Nowa seria Bowers & Wilkins 800 Diamond

25 sierpnia 2021 Sprzęt

Seria Bowers & Wilkins 800 Diamond, która do sprzedaży trafi 1 września, od teraz w nowym wydaniu - zmieniło się wzornictwo i rozwiązania techniczne. Poznajmy więc szczegóły.

Seria w dalszym ciągu składa się z siedmiu modeli, zaczynając od dwudrożnej podstawkowej kolumny głośnikowej 805 D4. Oprócz niej tworzą ją trójdrożne konstrukcje wolnostojące: 804 D4, 803 D4 i 802 D4.

Z myślą o flagowym modelu serii Bowers & Wilkins powrócił do ikonicznej nazwy ze swojego portfolio, wprowadzając głośnik 801 D4 w miejsce dotychczasowego 800 D3. W zestawach kina domowego sprawdzi się para wysokiej klasy głośników centralnych HTM81 D4 oraz HTM82 D4, które dopełniają całości.

Czytaj również testy kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins

Bowers & Wilkins Diamnond 802 D4 i 804 D4
Bowers & Wilkins Diamond 802 D4 i 804 D4

Bowers & Wilkins 800 Diamond - konstrukcja

Bowers & Wilkins 800 Diamond mają eleganckie proporcje obudowy i detale, ma to być najbardziej ekskluzywna seria 800 Diamond w historii. Na początek dodano czwartą wersję wykończenia - satynowy orzech, który dołączył do dotychczasowych wersji, jakimi są błyszczący czarny, błyszczący biały i satynowy różany.

Obudowa każdego modelu stereo w serii została udoskonalona - całkowicie nowa, sztywna, odlewana z aluminium górna sekcja zastępuje teraz dotychczasową wersję drewnianą – zapewniając tym samym jeszcze większą sztywność oraz wyciszenie obudowy.

Profil nowej aluminiowej górnej płyty został przy tym wykończony skórą Connolly – w czarnym kolorze dla ciemnych obudów (czarny, satynowy różany) oraz jasnoszary dla jaśniejszych wersji (biały, satynowy orzech).

Czytaj również test kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins 803D3

Bowers & Wilkins Diamnond 802 D4
Bowers & Wilkins Diamond 802 D4

Bowers & Wilkins 800 Diamond - obudowa Solid Body Tweeter-on-Top

We wszystkich modelach Bowers & Wilkins 800 Diamond projektanci zastosowali udoskonaloną wersję kultowej obudowy Solid Body Tweeter-on-Top, z nowym, wydłużonym systemem tubowym, aby zapewnić jeszcze bardziej otwarty dźwięk wysokich tonów.

Obudowa głośnika wysokotonowego Solid Body Tweeter jest nadal wyfrezowana z pojedynczego litego bloku aluminium i teraz ma anodyzowane wykończenie, ciemne lub jasne zależnie od koloru obudowy.

W serii pojawią się trzy całkowicie nowe formy obudów. Modele stereo 805 D4 i 804 D4 wykorzystują "odwróconą obudowę", zastosowaną po raz pierwszy w 2015 r. w większych kolumnach głośnikowych z tej serii. Ten nowy kształt zmniejsza profil przedniej ścianki, jednocześnie znacząco zwiększając ogólną sztywność całej konstrukcji.

Czytaj również test kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins 805D3

Bowers & Wilkins Diamnond 804 D4
Bowers & Wilkins Diamond 804 D4

Dodatkowo, dzięki temu rozwiązaniu, zwrotnica może być zamocowana w specjalnej przestrzeni w tylnej części każdego głośnika, umieszczonej za sztywnymi aluminiowymi kolcami.

Bowers & Wilkins 804 D4 wykorzystuje potencjał swojej nowej konfiguracji poprzez dodanie portu skierowanego w dół ze zintegrowaną aluminiową podstawą – ponownie, tak jak w przypadku większych kolumn głośnikowych z tej serii. Wraz z 805 D4 i 804 D4, całkowicie nowy głośnik centralny HTM82 D4 wykorzystuje "odwróconą" obudowę swojego rodzeństwa, aby zagwarantować doskonałą wydajność akustyczną i mechaniczną.

Bowers & Wilkins 800 Diamond - nowe rozwiązania techniczne

  • Membrana Continuum™, FST™ i zawieszenie biomimetyczne

Membrana Continuum - używana w przetwornikach średnio- oraz średnio-niskotonowych - cechuje się transparentnością i neutralnością. Wykorzystywana jako jednostka średniotonowa w wolnostojących kolumnach głośnikowych Bowers & Wilkins, jest zawsze łączona z zawieszeniem FST™ (Fixed Suspension Transducer), które starannie odfiltrowuje podbarwienia zazwyczaj pojawiające się w przypadku tradycyjne zawieszenia membran.

Teraz Bowers & Wilkins połączył obie korzyści Continuum i FST z zupełnie nowym rozwiązaniem. Nowe kompozytowe zawieszenie biomimetyczne zastąpiło konwencjonalny materiałowy pająk minimalistycznym kompozytowym układem zawieszenia. Pająk materiałowy może generować niepożądane ciśnienie powietrza, które zmniejsza się właśnie dzięki temu rozwiązaniu. Ulepsza to wydajność membrany średniotonowej.

Czytaj również test kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins 802 Diamond

Bowers & Wilkins Diamnond 801 D4
Bowers & Wilkins Diamond 801 D4
  • Odizolowany przetwornik średniotonowy i obudowa Turbine

We wszystkich trójdrożnych modelach jednostki średniotonowe wykorzystują bardzo sztywną aluminiową ramę z Tuned Mass Dampers (TMD), aby wytłumić wszelkie rezonanse. Te kompletne przetworniki i układy napędowe są następnie izolowane na mocowanych sprężynowo uchwytach odsprzęgających, jeszcze bardziej minimalizując przekazywanie wibracji do przetworników.

Modele 803 D4, 802 D4 i 801 D4 wykorzystują ponadto masywną i sztywną aluminiową obudowę Turbine Head dla swoich przetworników średniotonowych, zapewniając skuteczniejszą izolację - ponieważ zespół Turbine Head jest dodatkowo odseparowany od znajdującej się poniżej obudowy niskotonowej.

HTM81 D4 i HTM82 D4 wprowadzają nową i podobną koncepcję, ale wewnątrz swoich obudów: każdy z głośników centralnych jest teraz wyposażony w wewnętrzną obudowę aluminiową, która tworzy sztywną, dobrze izolowaną konstrukcję dla przetwornika średniotonowego i jego mechanizmu odsprzęgającego.

Czytaj również: Słuchawki Bowers & Wilkins PI7 i PI5 True Wireless

Bowers & Wilkins Diamond 803 D4
Bowers & Wilkins Diamond 803 D4
  • Przetwornik wysokotonowy Solid Body

Nowa seria 800 Diamond to także udoskonalona wersja obudowy Solid Body. Tak jak dotychczas wykonywana z litego bloku aluminium, teraz ma wydłużony kształt (blisko 30 cm długości) z dłuższy wewnętrzny układ tubowy.

Nowy zespół Solid Body Tweeter jest teraz oddzielony od obudowy kolumny głośnikowej lub modułu Turbine Head (w zależności od modelu) w dwóch miejscach, zamiast w jednym: rozwiązanie to znacząco udoskonala przestrzenność i otwartość.

Przeprojektowany został także układ napędowy tweetera, aby pozwolić przetwornikowi "oddychać" bardziej wydajnie bez negatywnego wpływu na potencjał głośnika. Efektem jest zauważalna redukcja w częstotliwości rezonansowej za kopułką wysokotonową.

Czytaj również: 16-kanałowy wzmacniacz mocy Bowers & Wilkins CDA-16

 Bowers & Wilkins Diamond 805 D4
Bowers & Wilkins Diamond 805 D4
  • "Odwrócona" obudowa i Matrix™

Matrix jest podstawowym rozwiązaniem technicznym Bowers & Wilkins i na przestrzeni 30 lat był nieustannie rozwijany. Ta wewnętrzna struktura zazębiających się paneli, które wewnętrznie usztywniają kolumnę głośnikową we wszystkich kierunkach, sprawia, że obudowy głośników są sztywne, bierne i ciche.

Bowers & Wilkins 805 D4 i 804 D4 obecnie wykorzystują "odwrócone" obudowy, które dotychczas były zarezerwowane dla większych kolumn wolnostojących z serii 800 Diamond. Każdy model ma teraz sztywną płytę aluminiową po wewnętrznej stronie obudowy, zabezpieczającą przegrodę przed rezonansem.

Oba modele korzystają również z udoskonaleń wprowadzonych w systemie Matrix, z grubszymi panelami wykonanymi z litej sklejki w miejsce poprzednio stosowanego MDF-u, wzmocnionymi aluminiowymi sekcjami usztywniającymi.

Czytaj również: Słuchawki bezprzewodowe Bowers & Wilkins PX7 Carbon Edition

Bowers & Wilkins Diamond 805 D4
Bowers & Wilkins Diamond 805 D4

W każdym modelu stereo zastosowano nową górną płytę odlewaną z aluminium, zastępującą wcześniejszą drewnianą konstrukcję, co znacznie zwiększyło sztywność obudowy.

Tak jak wcześniej, przetworniki umieszczone są w sztywnych kapsułach aluminiowych przymocowanych do przegrody kolumny głośnikowej, natomiast zwrotnice zamocowane są do równie sztywnej aluminiowej konstrukcji biegnącej wzdłuż tylnej części obudowy.

I na koniec - Bowers & Wilkins 801 D4 wykorzystuje stalową płytę w sekcji podstawy wokół portu – znowu, wszystko w imię zwiększenia sztywności obudowy i dalszego wyciszenia podczas pracy.

Czytaj również: Bowers & Wilkins i nowa seria 600 Anniversary Edition

Bowers & Wilkins Diamond 804 D4
Bowers & Wilkins Diamond 804 D4
  • Aluminiowy cokół

Bowers & Wilkins 804 D4 dołącza teraz do pozostałych wolnostojących modeli z serii 800 Diamond dzięki zastosowaniu skierowanego w dół portu basowego Flowport™.

Wyjście portu znajduje się w nowym, sztywniejszym cokole z litego aluminium wraz ze stalową warstwą tłumiącą, zaprojektowaną tak, aby zapewnić twardą jak skała podstawę i kontrolę niepożądanego rezonansu.

804 D4 ma także znacząco ulepszone kolce i nóżki, z ogromnymi kolcami M12, które są zarówno stabilniejsze i sztywniejsze niż wcześniej stosowane M6.

803 D4, 802 D4 i 801 D4 otrzymały ten sam skierowany w dół wylot Flowport, cokół z litego aluminium i stalową warstwę tłumiącą, ale zachowują wprowadzoną w 2015 r. konfigurację z kółkami i kolcami.

Czytaj również: Dwa modele kolumn Bowers & Wilkins zyskują status Signature

Bowers & Wilkins 02 D4 i 801 D4
Bowers & Wilkins 02 D4 i 801 D4
  • Membrana Aerofoil™

Membrana Aerofoil™ jest kompozytową membraną basową o zmiennej grubości, zaprojektowaną tak, aby zagwarantować maksymalną sztywność tam, gdzie jest to niezbędne, przy równoczesnym zachowaniu niskiej masy – dzięki powłoce z włókna węglowego i lekkiemu rdzeniowi z pianki syntaktycznej.

Każda wolnostojąca kolumna głośnikowa z serii 800 Diamond łączy teraz membranę Aerofoil z piankową zatyczką Anti-Resonance Plug™, która delikatnie wzmacnia cewkę drgającą i minimalizuje zniekształcenia, gdy membrana porusza się w swoim zakresie roboczym. Ma to zapewniać czystszy bas.

Źródło: Audio Klan

Może Cię zainteresować
BOWERS & WILKINS testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu