Kolumna głośnikowa Davis Acoustics MV ONE MASTER

07 grudnia 2020 Sprzęt

Davis Acoustics MV One Master to kolumna głośnikowa wyposażona w jeden przetwornik szerokopasmowy o średnicy 21 cm (8 cali). Został on zaprojektowany przez Michela Visana, który w 1986 roku założył firmę Davis Acoustics i stanowi jego ostateczne dzieło.

Głośnik szerokopasmowy Davis Acoustics 20DE8 powstał po ponad 1000 godzinach badań w celu znalezienia właściwego kompromisu między wymiarami i masą magnesu, ciężarem ruchomej części przetwornika, wyborem materiałów itp. Całe pasmo jest odtwarzane z jednego punktu (pojedyncza cewka drgająca). Pozwala to uniknąć problemów związanych z nakładaniem się częstotliwości między różnymi głośnikami.

Davis Acoustics MV One Master to nowa wersja kolumny Davis Acoustics MV One, zaprezentowanej w 2012 roku. Umożliwia, oprócz uziemienia wszystkich metalowych części głośnika, trzy możliwe połączenia, w tym tryb bezpośredni i dwa tryby z filtrami. Pozwala to bezpośrednie podłączenie wzmacniacza szerokopasmowego bez żadnych elementów elektronicznych do głośnika.

Czytaj również testy kolumn Davis Acoustics

W nowej wersji dodano dwa inne tryby pracy (można je przełączać, zmieniając podłączenie kabla do terminala minusowego), aby móc czerpać korzyści z tego odsłuchu w małych pomieszczeniach.

Producent zapewnia, że bardzo dobra wydajność głośnika, w połączeniu ze stałą krzywą impedancji i liniową krzywą odpowiedzi częstotliwościowej, czynią ten głośnik idealnym towarzyszem dla wszystkich wzmacniaczy na rynku, w tym dla tych o bardzo niskiej mocy (również wzmacniaczy lampowych).

Davis Acoustics, który stworzył na początku 2010 roku przetwornik zdolny do odtwarzania wszystkich słyszalnych częstotliwości - "20DE8". Jego magnes (7 kg) został uzupełniony miedzianym pierścieniem, który zapewnia stałą impedancję (idealną dla wzmacniacza).

Dziś Davis Acoustics wprowadza nową kolumnę wyposażoną w ten głośnik, co w naturalny sposób integruje asortyment aktualnie najwyższej serii produktowej Dream.

Nowa wersja to również znacznie ładniejsza kolumna o wymiarach 1m x 0,5m 0,27m, dostępna w dwóch wykończeniach z naturalnego forniru, która posiada trzy tryby pracy.

Oprócz tego Davis Acoustics oferuje połączenie wszystkich metalowych części głośnika z uziemieniem. Kolumna jest oczywiście oferowana z magnetyczną maskownicą ochronną.

W ten sposób mamy możliwość wybrania trzech szczegółowych trybów w następujący sposób:

• TRYB 1 to inaczej tryb "direct", który łączy wzmacniacz bezpośrednio z przetwornikiem, bez filtrowania. Aby zachować wysokiej jakości sygnał, stworzenie kabla wewnętrznego zostało powierzone marce ESPRIT (Francja), która wykorzystuje czystą miedź 5n o łącznym przekroju 6,5 mm2 przy prawie 1500 splotach. Lutowanie zostało wykonane mieszanką cyny i srebra, a terminale zaciskowe są pochodzenia niemieckiego (WBT).

Dla optymalnego odsłuchu producent zaleca oddalenie kolumny o minimum 3 lub nawet 4 metry od słuchacza. Dynamika jest wtedy maksymalna. Z powodu tego ograniczenia odległości został też stworzony TRYB 2.

• TRYB 2 to inaczej tryb "proxi" dodaje obwód RLC, który bardzo nieznacznie tłumi część słyszalnego pasma w średnim i wysokim zakresie. Pozwala to na użycie głośników w małych pomieszczeniach, subtelnie obniżając poziom w zakresie od 600 do 7000Hz. W filtrze zastosowano wysokiej jakości komponenty (w tym kondensator Mundorfa), aby zachować wszystkie dynamiczne właściwości. Odsłuch z odległości 2,5 m od głośnika jest możliwy nawet z potężną elektroniką.

• TRYB 3 to inaczej tryb "FT" polegający na nieznacznym zwiększeniu poziomu tonów niskich i wysokich w głośniku. Niemniej jednak zachowuje główny charakter odsłuchu z głośnika szerokopasmowego, zapewniając realistyczny, przejrzysty i swobodny charakter nagrania. Tryb ten pozwala również na słuchanie w małych pomieszczeniach.

Mimo wszystko te trzy tryby odsłuchu pozostają bliskie sobie. Davis Acoustics chciał umożliwić instalację nowego MV One Master we wszystkich wnętrzach. Dodatkowo właściciel Davis Acoustics MV One Master będzie mógł wybrać połączenie 1, 2 lub 3 w zależności od jego własnych potrzeb i gustu.

Davis Acoustics MV One Master - terminale zakończeniowe

Davis Acoustics MV ONE MASTER - obudowa

Davis Acoustics zdecydował się również na nowy projekt obudowy. Kolumna jest trapezoidalna (przód ma szerokość 27 cm, a tył 23 cm) i odchylona do tyłu o 7° (jak cała seria Courbet). Stabilizuje ją wyprofilowana czarna matowa podstawa. Boki, góra i tył pokryte są fornirem z prawdziwego drewna.

Dostępne są dwie opcje wykończeniowe:

• Heban czarno-biały, mocno żyłkowany, który z łatwością dopasuje się zarówno do bardzo nowoczesnych, jak i bardzo klasycznych wnętrz.
• Złoty bambus z niepowtarzalnymi drobnymi sękami, który powinien uszczęśliwić bardziej rustykalne pokoje dzienne.

Do kolumn Davis Acoustics MV ONE MASTER jest dołączona magnetyczna maskownica (możliwie jak najbardziej przezroczysta akustycznie) oraz zestaw kolców odsprzęgających, które można przykręcić pod kolumnę.

Davis Acoustics MV ONE MASTER

Davis Acoustics MV ONE MASTER - specyfikacja techniczna:

- Bass reflex: prostokątny z przodu
- Moc znamionowa: 150 W
- Moc maksymalna: 200 W
- Liczba kanałów: 1
- Liczba głośników: 1
- Skuteczność: 94 dB
- Pasmo przenoszenia: 40 - 20000 Hz
- Głośnik szerokopasmowy: 21 cm 20De8
- Impedancja: 8 Ω
- Wymiary (cm): 100 (wysokość) x 27 (szerokość) x 50 (głębokość) - Waga (kg): 49

Przetwornik Davis Acoustics 20DE8

Davis Acoustics w początkach działalności długi czas produkował tylko głośniki. Założyciel marki, czyli Michel Visan, opracował wiele przetworników w firmach, takich jak: Vega, Audax, Siare, a zwłaszcza w Davis Acoustics.

Jego ostatnie dzieło to głośnik o średnicy 21 cm, którego cechują:

• Super lekka membrana celulozowa usztywniona proszkiem grafitowym (rozwiązanie wyłącznie w Davis Acoustics)
• Metalowa osłona rdzenia o bardzo specyficznym profilu (tłumiona z tyłu przez antyrezonator), która osiąga 20 000 Hz
• Skomplikowany magnes TiCoNAl (tytan, kobalt, nikiel, aluminium) w kształcie ściętego stożka.
• Płyta i pokrywa obrobione we Francji z dokładonością co do setnej milimetra w celu skondensowania pola magnetycznego w szczelinie powietrznej, połączone z miedzianym pierścieniem, aby utrzymać stałą impedancję.
• Niestandardowa cewka w pełni zdekompresowana, poddana obróbce w celu zwiększenia jej sztywności i uniknięcia deformacji, nawet w wysokiej temperaturze.

Przetwornik Davis Acoustics 20DE8

Kształt

W porównaniu z pierwszą wersją Davis Acoustics MV One obudowa jest teraz trapezoidalna (widok z góry), aby uniknąć równoległych ścian. Kolumna jest również odchylona do tyłu (7°). Te dwie modyfikacje zmniejszają powstawanie fal stojących wewnątrz obudowy, a tym samym zapewniają przejrzystość odsłuchu.

Ściany wewnątrz zostały wyściełane powłoką typu "plaster miodu" (jak np. pudełka na jajka), aby fale tylne docierające do głośników nie wpływały na efekt odsłuchu. Poprawiło to czystość sygnału szczególnie w zakresie średnich częstotliwości i byliśmy w stanie usłyszeć wiele mikroinformacji, których nigdy wcześniej nie były słyszalne.

Przód jest grubszy niż wcześniej i zaokrąglony po bokach, co również odgrywa rolę w tym nowym renderowaniu. Bass Reflex z przednim otworem pozostaje niezmieniony. Otwór nadal pełni rolę wzmocnienia w dolnej części pasma.

Davis Acoustics MV One Master - wymiary

Wybrane tryby pracy

Jak mówi producent, ziemożliwe jest zaoferowanie Davis Acoustics MV One Master bez pozostawienia użytkownikowi możliwości bezpośredniego podłączenia przetwornika 20DE8. Dlatego TRYB 1 pełni tę funkcję. Opierając się zasadzie, że każdy komponent występujący między wzmacniaczem a głośnikiem może tylko pogorszyć jakość sygnału, firma postawiła na najlepsze jej zdaniem przewodniki:

• Terminale zaciskowe są dziełem WBT. Pozwala to na użycie widełek, wtyków bananowych lub odizolowanego kabla.

• Wewnątrz głośnika połączono terminale zaciskowe z głośnikiem specjalnym kablem marki Esprit (Francja). Jego przekrój (6,5 mm²), czystość zastosowanej miedzi (klasa 5n).

• Na koniec, aby to wszystko połączyć użyliśmy lutu na bazie srebra. To rozwiązanie pozwala uniknąć "tępego" dźwięku.

Kolumna głośnikowa Davis Acoustics MV ONE MASTER

Przetwornik Davis Acoustics 20DE8 - specyfikacja techniczna:

- Średnica zewnętrzna: 223 mm
- Średnica membrany: 182 mm
- Membrana: grafitowany z osiowymi nacięciami
- Skuteczność: 94 dB
- Moc nominalna: 50 W
- Moc maksymalna: 80 W
- Pasmo przenoszenia: 38 – 20000 Hz
- Impedancja: 8 Ω
- Rezystancja DC: 7,3 Ω
- Średnica cewki drgającej: 54 mm
- Drut cewki drgającej: jednowarstwowy płaski drut aluminiowy
- Wspornik cewki drgającej: osłona rdzenia kopułkowego: aluminium
- Masa magnesu: 5,7 kg
- Magnes: alnico 6 stożkowy
- Pole magnetyczne: 1,25 tesli (12500 gausów)
- Całkowity przepływ: 216 000 maxwellów
- Ukierunkowany rdzeń: miedziany pierścień
- Częstotliwość rezonansowa: 35 Hz
- Masa całkowita: 6,2 kg

Więcej na www.trimex.pl

Źródło: Trimex

DAVIS ACOUSTICS testy
Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, otrzymasz PDF
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio grudzień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu