Cyfrowy korektor dźwięku Accuphase DG-68

29 października 2020 Sprzęt

Historia cyfrowych korektorów dźwięku Accuphase sięga roku 1997, kiedy to w ofercie japońskiej firmy pojawił się model DG-28. Urządzenie doczekało się kliku godnych następców, dziś firma proponuje jego piątą generację. Mowa o DG-68, który zastępuje poprzedni model DG-58 po blisko siedmiu latach od jego premiery.

Tak jak poprzednik Accuphase DG-68 dysponuje możliwością kompensacji pola dźwiękowego (Voicing) w połączeniu z dodatkową korekcją barwy dźwięku (Equalizing), jednak robi to znacznie bardziej dokładnie.

Urządzenie zostało wyposażone w 40-bitowy zmiennoprzecinkowy procesor Analog Devices ADSP-21489, pracujący z natywną częstotliwością próbkowania do 384 kHz (bez konieczności dokonywania downsamplingu), ośmiokrotny przetwornik cyfrowo-analogowy 8MDS+ z konwerterem ESS Hyper Stream II ES 9028PRO oraz poczwórny, równoległy analogowo-cyfrowy 32-bitowy układ AKM AK5578EN.

Obydwa tory są wyposażone w osobne moduły redukcji szumów ANCC, skonstruowane zarówno z wykorzystaniem układów wykorzystujących sprzężenie zwrotne i sprzężenie w przód.

Czytaj również testy urządzeń Accuphase

 W celu zmniejszenia poziomu szumów z DAC-a układ wzmacniająco-filtrujący wymagałby bardzo dużego poziomu dynamiki i liniowości, przekładającego się na skomplikowaną topologię i wysokonapięciowe zasilanie, tymczasem w najnowszym układzie ANCC (Accuphase Noise&Distortion Cancelling Circuit) pracuje tylko wzmacniacz główny, uzupełniony niskoszumnym pomocniczym op-ampem. Pętla sprzężenia zwrotnego znosi zniekształcenia wprowadzane przez ten pierwszy, a sprzężenia w przód – pozostałe wykryte zniekształcenia.

W porównaniu do poprzednika szumy szczątkowe w Accuphase DG-68 zostały obniżone o 15 %, a zniekształcenia THD+N aż o 40 %.

Accuphase DG-68 - złącza

Na tylnym panelu ponownie znajdziemy komplet wyjść i wejść cyfrowych oraz analogowych, które umożliwią wpięcie DG-68 w każdy high-endowy system stereofoniczny, składający nie tylko z urządzeń firmy Accuphase. A w tym ostatnim przypadku do dyspozycji jest również firmowy standard HS-Link ver.2.

Czytaj również: Referencyjny przedwzmacniacz Accuphase C-3900

Accuphase DG-68

Accuphase DG-68 - funkcje

  • W trybie "Voicing" Accuphase DG-68 mierzy charakterystykę pomieszczenia, w którym znajduje się system użytkownika, za pomocą dołączonego mikrofonu pomiarowego, pokazując charakterystykę na wyświetlaczu i umożliwiając wyeliminowanie fal stojących uwidaczniających się w postaci wąskopasmowych zapadłości i wzmocnień.

Procedura taka wpływa na drastyczną poprawę lokalizacji pozornych źródeł dźwięku, ze szczególnym uwzględnieniem głosów wokalistów. Korekty można dokonać automatycznie lub manualnie.

  • Funkcja "Smooth Voicing" zapobiega natomiast "przesadzonej" korekcji w paśmie niskotonowym, dzięki dopasowaniu krzywej do charakterystyki przetwarzania posiadanych głośników.

Szczególny nacisk w najnowszym modelu inżynierowie poświęcili dokładności pomiaru w tym zakresie częstotliwości oraz zagadnieniu uśrednienia nierównomierności pomiędzy prawym i lewym kanałem, spowodowanych przez rezonanse własne pomieszczenia.

  • "Equalizing" pozwala na dopasowanie charakterystyki częstotliwościowej systemu audio do preferencji użytkownika bądź szczegółowy fine-tuning pomiaru charakterystyki pomieszczenia.

Accuphase DG-68 dysponuje też analizatorem widma odtwarzanej muzyki, działającym w czasie rzeczywistym. Pozwala on na wgląd w charakterystykę nagrań, pełniąc nieocenione walory edukacyjne dla miłośników dobrego dźwięku, którzy chcieliby dowiedzieć się "jak to wygląda".

Wyświetlacz LCD to dotykowy panel typu IPS o wysokiej rozdzielczości, za pomocą którego – tak jak w poprzednim modelu – można narysować praktycznie dowolną charakterystykę. Można tego dokonać z bardzo dużą dokładnością, za pomocą dołączonego rysika.

Źródło: Nautilus

ACCUPHASE testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu