Dynaudio Xeo 20 i Xeo 30

09 lipca 2018 Sprzęt

Po sześciu latach od premiery aktywnych, bezprzewodowych Dynaudio Xeo, które zdobyły prestiżową nagrodę EISA, Duńczycy kontynuują dobrą passę, wprowadzając dwa nowe modele głośników: podstawkowe monitory Xeo 20 i wolnostojące Xeo 30, które zastępują dotychczasowe Xeo 4 i Xeo6.

Może Cię zainteresować

Już pierwszy rzut oka na nowe 20-ki i 30-ki może sugerować, że koncepcyjnie idą one w stronę znacznie droższej, odświeżonej niedawno serii Focus XD - krawędzie obudów dyskretnie ścięto i zaokrąglono, fronty przetworników zmieniły się w jednolicie czarne (tak samo wyposażone w wykręcane kolce nóżki podłogowych Xeo 30), a z górnej ścianki obudowy zniknęła nakładka z wyświetlaczem głośności i odbiornikiem sygnału podczerwieni. Ten ostatni element wraz z diodami wskazującymi status pracy umieszczono pod dolnym mid-wooferem.

W monitorach Dynaudio Xeo 20 zastosowano szczelinowy bass-reflex, 30-ki natomiast wykorzystują klasyczny, okrągły tunel. Dużo ważniejszy jest jednak solidny lifting tego, co w środku. Po pierwsze Xeo przetwarzają teraz sygnał o rozdzielczości 24 bit / 96 kHz – również bezprzewodowy, a po drugie - jeśli akurat mamy pod ręką źródło ze stereofonicznym wyjściem RCA, minijackiem albo cyfrowym optycznym Toslinkiem, podłączymy je także kablami. Po trzecie - na pokładzie jest odbiornik Bluetooth aptX, dzięki któremu nowe Xeo to gotowy system grający, na którym posłuchamy muzyki bezprzewodowo i podłączymy klasyczne źródła stacjonarne, bez konieczności doposażenia w inne akcesoria.

Dynaudio Xeo 20

Dynaudio Xeo 20

Czytaj również testy kolumn Dynaudio

Wprawdzie w ofercie Dynaudio dalej dostępne są Connect, Extender i Link, jednak są one urządzeniami opcjonalnymi. Pierwszy z nich umożliwia skonfigurowanie trzystrefowego systemu multiroom składającego się z dowolnej ilości Xeo i Focusów XD, a także podłączenie większej liczby źródeł analogowych i cyfrowych. Drugi służy do zwiększenia zasięgu transmisji bezprzewodowej, a trzeci - do bezprzewodowego dołączenia do Xeo dodatkowego urządzenia "na wyjściu", np. subwoofera aktywnego lub przedwzmacniacza. Wreszcie po czwarte - podobnie jak w serii Focus XD, także i tutaj skoncentrowano się najmocniej na gruntownym przeprojektowaniu cyfrowych układów DSP.

Inżynierom udało się uprościć filtry częstotliwościowe w "klasyczną" stronę zbocz pierwszego rzędu, optymalniej dopasować do siebie pasma pojedynczych głośników (poprawa kierunkowości!), a dodatkowo skierować zaoszczędzoną w ten sposób moc obliczeniową do zwiększenia zakresu dynamiki, poszerzenia pasma przenoszenia w zakresie basu i zastosowania bardziej zaawansowanego algorytmu trójpozycyjnej regulacji charakterystyki w zależności pozycji głośników w pomieszczeniu.

Dynaudio Xeo 30

Dynaudio Xeo 30

Monitory Dynaudio Xeo 20 kosztują w Polsce 8 900 zł, a wolnostojące, bardzo kompaktowe Dynaudio Xeo 30 - 14 900 zł. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne: satynowa biel i czerń.

Źródło: Nautilus

DYNAUDIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu