotychczasowych formatów HDR, jak Dolby Vision, HDR10 i HLG (Hybrid Log-Gamma) oraz umożliwiającą wyświetlanie obrazu zarejestrowanego w formacie Advanced HDR by Technicolor. Format HLG pozwala na przesyłanie sygnału HDR przez standardową 10-bitową infrastrukturę telewizyjną, co umożliwia oglądanie wysokiej jakości sygnału na swoim urządzeniu. Dzięki opracowanemu przez LG algorytmowi odwzorowania odcieni (Enhanced Tone Mapping Algorithm) obraz HDR jest przetwarzany dynamicznie, klatka po klatce.

Telewizory LG OLED TV AI ThinQ - obraz HDR jest przetwarzany dynamicznie, klatka po klatce

Telewizory LG OLED TV AI ThinQ - obraz HDR jest przetwarzany dynamicznie, klatka po klatce

* Funkcja EPG współpracuje z wyszukiwaniami AI w telewizorach z sygnałem z anteny DVB-T

Czytaj również:

Co to jest technologia OLED?
Co oznaczają symbole 480i, 480p, do 1080i, 1080p?
Czy 16:9 wyznacza takie same proporcje jak ekran w kinie?

Telewizory LG Super UHD 4K ThinQ AI

Dzięki funkcjom sztucznej inteligencji możemy za pomocą poleceń głosowych wypowiadanych bezpośrednio do mikrofonu pilota, korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie oferuje asystent głosowy. Inteligentne sterowanie mową oraz współpraca z dodatkowymi urządzeniami zostały zapewnione dzięki opracowanej przez LG technologii uczenia się DeepThinQ®, wykorzystującej przetwarzanie języka naturalnego (NLP).

Wyszukiwanie współpracuje z usługami opartymi na elektronicznym przewodniku po programach (EPG) dostępnym z sygnałem telewizji naziemnej podłączonej do gniazda antenowego telewizora. Od teraz możemy poprosić telewizor o wyłączenie urządzenia po zakończeniu programu bez konieczności podawania określonej godziny, mamy też możliwość wyszukania ścieżki dźwiękowej lub informacji o aktorach grających w oglądanym filmie bez podawania jego nazwy. Telewizor sam przeanalizuje informacje zawarte w przewodniku telewizyjnym i wykona polecenie swojego właściciela.

Obraz telewizora LG SUPER UHD w porównaniu z konwencjonalnym

Telewizory LG SUPER UHD wyświetlają zaawansowany obraz z głęboką czernią, bogatszymi detalami w cieniach, precyzyjnymi kolorami i szerokimi kątami widzenia. To wszystko za sprawą zastosowania matrycy Nano Cell najnowszej generacji. Oferują również technologię Dolby Vision™ oraz zaawansowany standard HDR firmy Technicolor, który jest nowością na 2018. Telewizory LG obsługują formaty HDR10 Pro i HLG Pro, dzięki czemu podczas wyświetlania treści, dane przetwarzane są dynamicznie scena po scenie, co z kolei daje bardziej szczegółowy i wierniej odwzorowany obraz.

W nowych telewizorach LG SUPER UHD zastosowano w tym roku system Dolby Atmos oraz pełne podświetle matrycy z lokalnym wygaszaniem (Full Array Dimming). W przeciwieństwie do horyzontalnych linii podświetlenia krawędziowego LED, technologia Full Array Dimming kontroluje indywidualnie poszczególne obszary podświetlenia. Dzięki temu został udoskonalony poziom czerni i współczynnik kontrastu przybliżając tym samym jakość obrazu do tej stosowanej w standardzie OLED. Co więcej, zarówno ciemne, jak i jaśniejsze fragmenty ekranu mają znacznie bardziej precyzyjne odwzorowanie kolorów.

Seria telewizorów LG Super UHD obejmuje trzy modele: SK9500, SK8500 oraz SK8000 wyposażone w technologię ThinQ AI i dostępne są w rozmiarach od 49 do 75 cali.Telewizory będą dostępne w polskich sklepach w kwietniu 2018.

Telewizor LG SUPER UHD

Źródło: LG

LG testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu