Kolumny głośnikowe Dynaudio Contour i

22 czerwca 2020 Sprzęt

Po czterech latach od premiery ostatniej edycji legendarnych Contourów Duńczycy z Dynaudio proponują odświeżoną serię Contour i. W oznaczeniu każdym modelu przybyła jedna mała literka, a z zewnątrz pozornie nic się nie zmieniło, jednak pod maską można znaleźć sporo modyfikacji.

Małe "i" najnowsze Contoury zawdzięczają ostatniej wersji wysokotonowego Esotara - 2i, wyposażonego w wewnętrzną membranę Hexis oraz powiększoną tylną komorę rezonansową. Kombinacja tych dwóch cech niweluje zniekształcenia w paśmie pracy tweetera, wygładzając jego charakterystykę częstotliwościową głośnika.

Ulepszeniom uległy też mid-woofery - dolne zawieszenia z nierównomiernymi fałdami poprawiającymi liniowość wychylenia membrany wykonano tym razem z Nomexu, dającego słyszalną poprawę brzmienia. Największe z serii, trójdrożne Contoury 60i wyposażono w nowe woofery z większym układem magnetycznym, przeprojektowaną cewką i karkasem z włókna szklanego. Znamy je z serii Confidence i subwoofera Sub 6.

Czytaj również testy kolumn głośnikowych Dynaudio  

Kolumny głośnikowe Dynaudio Contour i

Co do głośnika średniotonowego, to pozostaje on ten sam, został on jednak umieszczony w redukującej rezonanse obudowie, pochodzącej wprost z topowej serii monitorów studyjnych, Core. W podstawkowych 20i wolnostojących 30i i centralnym 25Ci modyfikacji uległy także zwrotnice.

Wygładzenie charakterystyk tweetera umożliwiło rezygnację z obwodu korekcji impedancyjnej, a co za tym idzie – uproszczenie topologii filtrów. Natomiast 60i wymagały zaprojektowania całkiem nowej filtracji.

Zmienione woofery z nomexowym zawieszeniem oraz obudowa głośnika średniotonowego pozwoliły inżynierom na podniesienie częstotliwości podziału pomiędzy tymi głośnikami, dzięki czemu nastąpiła poprawa pracy układu z jednoczesnym wygładzeniem charakterystyki w rejonach 300 Hz.

Dynaudio Countour 60i
Dynaudio Countour 60i

Idąc tropem serii nowych serii Evoke i Confidence, zmieniono również wytłumienie wewnątrz obudów. Contoury i zostały gruntownie przebadane od strony technicznej za pomocą zaawansowanego systemu pomiarowego Jupiter, mieszczącego się w otwartym kilka lat temu własnym centrum badawczo-rozwojowym Dynaudio w Skanderborgu, a następnie wdrożone do produkcji po odbyciu setek godzin testów odsłuchowych.

Od strony estetycznej popracowano również nad wykończeniami obudów. Wszystkie modele dostępne będą w trzech wersjach kolorystycznych. Przepiękny szary dąb i czerń lakierowane są w wysokim połysku i mają poprawioną lakierniczą, a naturalny orzech charakteryzuje się dyskretną, elegancką fakturą drewna.

Ceny najnowszego wcielenia Contourów pozostają bez zmian.

Dynaudio Countour 25c i
Dynaudio Countour 25c i
Może Cię zainteresować
DYNAUDIO testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu