Co to znaczy zmostkować wzmacniacz?

Stereo, wzmacniacze

Mostkowanie wzmacniacza to łączenie potencjałów dwóch końcówek mocy (we wzmacniaczu stereofonicznym). Funkcjonalnie uzyskujemy wówczas wzmacniacz monofoniczny, który względem konfiguracji wyjściowej legitymuje się znacznie lepszymi parametrami.

Dzięki mostkowaniu można uzyskać wyższą moc wyjściową, nie ma sztywnych reguł określających jaki będzie zysk, na ogół w dobrych aplikacjach zdarza się nawet potrojenie mocy.

Należy pamiętać, że nie każdy wzmacniacz da się zmostkować, co wynika z uwarunkowań konstrukcyjnych. W niektórych modelach producent przewidział taką możliwość, należy specjalnym przełącznikiem wybrać tryb mostkowy, wówczas napięcie z wejścia podawane jest jednocześnie na dwie końcówki, przy czym jeden z kanałów otrzymuje sygnał w przeciwnej fazie.

Podłączenie źródła realizowane jest zazwyczaj poprzez jedno z wejść (lewe lub prawe), ale kolumnę podpinamy już inaczej, w zgodzie z deklaracją producenta, najczęściej do dodatnich zacisków obydwu kanałów.

Istotną sprawą jest również minimalne obciążenie zmostkowanego wzmacniacza, które na ogół ograniczone jest do 8 omów (gdy w trybie stereo urządzenie pracuje na 4 omach) lub 4 omów (w sytuacji gdy piec radzi sobie z impedancją 2 omów w bazowej specyfikacji stereo).

Na zdjęciu wzmacniacz Vincent SV-200

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu