Monitor Audio Concept 50 - prototyp nowych kolumn na targach w Monachium

01 czerwca 2022 Sprzęt

Concept 50 - tak Monitor Audio nazwał prototyp, jak mówi firma, rewolucyjnych kolumn głośnikowych, który został zaprezentowany na targach Hi End w Monachium. W ten sposób firma uczciła swoje 50. urodziny. Produkcja ma ruszyć w tym roku.

Jak to się zaczęło? Dwa lata temu dyrektor techniczny firmy Monitor Audio Michael Hedges oraz dyrektor działu projektowego Charles Minett dokonali eksperymentu, który miał pokazać, jak dalece można ulepszyć konstrukcję pasywnych kolumn głośnikowych. Ich praca szybko przyniosła wymierne efekty, kiedy dostrzegli możliwość stworzenia czegoś, jak mówią, naprawdę wyjątkowego.

Wyjaśniając, czym Monitor Audio Concept 50 tak bardzo różni się od wielu innych kolumn głośnikowych, Michael Hedges tłumaczy: "Żaden głośnik nie jest perfekcyjny. Korzystając z naszego doświadczenia i zrozumienia fizyki, staraliśmy się skonstruować realny głośnik, który byłyby tak blisko perfekcji, jak to możliwe. Inni próbowali tego wiele razy, jednakże wierzymy, że udało nam się dojść bliżej z Concept 50, niż komukolwiek wcześniej.

Są dwa kluczowe elementy, które są często ignorowane, czyli wielkość postrzeganego źródła oraz kierunkowość. Aby scena dźwiękowa i obrazowanie źródeł było tak dokładne, jak to możliwe, dźwięk musi pochodzić z jednego miejsca i mieć stałą kierunkowość.

Monitor Audio Concept 50 osiąga to poprzez innowacyjne rozmieszczenie i konstrukcję każdego ze swoich przetworników, ciasno zgrupowanych wysokotonowego i średniotonowych nazwanych The Array, wraz z kompaktową parą zespołów niskotonowych skierowanych do środka w konfiguracji eliminującej drgania".

Czytaj również nasze testy kolumn Monitor Audio

Monitor Audio Concept 50

Zestaw przetworników The Array

The Array (Macierz) to ultrakompaktowy zestaw przetworników, na który składa się głośnik wysokotonowy oraz wieloprzetwornikowa część średniotonowa.

Korzystając z autorskiej technologii RDT III, sześć przetworników średniotonowych posiada łączą powierzchnię membran, która jest większa niż w głośniku odpowiedzialnym za środek pasma w serii Platinium.

Takie podejście ma oferować wiele zalet. Po pierwsze każdy z przetworników średniotonowych ma szerokie pasmo, dlatego tak naprawdę mógłby pokryć znaczną cześć zakresu obsługiwanego przez tradycyjny przetwornik wysokotonowy. Zapewnia to z kolei gładkie połączenie z głośnikiem wysokotonowym oraz bardzo niskie zniekształcenia.

Ponadto tradycyjne koncentryczne przetworniki dodają zniekształcenia intermodulacyjne do głośnika wysokotonowego ze względu na poruszanie się membrany średniotonowej, która działa jak falowód dla głośnika wysokotonowego.

 

Zjawisko to może zostać zredukowane poprzez ograniczenie najniższej częstotliwości, do jakiej pracuje głośnik średniotonowy - jednakże nigdy nie jest ono eliminowane całkowicie.

Ponieważ falowód głośnika wysokotonowego w nowej konstrukcji Monitor Audio jest nieruchomy, a przetworniki dookoła tworzą płaską powierzchnię dookoła niego, nie powstają dodatkowe zniekształcenia intermodulacyjne w zakresie wysokich tonów. Sekcja średniotonowa może jednocześnie operować w szerokim zakresie częstotliwości bez żadnych kompromisów.

Druga część zespołu przetworników, który producent określa jako Macierz, to finalna i najlepsza zarazem wersja przetwornika wysokotonowego MPD.

Monitor Audio Concept 50 korzysta z najnowszej, trzeciej już generacji głośników wysokotonowych MPD, która przez swoją konstrukcję udoskonala wszystkie istotne parametry, takie jak liniowość, poziom zniekształceń, kierunkowość czy moc maksymalna. To najbardziej gładko brzmiący oraz posiadający najszersze pasmo przetwornik wysokotonowy, jaki firma Monitor Audio kiedykolwiek stworzyła.

Zespoły basowe w modelu Concept 50 są umiejscowione naprzeciw siebie w parach w konfiguracji znoszącej siły działające na obudowę. Symetria ta oznacza, że niepożądana energia wibracji, którą generuje każdy przetwornik jest wygaszana przez jego odpowiednik znajdujący się w parze naprzeciwko. Jest to szczególnie użyteczne w przypadku głośników niskotonowych, które zazwyczaj przenoszą te niechciane wibracje przez obudowę.

Dodatkowo, dzięki temu, że przetworniki nie podlegają dodatkowym wstrząsom, możliwe było zredukowanie zniekształceń przy jednoczesnym zwiększeniu kontroli niskich składowych.

W rezultacie najnowszy projekt Monitor Audio ma realne pasmo przenoszenia w pomieszczeniu w zakresie od 21Hz aż do 60 KHz (przy spadku -6dB) zachowując przy tym niezwykle niskie zniekształcenia.

Monitor Audio Concept 50 - wykonanie

Monitor Audio Concept 50 są trójrożnymi kolumnami głośnikowymi, które pięknie się prezentują. Dołączone obudowy sekcji basowej są wykonane z twardej mieszanki minerałów i akrylu, uformowanej przez obróbkę cieplną i precyzyjnie obrobionej.

Jednocześnie zespół przetworników średnio- i wysokotonowych jest zamontowany na wykonanej za pomocą CNC aluminiowej odgrodzie połączonej ze specjalnie zaprojektowaną i wydrukowaną w technice 3D obudową przystosowaną do wymagań głośników średniotonowych.

***

Dalsze informacje odnośnie rozwoju i wprowadzenia do produkcji modelu Concept 50 będą dostępne na mediach społecznościowych producenta, czyli marki Monitor Audio, jak również u dystrybutora, czyli Audio Center Polska.

Monitor Audio Concept 50

Monitor Audio Concept 50 - specyfikacja techniczna

• Materiał obudowy systemu niskotonowego: twarda mieszanka minerałów i akrylu; termoformowany i obrabiany precyzyjnie
• Materiał obudowy systemu nisko-średniotonowego: inydwidualnie obrabiana odgroda z wydrukowaną w 3D komorą akustyczną z żywicy
• Konfiguracja: trójdrożna
• Wymiary przetworników (dla jednej kolumny):
4x200 mm przetwornik niskotonowy (2x2 połączone zestawy)
6x50 mm przetwornik średniotonowy (macierz kulista)
1x przetwornik wysokotonowy MPD III
• Pasmo przenoszenia w pomieszczeniu (przy spadku -6dB): 21 Hz-60 kHz
• Waga (na kolumnę): 96 kg
• Wymiary (wliczając nóżki): Wys. 1384 x Szer. 439 x Gł. 451 mm
• Miejsce produkcji: Essex, Wielka Brytania

Źródło: Audio Center

MONITOR AUDIO testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu