Jaka jest żywotność lamp we wzmacniaczach lampowych?

Stereo, wzmacniacze

Żywotność lamp zależy od kilku czynników: technologii produkcji, napięć, z jakimi będą pracowały oraz od warunków ich pracy, m.in. od wentylacji.

Najdłużej pracują niewielkie triody i podwójne triody używane w przedwzmacniaczach i stopniach wstępnych wzmacniaczy - od 4000 do 6000 godzin.

Najkrócej lampy końcowe - od 2000 do 4000 godzin. Osobną grupę stanowią lampy 'specjalne', np. ze specyfikacją wojskową, których żywotność wynosi do 10 000 godzin i więcej. Żywotność skracana jest wydatnie przez częste włączanie i wyłączanie urządzeń, dlatego część z nich posiada układy 'miękkiego startu', gdzie najpierw podgrzewa się żarnik i dopiero po chwili włącza napięcie anodowe, a niektóre wyposażono w tzw. 'stanby', w którym to trybie, jeśli się nie słucha przez krótki czas, wyłączane jest napięcie anodowe.

Inaczej niż w przypadku innych elementów, starzenie lamp jest procesem bardzo łagodnym i trudno go zdiagnozować. Dopiero wymiana lamp na nowe uświadamia stopień zużycia. Lampy nieużywane nie starzeją się, dlatego na rynku można znaleźć mnóstwo lamp typu NOS - New Old Stock. Część wzmacniaczy posiada automatyczne układy regulacji prądu spoczynkowego (biasu), dzięki czemu proces starzenia się jest w znacznej mierze kontrolowany.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu