Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Co to jest technologia OLED?

Video

OLED to skrót od Organic Light Emitting Diode, oznaczający diodę elektroluminescencyjną (LED) wykonaną ze związków organicznych.

Technologia OLED jest stosowana w monitorach i wyświetlaczach o niewielkiej przekątnej (telefonach komórkowych, palmtopach), pod koniec ubiegłego roku pojawił się również pierwszy telewizor. Właścicielem patentu OLED jest Kodak, w czym upatruje się kłopotów z masowym rozpowszechnianiem tej technologii.

Technologia OLED umożliwia otrzymanie świecącego panelu o niewielkiej grubości (3 mm) oraz znikomej masie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że podłoże może być elastyczne, cały wyświetlacz można więc zwinąć jak płócienny obraz. Ponieważ panele OLED same świecą (nie są podświetlane), teoretycznie można osiągnąć kontrast 1 000 000:1, a wynika to głównie z idealnej czerni (diody wyłączone).

Pobór energii takich paneli jest znikomy. Kąt patrzenia wynosi prawie 180 stopni, a nawet więcej - mówi się o możliwości nanoszenia diod na przezroczyste podłoże, wówczas obraz widoczny będzie z dwóch stron.

Czas reakcji jest równy pojedynczym mikrosekundom, OLED wyprzedzają więc zdecydowanie w tej materii LCD. Do głównych wad OLED należą wrażliwość na mechaniczne uszkodzenia oraz na niekorzystne warunki pracy (ekstremalne temperatury bądź gwałtowne ich zmiany, wilgoć), jest to też - przynajmniej obecnie - technologia bardzo droga.

Na zdjęciu 77-calowy telewizor Ultra HD OLED od LG

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu