Wzmacniacz zintegrowany Accuphase E-280

25 lutego 2021 Sprzęt

Accuphase, mający już na swoim koncie kilkanaście generacji swojej podstawowej integry oznaczonej dwójką z przodu, wprowadza właśnie do sprzedaży model E-280, będący czternastą jej wersją. Wzmacniacz zastępuje niniejszym model E-270, który pojawił się na rynku pod koniec roku 2016.

Wizualnie oba urządzenia są bardzo zbliżone. W E-280 zastosowano natomiast najnowszą wersję układu sterowania głośnością AAVA, dzięki czemu wzmacniacz charakteryzuje się o 12 % niższym szumem własnym w pozycji potencjometru -30 dB i o 44 % dla maksymalnej głośności.

Pozwoliło na to wykorzystanie w sekcji przetworników V/I jednej z czterech gałęzi składającej się z czterech równoległych elementów i drugiej z dwóch równoległych. Spowodowało to z kolei podwojenie prądu na wyjściu konwertera, czego wynikiem jest obniżenie oporności sprzężenia zwrotnego I/V oraz poziomu generowanego przez ten element szumu. Dla przypomnienia, układ AAVA w E-270 dysponował dwoma równoległymi elementami w jednej gałęzi konwertera V/I.

Sekcja wzmacniacza mocy wykorzystuje wzmacniacz instrumentacyjny z prądowym sprzężeniem zwrotnym, znany z topowych końcówek mocy Accuphase. 

Accuphase E-280 - impedancja

Impedancja na wyjściu układu jest bardzo niska dzięki zastosowaniu wysokoprądowego, równoległego stopnia końcowego w podwojonej konfiguracji push-pull, zbudowanego z tranzystorów bipolarnych o wysokiej liniowości pasma pracy.

Wzmacniacz oddaje 120 W przy obciążeniu 4 Ω i 90 W przy 8 Ω w trybie ciągłym, a chwilowa moc maksymalna wynosi odpowiednio aż 150 i 120 W.

Czytaj również testy wzmacniaczy stereo Accuphase

Wzmacniacz zintegrowany Accuphase E-280

Accuphase E-280 - układ elektroniczny

Podobnie do poprzednika, Accuphase E-280 dysponuje układem symetrycznego poboru negatywnego sprzężenia zwrotnego przy zaciskach głośnikowych od strony sygnału oraz masy - Balanced Remote Sensing.

Są też bezkontaktowe przełączniki typu MOS-FET, które charakteryzują się znikomą impedancją w porównaniu do tradycyjnych mechanicznych styków. Wynosi ona 1.9 mΩ, a ich wydajność prądowa umożliwia transmisję sygnałów o natężeniu do 130 A.

Płytki z układami są podłączone bezpośrednio do terminali, dzięki czemu ścieżka sygnałowa jest skrócona do absolutnego minimum. Rozwiązania te mają na celu obniżenie impedancji wyjściowej wzmacniacza, powodujące uzyskanie jak największego współczynnika tłumienia, który umożliwia bezproblemowe wysterowanie dużych i trudnych zestawów głośnikowych. W Accuphase E-280 współczynnik ten wynosi 500 i jest aż o 25 % wyższy niż w E-270.

Czytaj również:

Odtwarzacz SACD Accuphase DP-570
Cyfrowy korektor dźwięku Accuphase DG-68

Wzmacniacz zintegrowany Accuphase E-280 - tylna ścianka

Accuphase E-280 - układ zabezpieczeń

W najnowszym modelu inżynierowie Accuphase ulepszyli również układ zabezpieczeń wzmacniacza mocy. Zaprojektowano całkiem nowy moduł ochronny, wyposażony w obwody zabezpieczające przed przeciążeniem prądowym.

Dzięki zastosowanym tu transoptorom układ nie ma wpływu na jakość brzmienia, a zamontowane na obydwu radiatorach czujniki temperatury przekazują informację o przegrzaniu końcówki mocy, automatycznie odłączając sygnał wyjściowy na głośnikach. W takiej sytuacji wskaźniki mocy migają, informując użytkownika o zbyt wysokiej temperaturze wzmacniacza mocy.

Accuphase E-280 - panel frontowy

Frontpanel Accuphase E-280 jest niemal identyczny jak w E-270. Rozszerzono tylko zakres wychyłowych wskaźników mocy do poziomu poniżej 50 dB, a wyświetlacz bitrate'u pokazuje teraz także wielkości wyskalowane w MHz. Bardzo istotną zmianę widać za to z tyłu: są tu dwa wolne miejsca na moduły dodatkowe, w odróżnieniu od jednego w E-270.

Umożliwiają one rozszerzenie funkcjonalności wzmacniacza o dwa elementy. Do wyboru jest preamp gramofonowy AD-50, przetwornik cyfrowo-analogowy DAC-50 lub płytka z dodatkowym wejściem LINE-10. E-280 współpracuje także z modułami starszego typu.

Źródło: Nautilus

ACCUPHASE testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu