Nowoczesny multiroom. Technologia HEOS Built-in w urządzeniach Denon i Marantz

04 lutego 2020 Sprzęt

Multiroom to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Systemy bezprzewodowego nagłaśniania naszych mieszkań stały się niezwykle popularne. Jak on działa? Czym jest technologia HEOS Built-in? Czym się wyróżnia nowa seria głośników Denon Home? 

Wiele osób, decydując się na wybór systemu audio, wybiera multiroom, kierując się przede wszystkim wygodą obsługi, swobodą aranżacji pomieszczeń, nowoczesnym wyglądem sprzętu i co najważniejsze – jakością dźwięku. W ten trend wpisuje się także marka Denon, oferując coraz to więcej nowych sprzętów audio.

Istota systemu multiroom audio jest prosta

Użytkownik ma możliwość słuchania ulubionej muzyki w dowolnym pomieszczeniu swojego domu na preferowanym przez siebie, w danym momencie, poziomie głośności. Muzyki możemy słuchać w czasie porannej toalety czy w trakcie obiadu - w każdym pomieszczeniu. Tak, wydawać by się mogło, skomplikowanym systemem steruje się za pomocą intuicyjnej w obsłudze aplikacji na smartfon lub tablet. Chyba nigdy wcześniej słuchanie muzyki nie było tak proste w obsłudze.

Przeczytaj, czym dokładnie jest system multiroom

System Denon HEOS multiroom
System Denon HEOS multiroom

Odrobina historii

Firma Denon już od kilku lat pracuje nad rozwojem swoich urządzeń działających w multiroom. Pierwszą rodziną Denona była seria Heos – linia wolnostojących głośników oznaczonych nazwami: Heos1, Heos3, Heos5 i Heos7. Każdy z nich wymaga dostępu do prądu oraz do domowej sieci wi-fi. I to wszystko.

Z czasem do głośników dołączyły Heos AMP – czyli wzmacniacz, do którego można było podłączyć pasywne kolumny; Heos LINK – urządzenie, dzięki któremu można było "uheosowić" dowolny system audio oraz Heos Home Cinema, czyli pierwszy soundbar ze wsparciem systemu multiroom.

Denon Heos Home Cinema
Denon Heos Home Cinema

Po krótkiej notce historycznej można powiedzieć, że płynnie przechodzimy do tego, co mamy obecnie. Z biegiem lat Denon zaczął rozszerzać serię urządzeń, które wspierają technologię multiroom. Była to doskonała odpowiedź dla wszystkich tych, którzy woleli w salonie mieć jednak tradycyjne kino domowe czy stereo, w sypialni – miniwieżę, w kuchni i łazience – po wolnostojącym głośniku, i wszystko to razem z sobą spięte w jeden ekosystem - bezprzewodowo.

Dzięki takiej właśnie idei mamy możliwość posiadania w naszym domu wielu urządzeń, które – zgodnie z naszym życzeniem – będą grały razem lub osobno, a każdy z domowników będzie miał możliwość posiadania swojego urządzenia i bezprzewodowego słuchania muzyki.

Technologia HEOS Built-in w sprzęcie Marantz

Denon udostępnił ideę multiroom Heos nie tylko w swoich urządzeniach, ale także podzielił się nią w wybranych rozwiązaniach firmy Marantz. Należy tu wspomnieć w pierwszej kolejności o minisystemie audio Melody-X tego właśnie producenta. Urządzenie nie tylko wspaniale wygląda, lecz także - a może przede wszystkim - brzmi. 

Marantz wykorzystał multiroom w swoich amplitunerach, a także w dwóch absolutnych nowościach – wzmacniaczach stereofonicznych NR1200 oraz PMA-7000N. Obecnie można zapisać się za pośrednictwem strony producenta na darmowe odsłuchy tych urządzeń, między innymi w Denon Store.

Zarezerwuj swoją sesję odsłuchową

Marantz Melody X
Marantz Melody X

A co na to Denon? 

W pewnym momencie technologia, która została zapoczątkowana w serii głośników Heos, stała się obowiązkowym wyposażeniem innych urządzeń. Obecnie oprogramowanie jest sukcesywnie dodawane do choćby amplitunerów kina domowego. Już niemal wszystkie modele AVR, amplitunery stereo oraz minisystemy z rodziny Ceol mają technologię bezprzewodowej łączności, nazwaną – Heos Built-in. Więcej informacji o urządzeniu all-in-one Ceol na www.salonydenon.pl.

Warto także poznać najnowszy amplituner stereo z wbudowanym systemem HEOS Built-in, który jest - można śmiało powiedzieć - nie lada gratką zarówno dla tradycyjnych zwolenników stereo, jak i dla współczesnych wielbicieli technologii. Mowa o modelu Denon DRA-800

Nowość na rynku audio – Denon Home

To nowa seria, nowa linia, ale zasada działania taka sama. Denon Home to urządzenia multiroom, które bez problemu współpracują z rodziną głośników Heos oraz ze wszystkimi wspieranymi amplitunerami oraz minisystemami. Co się zmieniło? Poza wyglądem, przede wszystkim jakość dźwięku. W porównaniu z głośnikami Heos, rodzina głośników Home potrafi zagrać jeszcze czystszym wokalem oraz głębszym basem.

Czytaj także o głośnikach multiroom Denon: Home 350, Home 250 i Home 150

Denon Home
Denon Home

Po premierze serii Denon Home możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że technologia Heos Built-in na dobre zagościła w różnego rodzaju urządzeniach audio. Denon nie powiedział w tej kwestii jeszcze ostatniego słowa i jeszcze nieraz nas zaskoczy. 

www.salonydenon.pl

Może Cię zainteresować
DENON testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu