Kluczowym elementem jest tu jak zwykle układ regulacji głośności. Udoskonalony symetryczny AAVA został rozbudowany do dwóch równoległych modułów - Dual Balanced AAVA - charakteryzujący się jeszcze lepszymi parametrami elektrycznymi.
W stopniu wejściowym pracuje tu wysokopoziomowy wzmacniacz ze sprzężeniem prądowym, zbudowany z elementów dyskretnych. Takie wielostopniowe układy połączone szeregowo dają drastyczny spadek szumów własnych w pierwszym stopniu wzmacniającym – i tak właśnie jest w tym przypadku.
Na wejściu każdego z modułów AAVA znajdziemy także redukujący szum i zniekształcenia układ ANCC (Accuphase Noise Control & distortion Cancelling Circuit). Jest on częścią konwertera prądowo-napięciowego i wykrywa szkodliwe składowe na wejściu wzmacniacza, podając na identyczny sygnał prądowy o odwrotnej polaryzacji i działając tak samo przy każdym poziomie głośności.
Czytaj również testy urządzeń Accuphase
Na wyjściu zbalansowanym i liniowym każdego modułu AAVA pracują natomiast cztery równoległe wzmacniacze sumujące, które znoszą szumy własne układów.
Płytki sygnałowe wykonane są z pokrytej złotem żywicy fluorowęglowodorowej z warstwą włókna szklanego, a cała konstrukcja składa się z osobnych modułów ułożonych obok siebie, co znacząco wpływa na odprowadzanie generowanego ciepła i łatwość konserwacji po długich latach użytkowania.
Warto przypomnieć, że w ścieżce sygnału nie znajdziemy ani jednego rezystora zmiennego, a cały tor od wejścia do wyjścia jest poprowadzony symetrycznie. Zmotoryzowany czujnik głośności najnowszego typu został umieszczony w aluminiowym bloku wycinanym obrabiarkami CNC.
Pokrętło dysponuje masywnym wałkiem nasadowym o średnicy 8 mm; w zawieszonych w sposób "pływający" przekładniach można znaleźć olej o parametrach dobranych specjalnie na potrzeby bezgłośnej i gładkiej pracy takiego mechanizmu.
Czytaj również:
Przedwzmacniacz gramofonowy Accuphase C-47
Wzmacniacz zintegrowany Accuphase E-380
Wzmacniacz zintegrowany Accuphase E-800
Przypomnijmy, że sygnał muzyczny nie przechodzi przez ten układ, który służy tylko do wykrywania pozycji pokrętła – całość operacji związanych z regulacją poziomu dokonuje się w podwójnym zbalansowanym AAVA.
Sekcja zasilająca Accuphase C-3900 przyjmuje postać dwóch identycznych modułów dla prawego i lewego kanału, z których każdy jest zasilany toroidalnym transformatorem wyposażonym w żeberka odprowadzające ciepło i filtrowany sześcioma opracowanymi specjalnie do tego modelu kondensatorami o łącznej pojemności 5000 μF.
W porównaniu do poprzednika Accuphase C-3900 charakteryzuje się o 30 % niższymi szumami, co z poziomem rzędu 0.32 μV jest rekordem w 48-letniej historii przedwzmacniaczy japońskiej firmy.
W Accuphase C-3900 nie mogło także zabraknąć najwyższej klasy wzmacniacza słuchawkowego zbudowanego z elementów dyskretnych w równoległej konfiguracji wyjściowej push-pull, z radiatorem. Jest on przystosowany do obsługi impedancji od 8 Ω i dysponuje rozbudowanymi układami zabezpieczającymi oraz opcją wyboru trzech poziomów sygnału: niskiego, średniego i wysokiego.
Źródło: Nautilus