Referencyjny wzmacniacz lampowy Audio Research Reference 160M

18 kwietnia 2018 Sprzęt

Po dwóch latach prac badawczych firma Audio Research prezentuje najnowszy wzmacniacz mocy - Monoblock Power Reference 160M (REF160M).

W 160M wykorzystano udoskonaloną topologię. W ścieżce sygnału zmniejszono liczbę komponentów, które zostały staranniej dobrane. Zastosowano przełącznik trybu pracy ultralinear/triode, auto-BIAS oraz układ monitorujący pracę lamp wyjściowych. Wraz z zaawansowanym wskaźnikiem mocy wyjściowej i kilkoma jeszcze innymi ciekawymi nowościami taki zestaw funkcji nigdy wcześniej nie był oferowany we wzmacniaczach Audio Research z tej półki cenowej.

Tym razem też nie podejrzymy działających lamp. W 160M pozwala je obserwować sporej wielkości "okienko". Konstruktorzy wykorzystali tu także innowacyjne, dwuwarstwowe szkło z wyraźnie zaznaczoną skalą, która tworzy zintegrowany miernik mocy. Wskazania miernika świecą dzięki ukrytym diodom LED, dodatkowo możliwa jest regulacja poziomu jasności podświetlenia.

Górna część obudowy Audio Research Reference 160M to starannie wkomponowany w pokrywę wentylator. Jego zadaniem jest odprowadzanie ciepła z czterech lamp KT150 stopnia wyjściowego i dwóch sterujących 6H30. Półprzewodnikowy zasilacz stabilizowany ma zapewniać odpowiednią wydajność, stabilność i niezawodność.

Czytaj również test: Audio Research GSi75

Górna część obudowy REF160M to starannie wkomponowany w pokrywę wentylator

Górna część obudowy REF160M to starannie wkomponowany w pokrywę wentylator.

Audio Research Reference 160M - transformator i ścieżka sygnału

W zasilaczu wykorzystano nowy rodzaj transformatora High Energy Capacity Transformer, a odpowiednio dobrane kondensatory mają zapewnić w krytycznych momentach odpowiednio duży zapas prądu. Wszystko to wpływa na poprawę dynamiki i pomaga wydobyć prawdziwą głębię basu.

Dla Audio Research najlepszą ścieżką dla sygnału jest ścieżka najkrótsza. Inżynierowie firm opracowali zatem nową topologię obwodów audio. To najkrótsza ścieżka dla sygnału z najmniejszą liczbą komponentów. Ale są to nie tylko najlepsze dostępne na rynku podzespoły. Wśród nich jest wiele przygotowanych na zamówienie – specjalnie dla AR. Jednym z nich jest 4-warstwowa drukowana płytka, dzięki której obniżono poziom szumu. Dotąd stosowano taki zabieg w przedwzmacniaczach Audio Research.

Audio Research Reference 160M został także wyposażony w opracowany przez inżynierów Audio Research obwód automatycznej regulacji prądów spoczynkowych (BIAS). Dzięki temu może współpracować z różnymi typami lamp. Oprócz znajdujących się w komplecie KT150, pasują do niego 6550, KT88 i KT120. Rozwiązanie to precyzyjnie reguluje warunki pracy lamp i dostosowuje prąd do stopnia ich zużycia. Likwiduje też konieczność ciągłej kontroli wartości prądu spoczynkowego.

Czytaj również: Jaka jest żywotność lamp we wzmacniaczach lampowych?

 

Lampy KT150

W nowym monobloku nie mogło zabraknąć lampy KT150. Jest ona stosowana we wszystkich wzmacniaczach – począwszy od VSi75 na REF750SE kończąc. Jej wydajność jest niezrównana, a szacowana na 3000 godzin pracy żywotność pozwala na długie i nieprzerwane słuchanie muzyki.

Przed montażem każda z lamp jest przez 48 godzin wygrzewana mierzona i klasyfikowana. Audio Researcgh korzysta przy tym ze swojej autorskiej procedury: "Certified Matched". To czasochłonny i kosztowny proces. Wygrzewanie realizowane jest w krytycznych warunkach, ponieważ nowe lampy znacząco zmieniają swoje parametry przez pierwsze 48 godzin pracy. Kompletny i odpowiednio dobrany zestaw lamp jest następnie z największą starannością montowany w poszczególnych urządzeniach.

Czytaj również: Co to znaczy zmostkować wzmacniacz?

Audio Research Reference 160M - lampy KT150

Audio Research Reference 160M - lampy KT150

Wbudowany licznik godzin pracy lamp pozwala monitorować ich zużycie. Dodatkowo każda z lamp posiada specjalny obwód ochronny. Oddzielne dla każdej lampy, wysokiej jakości bezpieczniki, zamontowano wewnątrz obudowy i jeśli to konieczne, można je w łatwy sposób wymienić. Wskaźnik stanu lampy w REF160M znajdują się na przednim panelu i wskazuje także, który bezpiecznik wymaga wymiany.

Tryby pracy - 150 W i 75 W

Niektórzy miłośnicy audio preferują lub oczekują od wzmacniacza lampowego dużej mocy charakterystycznej dla trybu Ultralinear. Inni zaś - zwykle właściciele wysokowydajnych zestawów głośnikowych, oraz ci, którzy słuchają muzyki znacznie ciszej - preferują konstrukcje oparte na mniej wydajnych triodach.

Audio Research EF160M jest pierwszym wyprodukowanym przez Audio Research wzmacniaczem, który ma zadowolić wszystkich audiofilów. Znajdujący się na panelu frontowym przełącznik, umożliwia wybór preferowanego trybu pracy. Dla konserwatystów przygotowano 150 W w trybie ultraliniowym, innych ucieszy skromne, "triodowe" 75 W.

Czytaj również: Wzmacniacz Audio Research VT80SE

Audio Research Reference 160M - tylna ścianka

REF160M jest pierwszym wzmacniaczem serii Reference, który wyposażono w wejścia niesymetryczne (RCA), wejścia symetryczne (XLR), co pozwala mu na współpracę w dowolnie skonfigurowanym systemie. Wzmacniacz ma również wejście RS-232 i trigger 12V umożliwiający podłączenia zdalnego sterowania.

Dane techniczne:

- Moc wyjściowa: 140 W (ciągła) 20 Hz-20 khz. 1 khz THD typowo 1% dla 140 W, poniżej 0.04% przy 1W
- Zakres częstotliwości pasma: (-3db) 5 Hz-70 khz
- Odpowiedź impulsowa: (-3db@1W) 0.5Hz - 110 khz
- Czułość wejściowa: 2,4 V RMS Balanced (25.5 dB przy 8 Ohm)
- Impedancja wejściowa: 200 kOhm (symetryczna)
- Polaryzacja wyjść: Non-inverting. Balanced input pin 2+ (IEC-268)
- Impedancja wyjściowa: 16/8/4 Ohm
- Regulacja wyjść: w przybliżeniu 0.6 db, 16 Ohm (współczynnik tłumienia – ok.14)
- Wartość sygnału sprzężenia zwrotnego: 14 db
- Slew rate: 13 V/ms
- Pobór mocy: 105-130 VAC 60 Hz (210-250VAC 50Hz) 700W max
- Lampy: 2 dobrane pary KT150 (moc wyjściowa V1-4); 2 GH30 (Gain V5 i V6)

Wzmacniacz będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: srebrnym lub czarnym.

Źródło: Horn Distribution

Może Cię zainteresować
AUDIO RESEARCH testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu