Co to jest technologia OLED?

Co to jest technologia OLED?

Video

OLED to skrót od Organic Light Emitting Diode, oznaczający diodę elektroluminescencyjną (LED) wykonaną ze związków organicznych.

Technologia OLED jest stosowana w monitorach i wyświetlaczach o niewielkiej przekątnej (telefonach komórkowych, palmtopach), pod koniec ubiegłego roku pojawił się również pierwszy telewizor. Właścicielem patentu OLED jest Kodak, w czym upatruje się kłopotów z masowym rozpowszechnianiem tej technologii.

Technologia OLED umożliwia otrzymanie świecącego panelu o niewielkiej grubości (3 mm) oraz znikomej masie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że podłoże może być elastyczne, cały wyświetlacz można więc zwinąć jak płócienny obraz. Ponieważ panele OLED same świecą (nie są podświetlane), teoretycznie można osiągnąć kontrast 1 000 000:1, a wynika to głównie z idealnej czerni (diody wyłączone).

Pobór energii takich paneli jest znikomy. Kąt patrzenia wynosi prawie 180 stopni, a nawet więcej - mówi się o możliwości nanoszenia diod na przezroczyste podłoże, wówczas obraz widoczny będzie z dwóch stron.

Czas reakcji jest równy pojedynczym mikrosekundom, OLED wyprzedzają więc zdecydowanie w tej materii LCD. Do głównych wad OLED należą wrażliwość na mechaniczne uszkodzenia oraz na niekorzystne warunki pracy (ekstremalne temperatury bądź gwałtowne ich zmiany, wilgoć), jest to też - przynajmniej obecnie - technologia bardzo droga.

Na zdjęciu 77-calowy telewizor Ultra HD OLED od LG

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj