Wkrótce premiera nowych urządzeń Accuphase: transportu DP-1000 i przetwornika DC-1000

15 października 2021 Sprzęt

Transport Accuphase DP-1000 i przetwornik DC-1000 to dwa nowe urządzenia japońskiego producenta, które tworzą referencyjne źródło dźwięku, a które powstały na okoliczność 50. urodzin marki.

Na rynku pojawią się na początku 2022 r., czyli dokładnie 22 lata po premierze pierwszego w historii Accuphase transportu SACD, oznaczonego symbolem DP-100 i uzupełnionego osobnym przetwornikiem DC-101. To referencyjne dzielone źródło cyfrowe było zastępowane kolejno przez następujące systemy: DP-800/DC-801, DP-900/DC-901 oraz DP-950/DC-950.

DP-1000 i DC-1000 oferują pełny zestaw złącz, możliwość przełączania pomiędzy trybem HS-LINK Ver. 1 lub 2 oraz oczywiście podłączenie korektora akustyki Accuphase z serii DG. W zestawie producent oferuje przewód AHDL-15 oraz analogowy ASL-10B.

Każde z urządzeń dysponuje wydajnym, niskoszumnym zasilaczem z dwoma osobnymi transformatorami toroidalnymi. W DP-1000 obsługują one mechaniczną sekcję napędu oraz układy obróbki sygnału wraz z generatorem taktującym, a w DC-1000 – osobno obwody analogowe i cyfrowe.

Czytaj również nasze testy urządzeń Accuphase

Transport Accuphase DP-1000

Najnowszy Accuphase DP-1000 to przedstawiciel piątej generacji transportów SACD Accuphase. Wyposażono go w wykonany z frezowanego aluminium pancerny napęd SACD o obniżonym środku ciężkości, zamontowany bezpośrednio do ramy w kształcie pojedynczego ceownika charakteryzującego się większą sztywnością i odpornością na rezonanse.

Dyski w ruch wprawia tu bezszczotkowy silnik prądu stałego z zewnętrznym wirnikiem, mechanizm wysuwania kieszeni działa jak zwykle gładko, precyzyjnie i bezszelestnie. Elastyczne tłumiki zaprojektowano od nowa, dodając element o innej twardości, dzięki czemu głowica lasera jest jeszcze lepiej chroniona przed mikrowibracjami.

Jeśli chodzi o funkcje użytkowe, Accuphase DP-1000 dysponuje pilotem umożliwiającym programowanie playlist, sterowanie głośnością wzmacniacza oraz wyborem podłączonych do niego źródeł dźwięku.

Transport daje także możliwość odtwarzania płyt z danymi zapisanymi na komputerze, włącznie z formatem DSD do 5.6 MHz, nagranym na płytach DVD oraz 24-bitowymi plikami WAV, FLAC i AIFF o częstotliwości próbkowania do 192 kHz.

Czytaj również: Odtwarzacz Accuphase DP-450

Transport Accuphase DP-1000

Przetwornik Accuphase DC-1000

Dedykowany przetwornik Accuphase DC-1000 korzysta z procesora ESS Technologies ES9038 PRO w topowej konfiguracji 8MDSD dla standardu DSD i 8MDS++ dla sygnału PCM. Układ ten konwertuje sygnał w ośmiu równoległych ścieżkach, zapewniając prawie trzykrotnie lepszą wydajność w porównaniu do takiego samego układu jednokanałowego.

W urządzeniu wykorzystano także niskoszumne układy opracowane przy okazji projektów nad najlepszymi wzmacniaczami Accuphase, takie jak redukujące szumy i zniekształcenia układy negatywnego sprzężenia wyprzedzającego ANCC, czy równoległa konfiguracja obwodów stopnia mocy, pozwalające zaawansowanej obróbce sygnałów obecnej w Accuphase DC-1000 na wyciągnięcie absolutnego maksimum informacji odpowiedzialnych za emocje zawarte w cyfrowej muzyce.

Najnowszy podwójny filtr DBF (Dual Direct Balanced Filter) składa się z dwóch równoległych modułów z osobnymi torami wyjściowymi dla sygnału liniowego i zbalansowanego.

Czytaj również: Wzmacniacz zintegrowany Accuphase E-280

Przetwornik Accuphase DC-1000

W porównaniu do DC-950 układy są dużo bardziej zaawansowane i rozbudowane, co przekłada się bezpośrednio na parametry (o 10 % niższy poziom szumów, obniżenie THD do poziomu poniżej 0.0001 % i wzrost dynamiki o 2 dB, czyli aż o 25 %), a ponad wszystko na słyszalne właściwości brzmieniowe. Jest też przełącznik fazy sygnału, służący do zmiany polaryzacji wyjścia zbalansowanego.

Stopień wzmacniający aktywnych filtrów zbudowano na najlepszych płytkach z żywicy fluorokarbonowej, charakteryzującej się bardzo niską stałą dielektryczną i minimalnymi stratami sygnału płynącego po złoconych ścieżkach.

Accuphase DC-1000 umożliwia sterowanie poziomem sygnałów wyjściowych z odtwarzaczy zewnętrznych, pokazuje także parametry dotyczące bitrate'u oparte o pomiar rzeczywisty, a nie czerpane z metadanych, a dla formatu DSD wyświetla częstotliwość w MHz – DP-950 podawał tę informację w kHz.

Accuphase DP-1000 i DC-1000 - cena

Oba urządzenia kosztują w Polsce 99 000 zł każde.

Źródło: Nautilus

ACCUPHASE testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu