Aktywny, bezprzewodowy ecosystem Hi-Fi, surround i multiroom oraz jego nowi członkowie: Dali Rubicon 8 C i Oberon Vokal C

06 października 2021 Sprzęt

Dali zaprezentował dwie nowe kolumny głośnikowe – Rubicon 8 C i Oberon Vokal C, nowoczesne rozwiązania łączące klasykę z nowoczesnymi technologiami bezprzewodowymi w ecosystemie o nazwie EQUI.

Dali Rubicon 8C

Dali RUBICON 8 C to aktywna bezprzewodowa kolumna podłogowa. Jest częścią bezprzewodowego systemu głośników, który umożliwia łatwy dostęp do muzyki i jej odtwarzanie bez potrzeby stosowania elektroniki.

W systemie RUBICON C połączono przetworniki i konstrukcję obudowy z oryginalnej serii pasywnej, technologii wzmacniaczy z serii CALLISTO oraz bezprzewodowej transmisji dźwięku z DALI SOUND HUB.

Dali Rubicon 8 C ma trzy rodzaje przetworników, z których każdy pracuje w różnych częstotliwościach. Taka konfiguracja daje w efekcie konstrukcję 2½+½+½-drożną,

8 C jest dostępny w trzech wersjach wykończenia - biały połysk, czarny połysk oraz orzech włoski - i wyposażony w gumowe nóżki.

Czytaj również nasze testy kolumn głośnikowych Dali

Dali Rubicon 8C

Dali Obercon Vokal C

Dali Obercon Vokal C to aktywny bezprzewodowy głośnik centralny, nowy członek rodziny OBERON C. Został zaprojektowany z myślą o dźwięku odtwarzanym z telewizora.

Obudowa głośnika jest kompaktowa i niskoprofilowa - wyposażona w 5,25-calowy przetwornik DALI z membraną z włókna drzewnego SMC oraz ultralekki 29-milimetrowy głośnik wysokotonowy z miękką kopułką Dali.

Aby uzyskać szeroką dyspersję w obszarze odsłuchowym, materiały i geometria przetwornika zastosowanego w Dali Obercon Vokal C zostały starannie dobrane. Te same zasady zastosowano przy projektowaniu zwrotnicy.

W rezultacie otrzymujemy dobrze zbalansowany dźwięk, nawet jeśli słuchamy go pod znacznym kątem. Dodatkową korzyścią jest znaczna redukcja zniekształceń harmonicznych i dyfrakcji powodujących zniekształcenia częstości.

Czytaj również nasze testy słuchawek Dali i subwooferów Dali

Dali Obercon Vokal C

Bezprzewodowy dźwięk surround można uzyskać dzięki modułowi rozszerzającemu do SOUND HUB. Na dodanie funkcjonalności bezprzewodowej łączności z dowolnym aktywnym subwooferem (czyniąc go częścią systemu EQUI) pozwala zaś WSR, czyli DALI Wireless Subwoofer Receiver.

Stanowi on dopełnienie w systemie dźwięku przestrzennego (nawet 7.1), jaki możemy zbudować. W jego składzie doskonale sprawdzą się aktywne głośniki bezprzewodowe z serii OBERON C i RUBICON C oraz OBERON VOKAL C - głośnik kanału centralnego.

Teraz jesteśmy również w stanie zbudować bezprzewodowy system muzyczny multiroom. Wystarczy dodać nowy moduł rozszerzający BluOS NPM-2i do SOUND HUB i przesyłać muzykę do nawet 10 głośników z BluOS (obsługiwane jest również AirPlay 2).

Tworząc z kolei stereofoniczny system Hi-Fi bez kabli, możemy zacząć od SOUND HUB COMPACT i dowolnych głośników z rodziny OBERON C, do których podłączymy odtwarzacz CD i inne komponenty źródłowe. Albo pozostaniemy przy streamingu apt-X HD Bluetooth.

Kolejną możliwością jest połączenie głośników RUBICON C i SOUND HUB, z dodanym modułem BluOS NPM-2i, aby uzyskać większą kontrolę nad źródłami dźwięku, a także zyskując kompatybilność z MQATM.

DALI testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu